رسانه اینترنتی فانیلی

چگونه خرما را نگهداری کنیم؟

خرما یکی از قدیمی ترین میوه های جهان و یک خوردنی مغذی است که گرسنگی را زود از بین می برد و در عین حال برای آن دسته از آدم هایی که به شیرینی ها علاقه مند هستند، انتخاب خوبی است.

واقعیت این است که خرما ها کالری بیشتری نسبت به اغلب میوه ها دارند، اما خوشبختانه با وجود شیرینی در این میوه و کالری بالای آن مصرف مقدار مناسب از آن سبب افزایش وزن نمی شود. در حقیقت اکثر انواع خرماها سدیم و کلسترول و چربی ندارند و به همین دلیل مصرف آن عارضه چندانی به وجود نمی آورد.

با توجه به اینکه خرما حاوی کربوهیدرات (مواد قندی) زیادی است، محیط مناسبی برای رشد میکروارگانیسم‌ها، به‌خصوص مخمرها محسوب می‌شود بنابراین توصیه ما به نگهداری خرماهای نرم و تازه در یخچال است. سرمای محیط داخلی یخچال باعث کاهش رشد میکروارگانیسم‌ها و همچنین فعالیت آنزیم‌ها می‌شود.

به طور کلی خرما را می‌توان حدود ۸ ماه داخل یخچال نگهداری کرد اما نگهداری خرماهای خشک بیرون از یخچال و ظرف‌های در‌بسته اشکالی ندارد. خرمای خشک تا یک سال قابلیت نگهداری در یخچال دارد.

نکات مهم در مورد روش نگهداری خرما و مدت زمان نگهداری

ارزش غذایی:

خرما سرشار از فیبرهاست. هر 10 عدد خرمـا حدود 234 کالری دارد و وجود کلسیم و ویتامین B6 و سدیم و آهن و پتاسیم و پروتئین آن را به یک منبع غنی ویتامین ها و مواد معدنی لازم انسان تبدیل کرده است.

خرید:

اکثر سوپر مارکت ها خرماهای تازه و یا خشک شده را در لیست فروش خود قرار می دهند. در هر دو حال شما سعی کنید خرمایـی را انتخاب کنید که پوست آن نازک باشد و بوی بدی نگرفته باشد و همچنین روی سطح آن اثری از دانه های شکر دیده نشود.

نگهداری:

خرماهای خشک معمولا تا یک سال در یخچال نگهداری می شوند. خرماهای تازه در صورت بسته بندی درست تا حدود هشت ماه در یخچال می مانند و در صورت نگهداری در کابینت منزل یک ماه بیشتر قابل استفاده نیستند. اگر خرمـا خشک شد با ریختن کمی آب گرم و یا حتی آب میوه شکل بهتری به خود می گیرد.

مراقب باشید که خرما را در محلی که اقلام بو دار همچون سیر وجود دارد، نگذارید زیرا خرما خیلی زود به خود بو می گیرد.

پذیرایی با خرما:

خرما به خودی خود بسیار لذیذ است اما اگر قصد دارید که آن را به تنهایی جلوی مهمانان تان بگذارید می توانید در آن بادام یا قطعات ریز گردو قرار دهید.

به یاد داشته باشید که اضافه کردن خرما به نان ها یا کیک ها و شیرینی های خانگی نیز علاوه بر خوشمزه کردن آنها خواص مفید غذایی نیز دارد.

در ضمن با پوست کندن خرما می توانید آن را در کنار سالاد در بشقاب تان قرار دهید. هر چقدر خرما را خنک کنید، کندن پوست آن راحت تر صورت می گیرد. پس آن را با قطعه قطعه کردن، در کنار دیگر دسرها روی میز بگذارید.

با رسانه اینترنتی فانیلی همراه باشید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.