رسانه اینترنتی فانیلی

آیا نوشیدن قهوه باعث توقف در رشد می‌شود؟

قهوه یکی از پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌های کافئین‌دار در جهان است. دلیل این محبوبیت تا حد زیادی به دلیل انرژی‌زا بودن و همچنین طعم و عطر عالی آن است. آیا نوشیدن قهوه هم روی قد تاثیر میگذارد؟

در واقع، بزرگسالان آمریکایی بین ۱۸ تا ۶۵ سال، بیشتر از هر نوشیدنی کافئین‌دار دیگری، چای، نوشابه و قهوه می‌نوشند. در میان نوجوانان، قهوه بعد از نوشیدنی‌های انرژی‌زا، دومین نوشیدنی محبوب و کافئین‌دار است.

بحث‌های زیادی در مورد اینکه آیا قهوه برای نوجوانان بی‌خطر است یا نه وجود دارد؛ زیرا برخی افراد معتقدند که نوشیدن قهوه می‌تواند مانع از رشد و تکامل استخوان‌ها شود. در این مقاله از مجله اینترنتی فانیلی با نگاه بر شواهد و تحقیقات، به این موضوع خواهیم پرداخت که آیا نوشیدن قهوه باعث توقف رشد می‌شود و اینکه نوجوانان تا چه اندازه مجاز به مصرف قهوه هستند؛ با ما همراه باشید.

قهوه حاوی کافئین است که تصور می‌شود این ماده مانعی برای رشد است

برای مدتی به نوجوانان در حال رشد اخطار داده می‌شد که در نوشیدن قهوه بیشتر مراقب باشند؛ زیرا باعث جلوگیری از رشد آن‌ها می‌شود. اما باید بدانید که هیچ تحقیق و مدرکی مبتنی بر اینکه قهوه می‌تواند روی قد شما تاثیر بگذارد،‌ وجود ندارد.

در یک مطالعه، ۸۱ زن بین ۱۲ تا ۱۸ سال به مدت ۶ سال مورد بررسی قرار گرفتند. هیچ تفاوتی در سلامت استخوان‌ها بین افرادی که بالاترین مصرف روزانه‌ی کافئین را داشتند، در مقایسه با افرادی که کم‌ترین میزان کافئین را داشتند، مشاهده نشد.

منشا دقیق این افسانه هنوز مشخص نیست، اما تصور می‌شود که ارتباطی با کافئینی داشته باشد که به طور طبیعی در قهوه یافت می‌شود.

تحقیقات اولیه یک ارتباط بین مصرف کافئین و کاهش جذب کلسیم را که برای استحکام و سلامت استخوان ضروری است، نشان دادند. بنابراین، هشدار دادن به نوجوانان در حال رشد در مورد اینکه نوشیدن قهوه می‌تواند مانع از رشد کامل استخوان‌هایشان شود، خیلی دور از ذهن نبود.

با این حال، کاهش جذب کلسیم مرتبط با مصرف کافئین به قدری ناچیز است که می‌توان با افزودن ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری شیر به هر فنجان ۶ اونسی (۱۸۰ میلی لیتر) از قهوه‌ای که می‌نوشید، آن را جبران کرد. به همین دلیل است که می‌توان گفت نوشیدن قهوه با کاهش رشد مرتبط نیست.

از دیگر مشکلات سلامتی که برخی معتقدند به دلیل نوشیدن قهوه است

قهوه هیچ تاثیری بر روی رشد و قد شما نمی‌گذارد، اما می‌تواند به شکل‌های دیگری با سلامت شما در ارتباط باشد.

نوشیدن قهوه می‌تواند تنظیم ساعت خواب شما را بر هم بزند

کافئین موجود در قهوه می‌تواند به طور موقت هوشیاری و انرژی را افزایش دهد، اما می‌تواند خواب را نیز مختل کند. اثرات قهوه در بدن یک فرد جوان بسیار بیشتر از بدن یک بزرگسال باقی می‌ماند، بنابراین مدت بیشتری طول می‌کشد تا از بین برود.

یک مطالعه‌ی دو هفته‌ای بر روی ۱۹۱ دانش‌آموز راهنمایی، الگوهای خواب، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی کافئین مورد بررسی قرار گرفت. این تحقیق نشان داد که جذب کافئین بین ۰ تا ۸۰۰ میلی‌گرم در روز متغیر بود و مصرف بیشتر کافئین با کاهش یا اختلال خواب در شب و افزایش خواب‌آلودگی در طول روز مرتبط بود.

علاوه بر این، نوجوانانی که دچار کم‌خوابی هستند به احتمال زیاد در درس خواندن ضعیف عمل می‌کنند و غذاهایی مصرف می‌کنند که قند و کالری بالاتری دارند؛ که عاملی برای چاقی کودکان است.

برخی از نوشیدنی‌های قهوه میزان قند بسیار بالایی دارند

بسیاری از نوشیدنی‌های محبوب قهوه حاوی مقادیر قابل توجهی قند اضافه شده به شکل سیروپ، شکرهای طعم‌دار، خامه‌ی فرم گرفته و شکلات تکه‌ای یا آب شده هستند. این قند اضافه شده به نسبت قندی که به طور طبیعی در غذاها یافت می‌شود، سطح قند خون را افزایش می‌دهد؛ زیرا میوه‌ها و سبزیجات با قند بالا، حاوی فیبر و دیگر مواد مغذی هستند که نوسانات قند خون را کاهش داده و متعادل می‌کنند.

برخی از نوشیدنی‌های شیرین قهوه می‌توانند حاوی بیش از ۶۶ گرم شکر مصنوعی باشند و نزدیک به ۵۰۰ کالری داشته باشند.

مصرف بیش از حد قندهای افزودنی می‌تواند منجر به چاقی، بیماری‌های قلبی و بسیاری از مشکلات دیگر شود. به همین دلیل، انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که کودکان بیش از ۶ قاشق چای‌خوری (یا حدود ۲۵ گرم) شکر اضافه شده در روز مصرف نکنند.

قهوه حاوی مواد بسیار مفیدی است

جدا از مشکلاتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، قهوه حاوی چندین ماده است که فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارند. این اجزای مفید عبارت‌اند از:

  • کافئین؛ این ماده که که مسئول اثرات محرک قهوه است، می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود ببخشد. همچنین مصرف کافئین با کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر نیز مرتبط است.
  • اسید کلروژنیک؛ این ترکیب به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل کرده و از سلول‌های بدن شما در برابر آسیب‌های مختلف محافظت می‌کند. همچنین اسید کلروژنیک می‌تواند در مدیریت وزن نیز به شما کمک کند.
  • دی‌ترپن‌ها؛ این گروه از ترکیبات دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی هستند. مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهند که دی‌ترپن‌ها می‌توانند دارای خواص ضد سرطانی نیز باشند.
  • تریگونلین؛ تحقیقات انجام شده روی موش‌های دیابتی نشان می‌دهد که تریگونلین سطح قند خون را کاهش می‌دهد و آسیب‌‌های عصبی مرتبط با دیابت کنترل نشده را بهبود می‌بخشد.

علاوه بر این‌ها، یک‌سری بررسی‌ها و مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که نوشیدن قهوه با کاهش خطر ابتلا به سرطان، دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های کبدی و بیماری‌های کلیوی مرتبط است. اگرچه نتایج این تحقیقات امیدوار کننده است، اما محققان همچنان نمی‌توانند به طور کامل ثابت کنند که قهوه باعث جلوگیری از این اتفاقات شده است.

یک فنجان قهوه‌ی معمولی ۸ اونسی (۲۴۰ میلی‌لیتر) حاوی:

مواد مغذیمقدار
ویتامین B2 (ریبوفلاوین)۱۱ درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
ویتامین B5 (اسید پانتوتِنیک)۶ درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
ویتامین B1 (تیامین)۲ درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
ویتامین B3 (نیاسین)۲ درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
منگنز۳ درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
پتاسیم۳ درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
منیزیم۲ درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
فسفریک درصد از مقدار مورد نیاز روزانه
آهنیک درصد از مقدار مورد نیاز روزانه

آیا نوشیدن قهوه ایمن است؟

بزرگسالان می‌توانند با خیال راحت تا ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز مصرف کنند؛ این معادل چهار تا پنج فنجان ۸ اونسی (۲۴۰ میلی‌لیتر) قهوه است.

با این حال، سایر افراد از جمله کودکان و زنان باردار، که به اثرات کافئین بسیار حساس‌تر هستند، باید کمی بیشتر در مصرف کافئین دقت داشته باشند.

همچنین باید توجه کنید که این توصیه‌ها به کافئین از همه‌ی منابع اشاره دارد و نه فقط قهوه. کافئین همچنین در چای، نوشابه، نوشیدنی‌های انرژ‌ی‌زا و شکلات نیز وجود دارد.

نوشیدن قهوه در نوجوانان در حال رشد و بزرگسالان جوان‌تر

دولت ایالات متحده توصیه‌ی خاصی برای مصرف کافئین در کودکان ندارد، اما آکادمی اطفال آمریکا حد مجاز ۱۰۰ میلی‌گرم در روز را توصیه می‌کند. این معادل حدود یک فنجان ۸ اونسی قهوه برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله است.

انجمن سلامت و بهداشت کانادا نیز محدودیت‌های زیر را برای مصرف کافئین در کودکان و بزرگسالان توصیه می‌کند:

  • ۴ تا ۶ سال: ۴۵ میلی‌گرم در روز
  • ۷ تا ۹ سال: ۶۲/۵ میلی‌گرم در روز
  • ۱۰ تا ۱۲ سال: ۸۵ میلی‌گرم در روز
  • ۱۲ تا ۱۸ سال: ۲/۵ میلی‌گرم بر کیلوگرم از وزن بدن در روز

نوشیدن قهوه برای خانم‌های باردار

سازمان غذا و داروی ایالات متحده و بهداشت کانادا توصیه می‌کند که زنان شیرده، باردار یا در حال تلاش برای باردار شدن، مصرف کافئین خود را به ۳۰۰ میلی‌گرم در روز محدود کنند. این معادل ۲ تا ۳ فنجان در روز است. مصرف بیش از ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز با افزایش خطر سقط جنین و وزن کم نوزاد در هنگام تولد همراه است.

چگونه سلامت استخوان‌ها را بهبود ببخشیم؟

رشد کلی و قد شما تا حدود بسیار زیادی توسط ژن‌های شما تعیین می‌شوند، اگرچه رژیم غذایی نامناسب و سوء تغذیه نیز می‌تواند رشد را در کودکان متوقف کند. با این حال، شما می‌توانید با تغذیه‌ی مناسب و ورزش، به ویژه در سال‌های نوجوانی، به پیشگیری از بیماری‌های استخوانی و شکستگی‌های احتمالی در زندگی کمک کنید.

اکثر افراد در اواخر نوجوانی تا اوایل بیست سالگی به حداکثر استحکام استخوانی خود می‌رسند؛ این دوره‌ی نوجوانی بهترین زمان برای ایجاد چارچوبی مناسب برای استخوان‌های قوی خواهد بود.

تغذیه

کلسیم و ویتامین D دو ماده‌ی مغذی مهم برای رشد و سلامت استخوان‌ها هستند. ویتامین D به بدن کمک می‌کند تا کلسیم را جذب کند. کلسیم هم از ساختار و عملکرد استخوان‌ها پشتیبانی می‌کند. در واقع، ۹۹ درصد کلسیم بدن شما در استخوان‌ها و دندان‌ها ذخیره می‌شوند.

کلسیم در بسیاری از غذاها یافت می‌شود، اما رایج‌ترین منابع آن شامل شیر و سایر محصولات لبنی است.

تعداد کمی از غذاها به طور طبیعی حاوی سطوح بالایی از ویتامین D هستند، اما بسیاری از غذاها از جمله آب پرتقال، شیر، ماست و غلات صبحانه غنی از این ویتامین هستند. همچنین هنگامی که پوست شما در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، ویتامین D می‌تواند به طور طبیعی در بدن شما تولید شود.

تمرینات مقاومتی

هنگامی که شما تمرینات مقاومتی (با وزنه یا بدون وزنه) انجام می‌دهید، به عضلات خود فشار وارد می‌کنید. در نتیجه ماهیچه‌های شما با بزرگ‌تر و قوی‌تر شدن، با این فشار سازگار می‌شوند. با این حال، اگر به عضلات خود فشار وارد نکنید، آن‌ها دلیلی برای تغییر ندارند؛ بنابراین یا قدرت و اندازه‌ی خود را حفظ می‌کنند یا ضعیف‌تر می‌شوند.

همین امر در مورد استخوان‌ها نیز صدق می‌کند. تمرین با وزنه روی استخوان‌های شما فشار وارد می‌کند و این باعث می‌شود استخوان‌ها قوی‌تر و در برابر شکستگی مقاوم‌تر شوند.

کودکان در سنین مدرسه می‌توانند با استفاده از وزنه‌ی آزاد، دستگاه‌های بدنسازی، کش‌های ورزشی یا بدون وزنه و با وزن بدن خود تمرینات مقاومتی را با خیال راحت انجام دهند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.