رسانه اینترنتی فانیلی

کاپادوکیا، سرزمینی باستانی

ترکیه کشوری است که در آن می‌توانید مناظر بی‌نظیر و چشم‌نوازی را ببینید که به شکلی حیرت‌انگیز و خاص هستند که شما را مبهوت می‌کنند. کاپادوکیا دقیقا یکی از همین مکان‌هاست.

آسمانی صاف و آبی را تصور کنید که مملو از بالن‌های رنگارنگ است یا دشتی وسیع و گسترده که کوه‌هایی همچون کله‌قند از آن سر برآورده‌اند. خانه‌های باستانی و شهری را تصور کنید که درون صخره‌های سنگی کنده‌شده‌اند! همه این‌ها ویژگی‌های کاپادوکیا ترکیه است که چند سالی است به بهشتی برای گردشگران و ماجراجویان تبدیل‌شده است. همراه مجله گردشگری فانیلی با این منطقه عجیب بیشتر آشنا شوید.

کاپادوکیا کجاست؟

از گذشته‌های دور سرزمینی پهناور در آسیای کوچک یا ترکیه کنونی وجود داشته که آن را بانام کاپادوکیه یا کاپادوسیه می‌شناختند. در متون کهن نام این منطقه هاسپادوجا به معنای جای اسب‌های زیبا بوده است. کاپادوکیه در زمان باستان سرزمینی در میانه آناتولی بود و امروزه توسط شهرهای نوشهیر، نیغده، آکسرای، کرشهیر و قیصریه احاطه شده است.

چرا کاپادوکیا ترکیه در دنیا آن‌قدر شهرت یافته است؟

کاپادوکیه یکی از چند شهر باستانی سنگی جهان است که جاذبه‌های تاریخی بسیاری دارد. در بخشی به نام گورمه این منطقه می‌توان آسمانی مملو از بالن‌های رنگارنگ را مشاهده کرد که باعث شهرت جهانی روستا شده است. از طرفی بخش عظیمی از شهرت این منطقه مدیون درین کویو است که درواقع یکی از مشهورترین و عجیب‌ترین شهرهای زیرزمینی دنیاست.

در اواخر عصر برنز این منطقه مرکز قلمرو هیتی‌ها بوده که قلعه‌های مستحکمی در این منطقه ساختند. پس از فروپاشی حکومت هیتی‌ها از قلعه‌های سخت و سنگی آن‌ها برای نگهداری برده‌های خارجی استفاده می‌شده است!

جاهای دیدنی کاپادوکیا

از آنجایی که این منطقه یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی دنیاست دارای جاذبه‌های بی‌شماری است. علاوه بر این‌ها این منطقه یکی از عجیب‌ترین نقاط دنیاست که شکل صخره‌های سنگی آن و کوه‌های کله‌قندی‌اش همه را متعجب ساخته است.

دره سرخ

در میان دو روستای گورمه و کاوسین دره‌ای وجود دارد که رنگ صخره‌های آن صورتی، زرد و نارنجی است! درون این صخره‌های رنگی خانه‌ها و کلیساهای سنگی ساخته‌شده که قدمت آن‌ها به دوره بیزانس می‌رسد.

شهر زیرزمینی کایماکلی

کامایکلی تنها شهر زیرزمینی این منطقه نیست؛ اما مشهورترین آن‌هاست که قدمت آن‌هم به دوران بیزانس برمی‌گردد.

موزه فضای باز زلو

این موزه در ابتدا و در قرن نهم به‌عنوان صومعه کاربرد داشته است؛ اما در سال ۱۹۵۲ به‌ دلیل فرسایش و خطر سقوط، این روستا ممنوعه اعلام شد. در حال حاضر در این موزه، دو کلیسا برای بازدید وجود دارد.

روستای گورمه

بسیاری از گردشگران عقیده دارند این روستا زیباترین روستای جهان است که بر فراز آن بالن‌های رنگارنگ به پرواز درآمده است.

موزه مو

یکی از عجیب‌ترین چیزهایی که ممکن است در این منطقه ببینید موزه‌ای در غاری درست زیر یک مغازه سفالگری است که حداقل بیش از 16 هزار نمونه مو از خانم‌های در سراسر جهان آنجا جمع شده است! می‌گویند صاحب این مغازه عاشق زنی بوده که به هنگام وداع از او خواهش می‌کند یادگاری به او بدهد و معشوق نیز دسته‌ای از موهایش را می‌دهد و سفالگر آن دسته مو را در مغازه‌اش آویزان می‌کند و پس از آن هر گردشگری که گذارش به اینجا می‌افتد، دسته‌ای از موهایش را به یادگار می‌گذارد!

فاصله کاپادوکیا تا استانبول

فاصله کاپادوکیا از استانبول حدود 730 کیلومتر و فاصله وان از کاپادوکیا 996 کیلومتر است.

چگونه از استانبول به کاپادوکیا برویم؟

اگر با هواپیما می‌روید می‌توانید به فرودگاه کایسری رفته و از آنجا با تاکسی‌ مستقیم به شهر باستانی کاپادوکیه بروید که تنها 80 کیلومتر از فرودگاه فاصله دارد. یا به فرودگاه نوشهیر رفته و از آنجا مسیری 40 کیلومتری را با تاکسی طی کنید. با اتوبوس نیز می‌توانید از استانبول مستقیم به ترمینال نوشهیر بروید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بیشتر بخوانید

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.

طنز و سرگرمی

فرهنگی هنری

پیشنهاد ویژه

ورزشی

کسب و کار

خرید خوب

رویدادها