رسانه اینترنتی فانیلی

چند میوه‌‌ی خوشمزه برای درمان یبوست و پاکسازی روده

همه‌ی ما می‌دانیم که یبوست چقدر آزار دهنده و حتی دردناک است. پزشکان به اجابت مزاج کمتر از سه بار در هفته «یبوست» می‌گویند، اما این تعریف می‌تواند برای افراد مختلف متفاوت باشد. آمارها نشان می‌دهد که تقریبا ۱۴ درصد جمعیت جهان از یبوست مزمن رنج می‌برند. کمبود فیبر در رژیم غذایی و دریافت ناکافی مایعات ۲ عامل مهمی هستند که می‌توانند به یبوست منجر شوند. میوه‌ها از غنی‌ترین منابع فیبر محسوب می‌شوند و به همین دلیل به رفع یبوست کمک می‌کنند. مقاله‌ی امروز مجله اینترنتی فانیلی به معرفی بهترین میوه برای یبوست اختصاص دارد. ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

بهترین میوه برای یبوست

میوه های مفید برای یبوست عبارت‌اند از:

۱. گلابی یکی از بهترین میوه‌ها برای درمان یبوست است

یک گلابی متوسط حاوی ۵/۵ گرم فیبر است که حدود ۲۰ درصد نیاز روزانه‌ی شما را تامین می‌کند. گلابی فیبر نامحلول و فیبر محلول دارد که هر دو برای حفظ سلامت روده ضروری هستند. فیبر نامحلول در پوست میوه وجود دارد، در آب حل نمی‌شود و به حرکت مدفوع در روده کمک می‌کند، در حالی که فیبر محلول در گوشت گلابی یافت می‌شود و در ترکیب با آب ژلی تشکیل می‌دهد که مدفوع را حجیم می‌کند.

گلابی علاوه بر داشتن فیبر، فروکتوز و سوربیتول بالایی دارد و به همین دلیل جزء میوه های ملین دسته‌بندی می‌شود. سوربیتول یک الکل قند است که به‌خوبی جذب نمی‌شود، اما آب را به داخل روده‌ی بزرگ می‌کشد و مدفوع را نرم می‌کند.

شما می‌توانید به طرق مختلف از گلابی در رژیم غذایی خود استفاده کنید. برای مثال، این میوه را به‌تنهایی بخورید یا از آن برای تهیه‌ی سالاد استفاده کنید.

۲. دراگون در درمان یبوست تأثیرگذار است

از دراگون یا میوه‌ی اژدها هم می‌توان به‌عنوان بهترین میوه برای یبوست نام برد. رایج‌ترین انواع دراگون عبارتند از: دراگون با پوست قرمز و دراگون با پوست زرد. هر ۲ نوع میوه گوشت سفید با دانه‌های سیاه دارند؛ اما در بعضی از گونه‌های پوست قرمز، گوشت میوه قرمز تیره است.

برخلاف سیب و گلابی، دراگون دارای پوست ضخیم و غیرقابل خوردن است. شواهد نشان می‌دهد که یک عدد دراگون تقریبا ۵ گرم فیبر دارد که معادل ۱۸ درصد نیاز روزانه است. شما می‌توانید دراگون را به‌تنهایی بخورید یا آن را داخل اسموتی بریزید تا فیبر بیشتری دریافت کنید.

۳. سیب می‌تواند در بهبود یبـوست به شما کمک کند

یک عدد سیب متوسط حدود ۴ گرم فیبر دارد که می‌تواند ۱۴ درصد نیاز روزانه‌ی بدن را تامین کند. مثل گلابی، در پوست سیب مقدار قابل‌توجهی فیبر نامحلول و در گوشت آن مقدار زیادی پکتین وجود دارد که یک نوع فیبر محلول به شمار می‌رود.

تحقیقات نشان داده‌اند که پکتین را می‌توان یک پری‌بیوتیک در نظر گرفت. پری‌بیوتیک‌ها به تغذیه‌ی باکتری‌های مفید روده کمک کنند. علاوه بر این، مشخص شده است که پکتین عملکرد روده را بهبود می‌بخشد و حجم مدفوع را افزایش می‌دهد. اگر می‌خواهید از سیب برای یبوست استفاده کنید، این میوه را به‌تنهایی به‌عنوان میان وعده بخورید یا آن را به رسپی‌های مختلف اضافه کنید.

۴. مرکبات در بهبود یبوست بسیار کمک می‌کنند

مرکبات از جمله گریپ‌فروت و پرتقال را هم می‌توان در لیست بهترین میوه برای یبوست قرار داد. یک عدد گریپ‌فروت یا پرتقال حدود ۴ گرم فیبر دارد که تقریبا معادل ۱۴ درصد نیاز روزانه‌ی شما است.

همانند سیب، مرکبات فیبر محلول به‌شکل پکتین دارند که به رفع یبوست کمک می‌کند. همچنین حاوی فلاونوئید نارینجنین هستند که بر اساس تحقیقات مثل ملین عمل می‌کند.

راه‌های زیادی برای اضافه کردن مرکبات به رژیم غذایی وجود دارد. شما می‌توانید این میوه‌ های ضد یبوست را همان‌طور که هستند بخورید یا آن‌ها را به سایر میوه‌ها و سبزیجات اضافه کنید.

۵. کیوی از بهترین میوه ها برای درمان یبوست است

کیوی برای یبوست مفید است، چون در هر یک عدد آن بیش از ۲ گرم فیبر وجود دارد که می‌تواند تقریبا ۸ درصد نیاز بدن را تامین کند. اگر می‌خواهید از فواید این میوه بهره‌ی بیشتری ببرید، پوست آن را هم مصرف کنید. فقط لازم است آن را مانند هر میوه یا سبزی دیگری خوب بشویید.

تحقیقات در مورد بهترین میوه برای یبوست نشان داده است که کیوی مشکلات گوارشی را کاهش می‌دهد و از یبوست جلوگیری می‌کند. از این میوه به‌صورت کامل به‌عنوان میان وعده استفاده کنید یا آن را داخل سالاد و اسموتی بریزید.

آبمیوه‌های مفید برای درمان یبـوست

خوردن میوه‌ی کامل بهترین گزینه برای پیشگیری از یبوست و درمان آن است، اما آبمیوه‌های طبیعی هم مقدار کمی فیبر دارند و می‌توانند در بعضی از افراد به رفع یبوست کمک کنند. از سوی دیگر، سوربیتول موجود در آبمیوه، آب را به داخل روده می‌کشد که این موضوع حرکات روده را تسهیل می‌کند. آب آلو، سیب و گلابی نسبت به آب سایر میوه‌ها دارای مقدار بیشتری سوربیتول است.

آب آلو به‌دلیل اثرات ملینی خود از محبوبیت زیادی در بین مردم برخوردار است. تحقیقات نشان داده‌اند که در افراد مبتلا به یبوست مزمن آب آلو می‌تواند مدفوع سفت را نرم کند. علاوه بر این، مشخص شده است که آب سیب هم از مناسب‌ترین نوشیدنی‌ها برای رفع یبوست است.

اگر تصمیم دارید از آبمیوه برای درمان یبوست استفاده کنید، به‌سراغ آبمیوه‌ی ۱۰۰ درصد طبیعی و بدون قند افزوده بروید. علاوه بر این، توصیه می‌شود مصرف آبمیوه را به ۱۰ اونس (۲۸۴ میلی‌لیتر) در روز محدود کنید.

توصیه می‌شود به کودکان زیر ۱۲ ماه آبمیوه ندهید. اما کودکان بالاتر از یک سال می‌توانند در طول روز حداکثر ۴ اونس (۱۱۴ میلی‌لیتر) آبمیوه‌ی طبیعی بنوشند. اگر فرزندتان بزرگ‌تر از ۶ ماه است، می‌تواند روزانه ۴ تا ۸ اونس (۱۱۴ تا ۲۲۸ میلی‌لیتر) آب بنوشد. کودکان کمتر از ۶ ماه باید فقط از شیر مادر یا شیر خشک استفاده کنند تا از هیدراته ماندن بدن و نرم شدن مدفوع اطمینان حاصل شود.

درمان یبـوست با میوه‌ی خشک

خوردن میوه‌های خشک راهکار دیگری است که به درمان یبوست و پیشگیری از آن کمک می‌کند. انجیر خشک و آلو خشک از سایر میوه‌های خشک برای رفع یبوست مناسب‌تر هستند. یک چهارم لیوان انجیر خشک تقریبا ۴ گرم فیبر دارد که معادل فیبر موجود در یک عدد گریپ‌فروت متوسط است. یک چهارم لیوان آلو خشک هم حاوی ۳ گرم فیبر است.

انجیر خشک و آلو خشک هر دو از بهترین‌ خوراکی‌ها برای رفع یبوست هستند. چون فیبر آن‌ها حجم و وزن مدفوع را افزایش می‌دهد که این موضوع اجابت مزاج را بهبود می‌بخشد و به دفع راحت‌تر مدفوع کمک می‌کند. فقط به خاطر داشته باشید که میوه‌های خشک آب زیادی از دست داده‌اند و در مقایسه با میوه‌های تازه کالری و قند بیشتری دارند. پس باید از آن‌ها در حد اعتدال استفاده کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.