رسانه اینترنتی فانیلی

چند خاصیت شگفت‌انگیز روغن رزهیپ برای پوست و مو

روغن رزهیپ تاریخچه‌ی طولانی‌ای در محصولات زیبایی و درمانی دارد. این روغن حاوی مقدار زیادی ویتامین، آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب ضروری است که می‌توانند به تغذیه و آبرسانی پوست کمک کنند. روغن رزهیپ همچنین می‌تواند نشانه‌های قابل رویت پیری را کاهش داده و به از بین رفتن جای جوش‌ها کمک می‌کند. این روغن را با عنوان روغن دانه‌ی رزهیپ هم می‌شناسند که برخلاف روغن رز که از برگ‌های رز استخراج می‌شود، روغن رزهیپ از فشرده‌سازی دانه‌ها و گیاه رز به دست می‌آید. در ادامه مطلب از مجله اینترنتی فانیلی به بررسی روغن رزهیپ و فواید عجیب و شگفت‌انگیز آن می‌پردازیم.

روغن رزهیپ که از زمان‌های قدیم به دلیل فواید درمانی‌ ارزشمندش مورد توجه قرار گرفته است سرشار از ویتامین‌های ارزشمند و اسیدهای چرب برای پوست است. علاوه بر این روغن رزهیپ شامل فنول‌هایی است که خواص ضد ویروسی، ضد قرچی و ضد باکتریایی دارند. این روغن همچنین اغلب به عنوان یک روغن حامل برای روغن‌های ضروری‌ای که برای استفاده‌ی مستقیم روی پوست خیلی غلیظ هستند هم استفاده می‌شود. در ادامه‌ی مطلب از مجله اینترنتی فانیلی فواید روغن رزهیپ برای پوست و چگونگی افزودن آن به روتین پوستی را شرح می‌دهیم.

۱. آبرسانی

آبرسانی برای داشتن پوست نرم و انعطاف‌پذیر ضروری است. کمبود آب می‌تواند در شرایط آب و هوایی بد یا با پیری پوست به یک مشکل تبدیل شود. روغن رزهیپ حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب ضروری از جمله لینولئیک و اسید لینولئیک است. اسیدهای چرب با محکم نگه داشتن دیواره‌های سلول به آن‌ها را در حفظ آب کمک می‌کنند. وجود اسیدهای چرب زیاد در روغن رزهیپ آن را به گزینه‌ی بسیار خوبی برای آبرسانی پوست خشک و دارای خارش تبدیل کرده و باعث می‌شود پوست به سادگی روغن را جذب کرده و آنتی اکسیدان‌ها بتوانند به سطوح عمیق‌تری از پوست بروند.

۲. رطوبت‌رسانی

مرطوب کننده به حفظ رطوبت طبیعی پوست و روغن‌های اضافه‌ی آن کمک می‌کند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شد نشان داد که روغن رزهیپ خواص ضدپیری بسیاری از جمله قابلیت مرطوب نگه داشتن پوست را دارد. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که شرکت‌کنندگانی که پودر رزهیپ را به صورت خوراکی مصرف کرده‌اند، بهبودهای قابل توجهی در رطوبت کلی پوستشان مشاهده کرده‌اند. علاوه بر این ممکن است این بهبودها را با استفاده از روغن رزهیپ روی پوست خود هم مشاهده کنید. روغن رزهیپ روغنی خشک یا غیر چرب است و یک مرطوب کننده‌ی طبیعی عالی برای همه‌ی انواع پوست به شمار می‌رود.

۳. لایه‌برداری و روشن‌سازی پوست

لایه‌برداری طبیعی با روغن رزهیپ می‌تواند به کاهش تیرگی کمک کرده و پوست را روشن‌تر و درخشان‌تر سازد. ویتامین A یا رتینول در روغن رزهیپ باعث تعویض سلول‌های پوست می‌شود.

۴. تقویت ساخت کلاژن

کلاژن عنصر سازنده‌ی پوست است که برای استحکام و خاصیت کشسانی پوست عنصری ضروری به شمار می‌رود. بدن با افزایش سن کلاژن کمتری می‌سازد. روغن رزهیپ سرشار از ویتامین A است که برای تولید کلاژن ضروری به شمار می‌رود. رزهیپ همچنین از تشکیل MMP-1، آنزیمی که باعث تجزیه‌ی کلاژن در بدن می‌شود جلوگیری می‌کند. تحقیقات انجام شده هم از وجود این فواید پشتیبانی می‌کنند. در سال ۲۰۱۵ محققان به این نتیجه رسیدند که افرادی که پودر خوراکی رزهیپ را مصرف می‌کنند بهبود قابل توجهی در خاصیت کشسانی پوستشان مشاهده می‌کنند.

۵. روغن رزهیپ در کاهش التهاب

رزهیپ سرشار از پلی فنل و آنتوسیانین است که به کاهش التهاب کمک می‌کنند. رزهیپ همچنین حاوی ویتامین E‌ است که آنتی اکسیدانی شناخته شده سرشار از اثرات ضدالتهابی است. با در نظر گرفتن این موضوع روغن رزهیپ به بهبود تحریکات ناشی از:

  • رزاسه
  • پسوریازیس
  • اگزما
  • درماتیت

۶. محافظت در برابر آفتاب

آسیب تجمعی ناشی از قرار گرفتن در برابر نور خورشید در طول عمر نقش اساسی‌ای را در پیری زودرس ایفا می‌کند. قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی فرابنفش هم می‌تواند با توانایی بدن در تولید کلاژن اختلال ایجاد کند. روغن رزهیپ شامل آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین‌های A‌ و E است. این ویتامین‌ها با همکاری یکدیگر با آسیب‌های قابل مشاهده‌ی نور خورشید و پیری پوست ناشی از تابش نور خورشید مبارزه می‌کنند. علاوه بر این روغن رزهیپ به کاهش اثرات منفی تابش اشعه‌های فرابنفش هم کمک می‌کند اما نباید به جای ضد آفتاب استفاده شود. برای آگاهی از چگونگی استفاده‌ی ایمن و ضحیح از هر دوی این موارد در روتین مراقبت پوستی خود با پزشک متخصص پوست صحبت کنید.

۷. کمک به کاهش لکه‌های تیره‌ی پوستی

لکه‌های تیره‌ی پوستی زمانی ایجاد می‌شوند که ملانین اضافی نقاط یا لکه‌های تیره روی پوست ایجاد کند. این لکه‌ها می‌توانند ناشی از عوامل مختلفی مانند:

  • قرار گرفتن در معرض تابش نور آفتاب
  • تغییرات هورمونی در اثر بارداری یا یائسگی
  • مصرف برخی داروهای خاص مانند داروهای جلوگیری از بارداری و شیمی درمانی باشند.

روغن رزهیپ سزشار از ویتامین A است. ویتامین A حاوی ترکیباتی مغذی بسیاری از جمله رتینوئید است که رتینوئیدها به توانایی خاصشان در کاهش لکه‌های تیره‌ی پوستی و سایر نشانه‌های قابل رویت پیری با مصرف منظم شهرت دارند. روغن رزهیـپ همچنین حاوی لیکوپن و بتاکاروتن است که این مواد دارای خواص روشن کنندگی پوست هستند و به همین دلیل در محصولات روشن کننده‌ی پوست به کار می‌روند.

روغن رزهـیپ خیلی چرب نیست و باعث بسته شدن منافذ پوست نمی‌شود، از طرفی دیگر به دلیل داشتن رتینوئید باعث از بین رفتن جای جوش‌ها می‌شود و به همین دلیل روغن رزهـیپ برای پوست چرب هم مناسب است. البته این روغن را برای همه‌ی انواع پوست می‌توان استفاده کرد.

۸. روغن رزهیپ در کاهش جای جوش و زخم و خطوط چروک

روغن رزهـیپ حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان است که برای بازسازی سلول‌ها و بافت پوست ضروری هستند. جای تعجب نیست که از مدت‌ها قبل روغن رزهـیپ به عنوان ضمادی برای بهبود زخم‌ها و همچنین کاهش جای زخم و خطوط چروک استفاده می‌شده است. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۵ انجام شد مشخص شد که افرادی که پودر رزهیپ خوراکی را مصرف کردند پس از ۸ هفته کاهش قابل توجهی در ظاهر چروک‌های دور چشمشان مشاهده کردند.

در مطالعه‌ی دیگری در سال ۲۰۱۵ شرکت‌کنندگانی که جای زخم پس از عمل جراحی داشتند، دو بار در روز از روغن رزهـیپ روی محل برش جراحی خود استفاده می‌کردند. این گروه پس از ۱۲ هفته استفاده از روغن رزهـیپ بهبودهای قابل توجهی را در رنگ جای زخم‌ها و التهاب در مقایسه با گروهی که هیچ درمان موضعی‌ای دریافت نکردند را مشاهده کردند.

۹. روغن رزهیپ در بهبود ایمنی

روغن رزهـیپ سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب غیراشباع مانند لینولئیک اسید است که برای جلوگیری از تجزیه‌ی غشای سلولی در پوست ضروری است. سلول‌های سالم و قوی به عنوان مانعی برای جلوگیری از ورود باکتری به پوست که منجر به عفونت می‌شود عمل می‌کنند. در مطالعات حیوانی و انسانی، پودر رزهیپ منبع قابل اعتمادی برای تقویت استحکام و افزایش طول عمر سلول‌های پوستی شناخته شده است. پودر رزهیپ همچنین منبعی برای کاهش تولید MMP-1، آنزیمی که ساختارهای سلولی مانند کلاژن را تجزیه می‌کند است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.