رسانه اینترنتی فانیلی

کاهش قند خون و وزن با دانه های زیره

دانه‌های زیره سرشار از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی، فیبرها، ویتامین‌ها و املاح مختلف است. گنجاندن زیره در رژیم غذایی برای بهره‌مندی از خواص متعدد آن بر سلامت بدن بسیار اهمیت دارد.

زیره، یکی از گیاهانی است که نه‌تنها به‌عنوان ادویه کاربرد دارد بلکه خواص آن در طب سنتی نیز شناخته شده ‌است.

دانه‌های زیره سرشار از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی،‌ فیبرها، ویتامین‌ها و املاح مختلف است. گنجاندن زیره در رژیم غذایی برای بهره‌مندی از خواص متعدد آن بر سلامت بدن بسیار اهمیت دارد.

زیره سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست که به بدن در مقابله با آسیب رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. این ترکیبات در پیشگیری از بیماری‌های مزمن نظیر سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی‌عروقی نقش دارند. مطالعات نشان می‌دهد مصرف دانه‌های زیره سطح آنتی‌اکسیدان خون را بالا می‌برد.

البته زیـره علاوه بر آنتی‌اکسیدان فراوان حاوی روی، سلنیوم، منیزیوم، منگنز، فسفر و ویتامین‌های A، C، E و B است و عادت به افزودن آن در برنامه غذایی روزانه، فواید متعددی دارد که عبارتند از:

محافظت از سلامت سیستم گوارش
زیره از قدیم برای بهبود مشکلات گوارشی نظیر نفخ و یبوست کاربرد داشت. این تاثیر به‌دلیل مقدار بالای فیبر است که به تحریک سیستم گوارشی کمک می‌کند. بررسی‌ها حاکی از آن است که مصرف زیـره در کاهش علائم سندروم روده تحریک‌پذیر موثر است.

تسهیل کاهش وزن
افزودن زیره به رژیم غذایی افرادی که قصد کاهش وزن دارند، بسیار موثر است چراکه احساس گرسنگی را کنترل می‌کند، اشتها را کاهش می‌دهد و زمینه‌ساز لاغری می‌شود. براساس مطالعات، مصرف عصاره زیـره به‌طور قابل‌توجهی موجب کاهش وزن و کم‌شدن توده چربی‌ها می‌شود

مقابله با سلول‌های سرطانی
به‌دلیل مقدار بالای آنتی‌اکسیدان‌ها، دانه‌های زیره در مقابله با سرطان موثر هستند. مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد مصرف زیـره می‌تواند با سلول‌های سرطان کولون مقابله کند و مانع از رشد سلول‌های جدید سرطانی در این ارگان شود.

تنظیم قند خون
برخی از مطالعات نشان می‌دهند که گنجاندن زیره در رژیم غذایی می‌تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند و در نتیجه تاثیر مثبتی در مقابله با علائم دیابت دارد. دانه‌های زیـره به‌دلیل فیبر بالا نقش بسیار قوی در کنترل قند خون دارد و به کاهش روند جذب قند در خون کمک می‌کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.