رسانه اینترنتی فانیلی

گردنه حیران؛ جادویی‌ترین جاده شمال ایران

شکوه و زیبایی بعضی از جاده‌های کشور چنان تماشایی و بی‌نظیر است که فرقی ندارد در چه فصلی به آنجا سفر کنید، در هر حال غرق در زیبایی آنجا خواهید شد. گردنه حیران نیز اوج تجلی خلقت در جاده‌های پرپیچ‌وخم شمال کشور است.

گردنه حیران، جاده‌ای زیبا و کوهستانی است که با گذر از میان جنگل‌های زیبای شمال شما را میزبان یکی رویایی‌ترین مناظر ایران می‌کند. همراه مجله اینترنتی فانیلی با این جاده بهشتی ایران بیشتر آشنا شوید.

گردنه حیران کجاست؟

تقریبا همه مردم می‌دانند که این جاده زیبا و بی‌دلیل در شمال کشور واقع شده و مسیر ارتباطی بین آستارا و اردبیل است؛ اما در تقسیمات جغرافیایی کشور این گردنه بخشی از استان گیلان محسوب می‌شود. بااین‌حال خیلی‌ها آن را با نام گردنه حیران اردبیل می‌شناسند. یک سمت این گردنه توسط جنگل‌های انبوه احاطه شده و در سمت دیگر آن دره‌ای عمیق و پرتگاهی خطرناک واقع شده است.

چه چیزی حیران را خاص و متفاوت کرده است؟

ایران جاده‌های زیبا کم ندارد. یکی از زیباترین جاده‌های پرپیچ‌وخم ایران، جاده چالوس است؛ اما حیران چنان رویایی است که همه با دیدن آن حیران می‌شوند! این جاده در بیشتر ایام سال نیز پوشیده از مه و ابر است و این مه و ابر چنان زیاد است که حتی درون تونل‌ها را نیز مه فرامی‌گیرد. طبیعت بکر و بی‌نظیر و مناظر جادویی این منطقه هرکسی را مجذوب و شیفته می‌کند.

جاهای دیدنی گردنه حیران کجاها هستند؟

این گردنه علاوه بر طبیعت جادویی دارای چندین روستای ییلاقی مانند روستای حیران علیا، حیران وسطی و حیران سفلی است که هرساله میزبان گردشگران بسیاری می‌شوند. تله‌کابین حیران نیز یکی دیگر جاذبه‌های این جاده رویایی است که چشم‌انداز بی‌نظیری از منطقه را در مقابل چشمان‌ شما به نمایش می‌گذارد. قلعه شیندان، عبادتگاهی زرتشتی یادگاری از دوران ساسانیان، آتشکده‌ای هزارساله که نام آن از محل نور می‌آید و جنگل فندقلو نیز از دیگر جاذبه‌های این جاده هستند که گردشگران از دیدن آن‌ها به هیجان می‌آیند. دشت بابونه‌ها نیز در فصل بهار یکی از رویایی‌ترین مناظر این منطقه محسوب می‌شود.

بهترین زمان سفر به حیران چه موقع از سال است؟

حیران در بهار و تابستان به اوج زیبایی و شگفتی خود می‌رسد. بااین‌حال هر موقع از سال که به اینجا سفر کنید اینجا را مه‌آلود و اسرارآمیز خواهید یافت. سفر یک روزه به این گردنه درست مانند سفر یک روزه به جاده چالوس روح شما را جلا خواهد داد.

گردنه حیران در زمستان چگونه است؟

همان‌قدر که بهار و تابستان این منطقه بی‌نظیر و رویایی است، زمستان آن نیز جذاب و دیدنی است. با سفیدپوش شدن جنگل‌های انبوه این گردنه در زمستان منظره‌ای در مقابل چشمان شما گسترده می‌شود که نظیر ندارد. بااین‌حال به یاد داشته باشید که گردنه حیران در زمستان بسیار لغزنده می‌شود و ممکن است آمار تصادفات در این جاده افزایش یابد پس حتما با تجهیزات کامل به آنجا سفر کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.