رسانه اینترنتی فانیلی

عجایب هفتگانه ایران

تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که ایران هم عجایب هفتگانه دارد؟ از خوزستان تا شیراز از هفت تپه تا باغ ارم، با ما در میان عجایب هفتگانه ایران قدم بزنید.

حتما درباره عجایب هفتگانه جهان باستان شنیده‌اید؛ اما آیا می‌دانید ایران نیز عجایب هفتگانه دارد؟ هرچند ایران کشوری مملو از زیبایی‌های بی‌نظیر و فراوان است؛ اما عجایب هفتگانه ایران تنها در 3 استان کشورمان جمع شده‌اند. استان اصفهان، استان فارس و استان خوزستان زیباترین و عجیب‌ترین جاذبه‌های تاریخی کشور را برای سال‌ها در دل خود حفظ کرده‌اند. با ما در رسانه اینترنتی فانیلی همراه باشید.

میدان نقش جهان اصفهان یکی از یکی از عجایب هفتگانه ایران

این میدان که یکی از شاهکارهای مهندسی دوره صفوی است با 160 متر عرض و 560 متر طول دومین میدان بزرگ جهان است. در هر گوشه از میدان نیز می‌توان یک شاهکار هنری دیگر از معماری دوره اسلامی مانند مسجد شیخ‌ لطف‌الله، عمارت عالی قاپو و مسجد امام را دید.

باغ ارم شیراز یکی از زیباترین باغ های ایران

امکان ندارد کسی باغ ارم شیراز را ببیند و از زیبایی آن در حیرت نماند. این باغ که در شمال شهر شیراز واقع شده به معنای واقعی یک بهشت سرسبز و خرم بر روی زمین است. بنای تاریخی این با معماری فوق‌العاده خود همه را متحیر می‌کند و باغ گیاه‌شناسی آن با داشتن انواع گیاهان نادر و کمیاب یکی از ارزشمندترین کلکسیون‌های گیاهی ایران است. قدمت این باغ به دوره سلجوقیان می‌رسد؛ اما در دوره زندیه این باغ وسعت یافته است.

مسجد نصیرالملک معروف به مسجد رنگین کمانی ایران

بنای این مسجد آن‌چنان زیبا و فریبنده است که جایگاه مخصوصی برای خود در لیست عجایب هفتگانه ایـران پیدا کرده است. راز زیبایی این مسجد که ساخت آن به دوره قاجار برمی‌گردد در کاشی‌های صورتی‌رنگ و شیشه‌های رنگی آن است. به هنگام تابیدن انوار طلایی خورشید به شبستان غربی این مسجد، جادویی‌ترین لحظه حضورتان در مسجد آغاز می‌شود. پاشیدن رنگ در شبستان مسجد صحنه‌ای است که هرگز فراموش نخواهید کرد.

هفت تپه خوزستان یکی از عجایب هفتگانه ایران

یک باستان‌شناس فرانسوی در نیمه دوم قرن بیستم در پانزده کیلومتری جنوب شهر باستانی شوش، شهری باستانی را کشف کرد که متعلق به دوران ایلامیان بود. اسکلت‌ها و چیزهای یافت شده در این منطقه گواهی بر وجود تمدنی باشکوه در هزاران سال پیش در این منطقه هستند.

مسجد امام اصفهان یکی از باشکوه‌ترین مساجد ایـران

یکی دیگر از عجایب هفتگانه ایـران که شکوه معماری دوره صفویان و ذوق و هنر مهندسان ایـرانی را به نمایش درآورده است، مسجد امام اصفهان است. موزاییک‌های هفت‌رنگ، کتیبه‌های خوشنویسی، کاشی‌کاری‌های منظم و دقیق همگی دست‌به‌دست هم داده‌اند که اینجا بی‌نظیرترین مسجد ایـران باشد.

پرسپولیس شهری برای تمام دوران

به‌راستی که بنای تخت جمشید نه‌تنها در لیست عجایب هفتگانه ایـران که باید در میان عجایب هفتگانه جهان قرار می‌گرفت. ستون‌های عظیم این مجموعه خبر از تکنولوژی پیشرفته ایرانیان در دنیای باستان را می‌دهند. این مجموعه در سال 518 قبل از میلاد پایتخت هخامنشیان بود تا زمانی که اسکندر مقدونی آن را به آتش کشید و نابود کرد.

کلیسای وانک اصفهان یکی از عجایب هفتگانه ایـران

در میان جاذبه‌های بسیار زیبا و عجیب ایـران، کلیسای وانک نیز جایگاه خاصی دارد. این کلیسا در منطقه جلفای اصفهان یکی از شاهکارهای مهندسی ارامنه ایـران است که درخشش آن همه را متحیر ساخته است. بنای این کلیسا تلفیقی از معماری ایـرانی اروپایی است که دیوارهای آن غرق در داستان‌های تاریخی مسیحیان شده است. این کلیسا نه‌تنها در ایـران که در میان مسیحیان دنیا بسیار محبوب و محترم است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

بیشتر بخوانید

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.