رسانه اینترنتی فانیلی

چگونه زعفران اصل رو از تقلبی تشخیص بدیم؟

محصولات تقلبی این روزها در هر صنعتی یافت می شوند. از مواد غذایی گرفته تا محصولات آرایشی و حتی لوازم هنری! متاسفانه فریب های غیراخلاقی برای کاهش هزینه ها و افزایش سود شخصی در نهایت به قیمت سلامتی افراد بی گناه تمام می شود. در میان انواع مواد غذایی، زعفران یکی از ادویه های گران قیمت و پرخاصیتی است که عده ای برای کسب سود بیشتر نسخه تقلبی آن را وارد بازار محصولات خوراکی می کنند. از آنجایی که دستگاه یا سنسور خاصی برای تشخیص زعفران اصل وجود ندارد، مصرف کنندگان باید با نحوه تشخیص زعفران اصل و تقلبی آشنا باشند.

خوشبختانه به کمک چند ترفند ساده می توان زعفران اصلی را از تقلبی تشخیص داد. در ادامه با آموزش این ترفندها با فانیلی همراه باشید.

1- تشخیص زعفران اصل با آب سرد

استفاده از آب سرد رایج ترین روش برای تشخیص خلوص زعفران است. برای این کار یک لیوان شیشه ای را از آب سرد پر کنید و چند رشته زعفران را درون آن بریزید. اگر زعفران شما اصل باشد، پس از حدود 10 الی 15 دقیقه، رنگ آب به زرد تغییر می کند و خود زعفران نیز رنگش را حفظ می کند. اما در صورت تقلبی بودن زعفران رنگ آن به آب منتقل شده و خود زعفران رنگش را از دست می دهد.

2- تشخیص زعفـران اصل با جوش شیرین

مقدار کمی جوش شیرین را درون یک لیوان آب حل کنید. سپس چند رشته زعفران را درون آن بریزید. اگر رنگ مخلوط به زرد تغییر پیدا کرد، نشان می دهد که زعفران شما خالص است. اما در صورتی که رنگ آب به زرشکی کم رنگ یا نارنجی تغییر کرد، زعفران تقلبی است.

3- تشخیص زعفران اصل با انگشت

چند رشته زعفران را پس از قرار دادن در آب سرد، در میان انگشتان خود قرار دهید و انگشتانتان را به هم بمالید. اگر زعفران شما تقلبی باشد، به محض انجام این کار ذرات آن از هم جدا می شوند و به شکل پودر درمی آیند. اگر با این کار زعفران پودر نشد و رنگ آب به زرد مایل به نارنجی تغییر پیدا کرد، نشان دهنده خالص بودن زعفران است.

4- تشخیص زعفـران اصل با کاغذ

بعضی از افراد سودجو برای افزایش وزن زعفران، مقداری روغن به آن اضافه می کنند. برای اینکه تشخیص دهید زعفران شما بدون روغن است، آن را بین دو لایه کاغذ قرار دهید و کاغذها را روی هم بمالید. اگر کاغذ شما چرب و روغنی شد، نشان می دهد که زعفران شما اصل نیست و به آن روغن اضافه شده است.

5- تشخیص زعفـران اصل با بنزین

استفاده از بنزین یکی از جالب ترین روش های تشخیص زعفران اصل از تقلبی است. چند رشته زعفران را درون مقدار کمی بنزین بریزید. اگر بنزین تغییر رنگ پیدا کرد، نشان می دهد که زعفران شما اصل نیست. توجه داشته باشید که زعفران اصل درون بنزین حل نمی شود.

6- تشخیص زعفران اصل از روی طعم

زعفران خالص طعم شیرینی ندارد، اما باید بوی شیرین بدهد. اگر طعم زعفران شما شیرین است، پس قطعا با زعفران تقلبی روبرو هستید. برخی از افراد سودجو با هدف افزایش وزن زعفران مقداری اسپری عسل یا شکر به آن اضافه می کنند. زعفران خالص باید طعم تلخی داشته باشد و بوی عسل تلخ و یونجه بدهد. هر چه زعفران تازه تر باشد، عطر آن تندتر خواهد بود.

7- تشخیص زعفـران اصل از روی ظاهر

رشته های زعفران اصل به شکل شیپوری و چند شاخه هستند. اگر انتهای زعفران حالت چند رشته و برآمدگی نداشت، نشان دهنده اصل نبودن آن است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

بیشتر بخوانید

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.