رسانه اینترنتی فانیلی

با چند مورد از زیباترین کلیساهای ایران آشنا شوید

در ایران به‌خاطر پیشینه تاریخی و مهاجرت اقوام ارمنی بسیاری به این سرزمین کلیساهای زیادی نیز وجود دارد. می‌توان گفت بسیاری از کلیساهای ایران از زمان حکومت اشکانیان تا کنون پابرجا هستند.

کلیساهای ایران با قدمت تاریخی بلند خود و معماری و فضای منحصربه‌فردی که دارند از نظر بسیاری از جزء زیباترین کلیساهای جهان هستند. مجله اینترنتی فانیلی در این مقاله به معرفی چند مورد از زیباترین کلیساهای ایران پرداخته است.

زیباترین کلیساهای ایران

ایران کشوری است با تاریخ غنی از نظر فرهنگ و هنر که دارای معابد تاریخی و مکان‌های مذهبی به‌خصوص کلیساهای بسیاری است. کلیساهای ایران از نظر معماری، هنری و تاریخی بسیار جذاب هستند و برخی از آنها به‌عنوان جاذبه‌های گردشگری مهم داخلی و بین‌المللی شناخته می‌شوند. در ادامه، چند کلیسای زیبا در ایران را ذکر خواهیم کرد.

کلیسای وانک اصفهان

بدون شک یکی از باشکوه‌ترین کلیساهای ایران که با قدمت تاریخی و معماری زیبا و شگفت‌انگیز خود، دل هر بیننده‌ای را می‌نوازد، کلیسای وانک اصفهان است. قدمت این کلیسا به دوره حکومت صفویه و زمان شاه‌عباس برمی‌گردد. این کلیسای زیبا در منطقه جلفای اصفهان واقع شده است و معنای نام آن یعنی وانک، در زبان ارمنی صومعه است.

عمده شهرت این کلیسا به خاطر نقاشی های باشکوه آن است. نقاشی هایی که روی تمامی دیوارها، طاق نماها، طوق گنبد، داخل گنبد و تمامی زوایای کلیسا با رنگ روغن کشیده شده است.

کلیسای سنت استپانوس مقدس

در بین کلیساهای ایران دومین کلیسایی که از حیث تاریخ و زیبایی و قدمت دارای اهمیت خاصی است، کلیسای سنت استپانوس مقدس است. قدمت این کلیسا به قرن نهم میلادی برمی‌گردد؛ اما در طی قرن‌های گذشته چندین بار در اثر زلزله تخریب شده است. در دوران صفوی این کلیسا را بر اساس معماری اولیه خود دوباره بازسازی کردند و از آن زمان تا کنون کلیسای سنت استپانوس مقدس پابرجاست.

قره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس

یکی از قدیمی ترین کلیساهای دنیا در شمال غربی ایران و در منطقه چالدران واقع شده است. این کلیسا محل دفن یکی از حواریون حضرت مسیح و سان دخت، دختر پادشاه ارمنستان است. قسمت شرقی این کلیسا با سنگ های سیاه ساخته شده است به همین دلیل به آن قره کلیسا یعنی کلیسای سیاه می‌گویند. سقف محراب کلیسا نیز با سنگ‌های مرمر سیاه و سفید به شکل فوق العاده ای تزیین شده ‌است.

کلیسای سرکیس مقدس

در خیابان کریم خان زند تهران یک کلیسای زیبا و استثنایی وجود دارد که سال ساخت آن به ۱۳۴۹شمسی برمی‌گردد. این کلیسا در حال حاضر محل خلیقه گری ارامنه ایران است. محراب کلیسا به صورت نیم دایره است و مطابق با سنت کلیساهای ارمنیان در سمت شرقی بنا قرار دارد. کف آن نیز بالاتر از کف صحن کلیسا و دارای سه نورگیر است. نمای کاملا سفید این کلیسا از هر سمتی که به آن نگاه کنید دلربا و چشم نواز است.

کلیسای زور زور

در بین کلیساهای ایران نام کلیسای زور زور شاید اندکی عجیب به نظر برسد؛ اما قطعا این کلیسا یکی از زیباترین کلیساهای ایران است. قدمت این کلیسا به قرن دهم میلادی برمی‌گردد؛ اما رونق آن از قرن چهاردهم میلادی شروع شد. در قرن چهاردهم میلادی کلیسای زور زور به محل ترویج باورهای مسیحی در شمال غربی ایران تبدیل شده بود. در سال ۲۰۰۸ این کلیسا به همراه قره کلیسا و کلیسای سنت استپانوس در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

قدیمی‌ترین کلیسای جهان

در بین کلیساهای جهان کلیساهای ایران جایگاه خاص و ویژه‌ای دارند. می‌توان در لیست کلیساهای ایران نام قدیمی‌ترین کلیسای جهان را دید. به باور بسیاری از مردم دنیا قره کلیسا قدیمی‌ترین و اولین کلیسای جهان است که بر روی مقبره طادی مقدس و بیش از سه هزار و پانصد نفر از پیروان دین مسیحیت در زمان اشکانیان در چالدران ساخته شده است. در ایـران کلـیساهای بسیاری وجود دارد که در بین آن‌ها حدود ۶۰۰ کلیسا قدمتی باستانی دارند.

معروف‌ترین کلیساهای ایران

کلیسای وانک اصفهان با دیوارنگاری‌های جذاب و با شکوهش به‌عنوان معروف‌ترین کلیسای ایران شناخته می‌شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.