رسانه اینترنتی فانیلی

کافئین قهوه بیشتره یا چای؟

براساس کلینیک مایو، کافئین موجود در چای کمتر از قهوه بوده، اما محتویات هر دو ممکن است در زمان مصرف متفاوت باشد. این امر در مورد کاکائو نیز صادق است، زیرا به روش آماده سازی نوشیدنی بستگی دارد.

کافئین باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی، افزایش انرژی و هوشیاری شده، اما نوشیدن بیش از حد آن منجر به افزایش استرس و به هم ریختگی اعصاب می‌شود.

سالهاست انسان‌ها از نوشیدنی‌های کافئین دار لذت می‌برند و این درحالیست که فواید مفیدی نیز دارند. براساس کلینیک مایو، کافئیـن موجود در چای کمتر از قهوه بوده، اما محتویات هر دو ممکن است در زمان مصرف متفاوت باشد. این امر در مورد کاکائو نیز صادق است، زیرا به روش آماده سازی نوشیدنی بستگی دارد.

کافئین قهوه

قهوه حاوی کافئین بیشتری نسبت به چای و کاکائو است. میزان کافئیـن موجود در یک فنجان قهوه به نحوه کشت، بودادن دانه‌های آن، دم کردن و زمان دم کشیدن قهوه بستگی دارد. برای نمونه یک فنجان قهوه برابر با ۲۲۵ میلی لیتر، ممکن است حاوی ۹۵ میلی گرم تا ۲۰۰ میلی گرم کافئیـن باشد. در صورتیکه تمایل به کاهش دریافت کافئین مصرفی خود دارید، قهوه بدون کافئین را اضافه کرده و به تدریج میزان آن را زیاد کنید.

کافئین چای

انواع مختلف چای را درنظر بگیرید. چای سبزکافئین کمتری نسبت به چای سیاه دارد، بنابراین چای سبز انتخاب خوبی برای مصرف پایین کافئین است. چای همچنین ترکیبات مفیدی دارد که با تراکم استخوان، کاهش وزن، کاهش سنگ‌های کلیوی و کاهش خطر حمله قلبی در ارتباط است. به طور میانگین یک فنجان چای سیاه برابر با ۲۲۵ میلی لیتر، حاوی ۴۰ تا ۱۲۰ میلی گرم کافئیـن بوده درحالیکه یک فنجان چای سبز حاوی ۹ تا ۵۰ میلی گرم کافئیــن است. برای کاهش میزان کافئین در چای، زمان دم کشیدن آن را کاهش دهید.

کاکائو

نوشیدن کاکائو داغ آرامش بخش بوده و می‌تواند جایگزینی برای چای یا قهوه باشد. یک فنجان کاکائو برابر با ۱۵۰ میلی لیتر تنها ۱ تا ۸ میلی گرم کافئیـن دارد. درصورتیکه تمایل به قطع مصرف کاکائو داشتید این کار برای شما سخت نخواهد بود، زیرا کاکائو حاوی مقدار کمی کافئیـن بوده بنابراین کنارگذاشتن آن راحت‌تر از قهوه و چای است. همچنین برای کاهش مقدار کاکائو می‌توانید آن را با شیربیشتر یا آب جوش مخلوط کنید.

فواید و هشدار‌ها

کافئیـن ممکن است فوایدی برای مشکلات تنفسی مانند گشاد کردن راه‌های هوایی در آسم داشته باشد. از طرف دیگر، مقدار بسیار زیاد کافئیـن می‌تواند باعث مشکلاتی مانند افزایش ضربان قلب، سردرد، ناراحتی معده و اختلالات خواب شود. کافئیـن باعث کاهش آب بدن می‌شود. همچنین در صورت قطع کافئین، کاهش تدریجی مصرف آن معقول خواهد بود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

بیشتر بخوانید

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.