رسانه اینترنتی فانیلی

5 نوشیدنی مناسب برای لاغری

وقتی در حال تلاش برای کاهش وزن هستید، در مورد چیزی که می‌خورید وسواس زیادی دارید، اما احتمالا فراموش می‌کنید که آنچه می‌نوشید هم مهم است. نوشابه، قهوه و چای (با شکر یا خامه)، آبمیوه و شیر بخش زیادی از کالری مصرفی روزانه‌ی شما را تشکیل می‌دهند. اما خوشبختانه، مجبور نیستید تمام نوشیدنی‌ها را برای همیشه کنار بگذارید. بعضی از نوشیدنی‌ها در کنار اصلاح سبک زندگی واقعا می‌توانند از اهداف کاهش وزن شما حمایت کنند. در این مطلب از مجله‌ی اینترنتی فانیلی قصد داریم بهترین نوشیدنی برای لاغری را معرفی کنیم. تا انتهای این مقاله همراه‌ی ما بمانید.

بهترین نوشیدنی برای لاغری و تناسب اندام

انتخاب نوشیدنی مناسب و توجه به مقدار مصرف آن برای کاهش وزن ضروری است. اگر به‌دنبال راهی برای لاغر شدن می‌گردید و می‌خواهید کالری دریافتی خود را کاهش دهید، توصیه می‌کنیم نوشیدنی‌های زیر را با خیال راحت در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید:

۱. آب

آب یکی از بهترین نوشیدنی‌ها است، به‌خصوص وقتی از هیدراته ماندن و کاهش وزن صحبت به میان می‌آید. چون فاقد کالری است و چیزی به کالری دریافتی شما اضافه نمی‌کند. علاوه بر این، یک مطالعه‌ی قدیمی نشان داد که نوشیدن آب قبل از خوردن غذا می‌تواند حجم غذای مصرفی را کاهش دهد.

در این مطالعه، افرادی که رژیم کم‌کالری داشتند به ۲ گروه تقسیم شدند: یک گروه قبل از هر وعده‌ی غذایی ۲ لیوان آب نوشیدند و گروه‌ی دیگر این کار را انجام ندادند. پس از ۱۲ هفته، گروه‌ی اول در مقایسه با گروه‌ی دوم ۴/۵ پوند (۲ کیلوگرم) وزن بیشتری از دست دادند.

۲. قهوه

قهوه تقریبا عاری از هر گونه کالری است و به همین دلیل می‌توان از آن به‌عنوان بهترین نوشیدنی برای لاغری نام برد. اما این فقط برای قهوه‌ی شیرین نشده صدق می‌کند که در هر لیوان حدود ۲ کالری انرژی دارد، نه قهوه‌ای که به آن شیرین‌کننده یا خامه اضافه کرده باشید.

اما آیا قهوه به‌خودی‌خود باعث کاهش وزن می‌شود؟ نتیجه‌ی تحقیقات درباره‌ی این موضوع ضد و نقیض است. محققان با انجام یک مطالعه‌ی ۲۴ هفته‌ای به این نتیجه رسیدند که نوشیدن چهار لیوان قهوه در روز باعث می‌شود چربی بیشتری از دست بدهید. اما مشکل اینجا است که چهار لیوان قهوه احتمالا فراتر از حد مجاز کافئین روزانه‌ی شما است.

از سوی دیگر، بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که قهوه ممکن است از راه‌های مختلف مانع کاهش وزن شود. برای مثال، اگر در اواخر روز قهوه‌ی کافئین‌دار بنوشید، ممکن است چرخه‌ی خواب شما مختل شود که این می‌تواند روی وزن تاثیر منفی داشته باشد.

۳. چای سبز

مانند آب و قهوه، چای سبز شیرین نشده هم کالری کمی دارد و می‌تواند بهترین نوشیدنی برای لاغری باشد. در حقیقت، یک لیوان چای سبز اصلا کالری ندارد و اگر جایگزین سایر نوشیدنی‌های شیرین (مثل نوشابه) شود، مطمئنا به کاهش کالری دریافتی شما و کاهش وزنتان کمک می‌کند.

اما آیا چای سبز به‌خودی‌خود برای کاهش وزن مفید است؟ تحقیقات نشان می‌دهد که این نوشیدنی سالم می‌تواند تاثیر کمی روی وزن داشته باشد. بر اساس یک مطالعه‌ی کوچک هشت هفته‌ای، افرادی که هر روز چهار لیوان چای سبز می‌نوشیدند یا از عصاره‌ی آن استفاده می‌کردند، نسبت به کسانی که فقط آب می‌نوشیدند، وزن بیشتری از دست دادند. از سوی دیگر، در بعضی از تحقیقات مشخص شده است که چای سبز به‌تنهایی تاثیر قابل‌توجهی روی وزن ندارد.

چای سبز فواید ثابت شده‌ی زیادی برای سلامتی دارد. بنابراین صرف‌نظر از کاهش وزن، نوشیدن آن می‌تواند سلامت شما را بهبود بخشد.

۴. آب همراه با آب لیموترش

اگر اضافه کردن لیموترش به آب باعث شود مایعات بیشتری بنوشید، راحت‌تر وزن کم می‌کنید. چون گاهی اوقات، تشنگی با احساس گرسنگی اشتباه گرفته می‌شود و نوشیدن آب با هیدراته کردن بدن و رفع عطش باعث می‌شود غذای کمتری مصرف کنید. همین امر در مورد آب گازدار بدون قند هم صدق می‌کند. اگر با نوشیدن آب گازدار بتوانید بدنتان را هیدراته نگه دارید، احتمالا وزن مطلوب‌تری خواهید داشت.

اما آیا افزودن لیموترش به آب به آن قدرت خاصی برای کاهش وزن می‌دهد؟ نه چندان. بر اساس یک مطالعه‌ی تحقیقاتی، پلی‌فنول‌های موجود در لیموترش ممکن است به کاهش گرسنگی کمک کنند. با این حال، اطلاعات درباره‌ی این موضوع به‌اندازه کافی قانع‌کننده نیست و تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

۵. شیک‌های پروتئینی یکی از بهترین نوشیدنی برای لاغری

شیک‌های پروتئینی اغلب برای کاهش وزن به بازار عرضه می‌شوند، اما آیا واقعا مفید هستند؟ تحقیقات نشان داده‌اند که پروتئین برای کاهش وزن بسیار مهم است و رژیم‌های لاغری سرشار از پروتئین می‌توانند ضمن کاهش چربی‌های بدن به حفظ توده‌ی بدون چربی یا توده‌ی عضلانی کمک کنند. بنابراین، مصرف شیک‌ پروتئینی می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای باشد.

اما ذکر این نکته ضروری است که نباید روی مصرف این نوشیدنی‌ها بیش از حد تکیه کنید. چون خوردن غذاهای کامل حاوی پروتئین مثل ماهی یا مرغ برای شما بهتر است. از سوی دیگر، توصیه می‌شود از خوردن شیک‌های پروتئینی حاوی قند افزوده، شیرین‌کننده‌ی مصنوعی یا رنگ خودداری کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.