رسانه اینترنتی فانیلی

کنترل دیابت با گلپر

تقریبا همه ما تجربه خوردن انار با گلپر و نمک را در فصل پاییز داریم؛ اما گلپر علاوه‌بر طعم و بوی فوق‌العاده، خواص دیگری هم دارد که می‌تواند برای درمان بعضی بیماری‌ها استفاده شود.

گلپر یکی از ادویه‌های محبوب ایرانی‌ها است که به‌عنوان چاشنی در بعضی غذاها و خوردنی‌ها استفاده می‌شود. خواص گلپر برای بدن را در این مطلب از مجله اینترنتی فانیلی بخوانید.

خواص گلپر برای بدن چیست؟

از گذشته‌های بسیار دور گلپر و عصاره آن مورد استفاده قرار می‌گرفت. به‌عنوان مثال، دانه‌های گیاه گلپر به‌عنوان ادویه در آشپزی به کار می‌رود و گاهی گلبرگ‌های طعم‌دار آن برای روی برنج استفاده می‌شود. استفاده از گلپر در آشپزی برای کاهش نفخ روده، به‌خصوص بعد از مصرف لوبیا، سیب‌زمینی و عدس مفید است. حتی پروانه‌ها و گوسفندها در زمان بیماری از این گیاهان دارویی استفاده می‌کنند. البته گلپر فواید دیگری هم دارد، از جمله:

خاصیت آنتی‌اکسیدانی

در یک مطالعه، استفاده از عصاره گلپر در بیماران، میزان استرس اکسیداتیو بعد از آنژیوگرافی عروقی را به‌طور معنی‌داری کاهش داد. رادیکال‌های آزاد عامل بیماری‌های مختلفی مثل پارکینسون، سرطان و آلزایمر هستند.

خاصیت ضدالتهابی

گلپر برای درمان بیماری‌هایی مثل آرتریت و نقرس مناسب است. این بیماری‌ها موجب التهاب مفصل و استخوان و ایجاد درد شدید می‌شوند. با کاهش ورم، درد ناشی از این بیماری‌ها هم کم می‌شود.

خواص ضد درد گلپر

گلپر خواص ضد درد خوبی دارد و برای درمان زخم پوست توصیه می‌شود. استفاده از عصاره گلپر بر روی زخم به ضدعفونی‌کردن زخم و جلوگیری از انتشار عفونت کمک می‌کند.

اثر روی بیماری‌های کرونری

بررسی میزان لیپید (نوعی چربی) در بیماران مبتلا به بیماری کرونر نشان می‌دهد که بعد از مصرف کنترل‌شده عصاره گیاه گلپر، میزان تری‌گلیسرید سرم خون‌شان به‌طور معنی‌داری کاهش یافت. هرچند مطالعه کوتاه مدت بهبودی خاصی را نشان نداد، اما مصرف طولانی‌مدت آن می‌تواند تفاوت ایجاد کند.

درمان بیماری قارچی از خواص گلپر

یکی از بیماری‌های قارچی رایج، بیماری پای ورزشکار است. این بیماری بیشتر در افرادی ایجاد می‌شود که سیستم ایمنی ضعیفی دارند. همچنین در بیماران مبتلا به دیابت و تحت درمان سرطان دیده می‌شود. خمیر گل گلـپر را روی ناحیه مورد نظر بزنید و اجازه دهید خشک شود. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا عفونت کنترل شود. این روش بیماری پای ورزشکار را درمان می‌کند.

فعالیت ضدمیکروبی

استفاده از داروهای ضدمیکروبی، مثل آنتی‌بیوتیک، به توقف رشد میکروارگانیسم‌ها کمک می‌کند. می‌توانید از عصاره گلـپر به‌عنوان آنتی‌بیوتیک استفاده کنید. این محلول را در ناحیه‌ای بزنید که میکروارگانیسم رشد می‌کند.

پروفایل چربی

مطالعه پروفایل چربی در افراد مبتلا به بیماری قلبی که از عصاره گلـپر استفاده کردند بهبودی را نشان می‌دهد.

درمان تشنج از خواص گلپر

گـلپر، به‌دلیل داشتن تری‌ترپن‌ها، تریپنوئیدها و آلکالوئیدها برای درمان تشنج بسیار مؤثر است. خوردن یک لیوان دم‌کرده برگ‌های گیاه گـلپر به کاهش دفعات تشنج کمک می‌کند.

تعدیل‌کننده ایمنی

بعضی از خواص تعدیل‌کنندگی ایمنی از جمله سرکوب تکثیر سلول تی (T-cell)، اتمام یا سرکوب تکثیر سلول‌ بی (B-cell) برای کنترل بازسازی بافت در عضله، استخوان و غضروف مفید است. بنابراین می‌توانید بیماری‌هایی مثل التهاب مفاصل، بیماری پیوند مقابل میزبان و گندیدگی را درمان کنید. همچنین گـلپر برای ژن‌درمانی مناسب است. برای درمان موثر از عصاره گیاه استفاده کنید.

فعالیت ضد کاندیدا

خاصیت ضد میکروبی عصاره گیاه گلـپر به خوبی شناخته شده است. قارچ کاندیدا به‌دلیل حضور مخمر رشد می‌کند و معمولا باکتری لاکتوباسیلوس به کنترل رشد مخمر کمک می‌کند. اگر این اتفاق نیفتاد، باید از عصاره گلـپر برای کاهش عفونت کاندیدا استفاده کنید.

خاصیت ضد دیابت

استفاده از گیاه گـلپر به کاهش علائم دیابت در بیماران کمک می‌کند. دو عامل خطر اصلی برای این بیماران افزایش تری‌گلیسیرید و افزایش کلسترول است که موجب آترواسکلروز و بیماری عروق کرونر می‌شود. استفاده از عصاره گلپـر به‌طور معنی‌داری این عوامل خطر را کاهش می‌دهد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بیشتر بخوانید

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.

طنز و سرگرمی

فرهنگی هنری

پیشنهاد ویژه

ورزشی

کسب و کار

خرید خوب

رویدادها