رسانه اینترنتی فانیلی

کوچه آشتی کنان، عجیب‌ترین کوچه تهران

تهران شهری مملو از جاذبه‌های زیبا و تماشایی است. عجیب‌ترین و باریک‌ترین کوچه تهران نیز یکی از جذابیت‌های پایتخت شلوغ ایران است.

کوچه آشتی کنان تهران کجاست؟

تهران دارای محله‌های قدیمی بسیاری است. منطقه شمیرانات یکی از زیباترین و کهن‌ترین مناطق تهران است که با داشتن کوچه باغ‌های فراوان و جوی‌های آب بسیار، به منطقه‌ای دلپذیر و خوش آب و هوا تبدیل شده است.

در لابه‌لای برج‌های بلند این نقطه گران شهر تهران، کوچه‌ای قدیمی با معماری سنتی و بافتی کهن کوچه‌ای عجیب به نام کوچه آشتی کنان وجود دارد. این کوچه از نظر موقعیت جغرافیایی در محله نیاوران، نزدیک اطلس مال و مجتمع تجاری حیات سبز قرار گرفته است.

فلسفه کوچه آشتـی کنان چیست؟

خیلی‌های تصورشان این است که کوچه‌های تنگ و باریک، با معماری سنتی را تنها در یزد می‌توان دید. این نظریه تا حدودی درست است؛ چراکه بافت کوچه‌های یزد غالبا سنتی است. کوچه‌های یزد را به‌گونه‌ای درست می‌کردند که راه گریزی در مقابل گرمای طاقت‌فرسای کویر باشند.

کوچه‌های تنگ و باریک با دیوارهای بلند یزد همیشه برای مردمان ناآشنا با کویر عجیب و تماشایی بودند؛ اما اینکه در تهران کوچه‌ای با این مشخصات وجود داشته باشد اندکی عجیب است. تهران نه یک شهر کویری است که آن‌قدر گرم که شهروندانش برای فرار از گرما به کوچه‌ها پناه ببرند. پس چگونه ممکن است کوچه‌ای با مشخصات کوچه‌‎های یزد، با بافتی و معماری‌ای به همان زیبایی و ظرافت نیز در تهران وجود داشته باشد؟

هدف از ساخت چنین کوچه‌ای در چنین جایی از تهران را آقای علیرضا فدوی اردکانی شهردار منطقه شمیرانات این‌گونه توضیح داده است:

طراحی کوچه آشتی کنان به‌منظور زنده کردن سنت‌های قدیمی این منطقه و جذب گردشگری در این  گذر بوده است. در این کوچه طبق سنت‌های قدیم مردم به‌اجبار با یکدیگر روبه‌رو می‌شوند و این‌گونه بیشتر یکدیگر را شناخته و از حال هم باخبر می‌شوند. اگر شخصی با یکی از عزیزانش کدورتی داشته باشد در این کوچه چون با یکدیگر مواجه خواهند شد، روابط آن‌ها حسنه خواهد شد و کدورت‌ها رفع خواهد شد.

چگونه به کوچه آشتـی کنان پاسداران برویم؟

به خیابان پاسداران بروید، سپس به سمت خیابان تنگستان دوم و خیابان پروین حرکت کنید تا به محله نیاوران برسید. در این محله به دنبال خیابان عسگریان باشید. جایی در میانه این خیابان، کوچه آشتی کنان را با بافت و معماری زیبای خود خواهید دید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.