رسانه اینترنتی فانیلی

گوسفند دریایی؛ بانمک‌ترین موجود آب‌های آزاد

از موجودات دریایی چه می‌دانید؟ کدام‌یک از موجودات دریایی برای شما جذابیت بیشتری دارند؟ آیا می‌دانید هر موجودی که روی زمین راه می‌رود یک نمونه جذاب و بانمک یا ترسناک و خطرناک هم در دریا دارد؟ مثلا گوسفند دریایی نمونه چند میلی‌متری همان گوسفند خودمان در زیرآب‌های آزاد است.

گوسفند دریایی، نمونه بسیار کوچک‌شده گوسفند خشکی است که به‌جای پشم بر روی بدنش گیاه سبز شده است و تنها جانوری است که فتوسنتز می‌کند! همراه رسانه اینترنتی فانیلی با این موجود شگفت‌انگیز بانمک بیشتر آشنا شوید.

گوسفند دریایی چیست؟

در دریا نرم‌تنان بسیاری وجود دارد که حلزون‌های دریایی یکی از انواع آن‌هاست. در میان گونه‌های مختلف حلزون‌های دریایی، جانداری شگفت‌انگیز با ظاهری بسیار بانمک وجود دارد که به آن گوسفند دریایی می‌گویند. از کشف این جانور بامزه تنها سه دهه می‌گذرد!

چرا به این گونه نرم‌تن گوسفند دریایی می‌گویند؟

ظاهر این جاندار بسیار شبیه به گوسفند خشکی است و چهره آن دقیقا شما را یاد گوسفند می‌اندازد درحالی‌که به‌جای پشم در پشت خود گیاه دارد و از طریق آن‌ها فتوسنتز می‌کند! رنگ سبز این موجود هم دقیقا به خاطر فرایند کلپتوپلاستی در عمل فتوسنتز است.

طول این موجود بانمک از  یک تا ۵ میلی‌متر متفاوت است و دو چشم مهره‌ای سیاه و دو راینوفور (شاخک) بلند دارد. شاخک‌های این موجود می‌توانند ترکیبات شیمیایی آب را تشخیص دهند. همچنین، در مسیریابی، پیدا کردن منابع غذایی و محافظت از این موجود در برابر شکار به او کمک می‌کنند.

عمر گوسفند بانمک دریایی چقدر است؟

عمر این موجود بانمک به‌ندرت از یک سال عبور می‌کند. گوسفند دریایـی می‌تواند در مواقع خطر در میان جلبک‌ها مخفی شود و رنگ خود را تغییر دهد تا از دید دشمنانش پنهان شود.

گوسفند دریایی از چه چیزی تغذیه می‌کند؟

همان‌طور که گفتیم این جانور فتوسنتز می‌کند؛ یعنی نور خورشید را جذب می‌کند و از طریق آن انرژی مورد نیاز خود را تامین می‌کند. همچنین کرک‌های ظریف روی پوستش به او این اجازه را می‌دهند که از سلول‌های جلبک‌ها برای تامین انرژی و تولید سم مورد نیاز خود استفاده و رژیم غذایی خود را تکمیل کند. این جانور تنها جاندار غیر تک‌سلولی‌ است که توانایی فتوسنتز دارد!

گوسفند دریایـی کجا زندگی می‌کند؟

آب‌های جنوب شرقی آسیا از اقیانوس هند تا آرام، نزدیک فیلیپین، ژاپن و اندونزی مکان‌هایی هستند که می‌توان در آن‌ها این جانور بامزه را پیدا کرد. آن‌ها را می‌توانید لابه‌لای انواع خاصی از جلبک‌های سبز ببینید. با این حال در آب‌های اقیانوس آرام گودالی به اسم گودال ماریانا وجود دارد که ترسناک‌ترین موجودات دریایی در آن زندگی می‌کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.