رسانه اینترنتی فانیلی

کاروانسرای تی تی جاذبه گردشگری گیلان

با سفر به این مکان گردشگری بی‌نظیر و زیبا، با هزینه‌ای کم، انگار که به اروپا سفر کرده‌اید.

در این مطلب از رسانه اینترنتی فانیلی قصد داریم تا دیدنی‌ترین جاذبه گردشگری گیلان را مورد بررسی قرار دهیم. مکانی بکر که کمتر کسی آن را می‌شناسد و با زیبایی‌های خیره‌کننده‌ای که دارد هر گردشگری را به خود جذب می‌کند. کاروانسرای تی تی یکی از مقاصد گردشگری و دیدنی استان گیلان است که شما را به یاد مناطق جلگه‌ای و بی‌نظیر اروپا می‎اندازد.

کاروانسرای تی تی دیدنی‌ترین جاذبه گردشگری گیلان

تی تی در زبان گیلکی به معنای شکوفه است. این کاروانسرا بیشتر شبیه کلبه‌‎های ایسلندی است که روی تپه‌های سرسبز و پوشیده از خزه‌ها قرار گرفته. کاروانسرای تی تی در استان گیلان واقع شده است. این کاروانسرا یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری استان گیلان است که در گذشته جزو مهم‎ترین مناطق استراتژیک محسوب می‌شده است. شهر سیاهکل به دلیل رودخانه‌هایی که از آن می‌گذرد، بسیار زیبا و دل‌انگیز است. البته که کل خطه شمال با آن آب و هوای بی‎نظیرش همیشه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کرده است. بنای این مکان زیبا از سنگ و آجر و ملات و گچ است که به زیبایی با هم درآمیخته‌اند. این کاروانسرا شامل حیاط مرکزی و ورودی و هشتی‎ و دو ایوان است. شاه‎نشین و دو اتاق به مساحت ۱۷ متر و اتاق مربع شکل ۱۴ متری و حوضچه‌هایی در وسط از دیگر قسمت‌های کاروانسرا هستند.

تاریخچه کاروانسرای تی تی

داستانی محلی نقل می‌کند که: «تی تی خانم، عمه یکی از شاهان صفوی بود. تصمیم گرفت برای خود کاروانسرایی به یادگار در منطقه زیبای سیاهکل بنا کند». زمانی که سنگ این بنا برای تی تی خانم بنا می‎شد، کاروانسراهای انگشت شماری در شمال کشورمان وجود داشتند و کسی به آنها توجهی نداشت؛ اما کمی بعد، این کاروانسرا رونق بسیاری گرفت چرا که از لحاظ مکانی در بهترین موقعیت قرار داشت و برای ارسال ابریشم از شمال به بخش‌های مرکزی کشور درست از این نقطه عبور می‌کردند. در واقع این کاروانسرا در مسیر اصلی کاروان‌ها از مسیر لاهیجان به دیلمان و طالقان قرار داشته‌ است.

کاروانسرای تی تی دقیقا کجاست؟

کاروانسرای تی تی که در گویش محلی تی تی کاروانسرا خوانده می‌شود، در ۲۵ کیلومتری شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتری رشت قرار گرفته‌ است. جایی که محل تلاقی آب شیمرود و باباکوه است. فضای سبز اطراف آن بی‎نظیر است. درختانی که درهم‎رفته‌اند و در فصل‌های بهار و پاییز بهترین رنگ‎شان را نمایان می‌کنند. اگر در فصل بهار از کاروانسرا بازدید کنید، قطعاً سر و صدای پرندگان با آن نوای دلنشین و آن همه زیبایی شما را مدهوش خواهد کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.