رسانه اینترنتی فانیلی

چابهار

چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران است که در جنوب کشور قرار دارد و یکی از شهرهای شرقی استان سیستان و بلوچستان است.

چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران است که در جنوب کشور قرار دارد و یکی از شهرهای شرقی استان سیستان و بلوچستان است.

از همسایگان این شهر می‌توان به پاکستان، بندر جاسک، بمپور و دریای عمان اشاره کرد. موقعیت جغرافیای چابهار و نزدیکی آن به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان باعث شده این بندر یکی از قطب‌های اصلی تجارت در جنوب باشد.

با توجه به آب‌وهوایی که چابهار دارد، محدودیت زمانی خاصی برای سفر به این شهر زیبا ندارید؛ اما بهتر است در فصل زمستان و بهار از زیبایی‌های چابهار دیدن کنید. بهترین فصل سفر به چابهار دیدنی‌های چابهار تالاب لیپار،مجموعه غارهای تیس،کوه‌های مینیاتوری،بندر گواتر،اسکله بریس،کوه گل افشان،گاندو یا همان تمساح‌های پوزه‌کوتاه ایرانی،روستای درک،فواره بلوچستان،مسجد جامع دزک،جنگل‌های حرا

سوغات و صنایع دستی چابهار

صنایع‌دستی و سوغات چابهار تنوع زیادی دارند. در سفر به این شهر می‌توانید از بین سوغاتی‌های خوراکی و صنایع‌دستی، یادگاری‌های منحصربه‌فردی تهیه کنید. یادگاری‌هایی که وقتی دوستان و آشنایان آن‌ها را می‌بینند، ترغیب می‌شوند تا سفر به چابهار را در برنامه سفرهای خود قرار دهند.

میگو و ماهی، میوه‌های گرمسیری و استوایی، انواع شکلات‌های خارجی و ادویه‌های خاصی که در این شهر به فروش می‌رسند، از مهم‌ترین سوغاتی‌های خوراکی چابهار است.

صنایع‌دستی چابهار نتیجه‌ی هنر و ذوق بومیان این منطقه است. بعضی از این صنایع‌دستی شهرت بین‌المللی دارند و امروزه از لوکس‌ترین آثار هنری ایران به‌حساب می‌آیند. سوزن‌دوزی از مهم‌ترین صنایع‌دستی چابهار است که حتما در بسیاری از لباس‌های سنتی اهالی چابهار آن را دیده‌اید. در سال‌های اخیر به خاطر هزینه زیاد تهیه لباس‌های سوزن‌دوزی شده، مردم چابهار از این هنر ظریف در ابعاد کوچک‌تر مثل ساخت زیورآلات هم استفاده می‌کنند تا مردم بیشتری بتوانند با بودجه کمتر، از هنر دست آن‌ها بهره‌مند شوند.

محصولات سفالی، سنگ‌های قیمتی تراش‌خورده، گلیم‌بافی، چادر بافی یا همان سیاه‌چادر، آینه‌دوزی، سکه دوزی و حصیر‌بافی از دیگر صنایع‌دستی معروف چابهار است.

راه‌های دسترسی به چابهار

برای سفر به این شهر گزینه‌های مختلفی دارید. اگر علاقه‌مند به رانندگی و لذت بردن از مسیر هستید، می‌توانید سفر زمینی را انتخاب کنید. البته مسیرهای زمینی چابهار خیلی هموار و مناسب نیستند. اگر این نوع سفر را انتخاب می‌کنید، باک بنزین ماشینتان را پر کنید. پیشنهاد می‌کنیم در شب سفر نکنید، چون مسیر نور مناسبی ندارد و ممکن است راه را گم کنید.

از تهران تا چابهار ۱۹ ساعت باید رانندگی کنید و دو روز از سفر شما صرف رفت‌وآمد خواهد شد. در ادامه فهرستی از فاصله چابهار تا شهرهای بزرگ به همراه مدت‌زمان سفر زمینی را می‌بینید:

چابهار تا تهران: ۱۸۱۳ کیلومتر (۱۹ ساعت)

چابهار تا اصفهان: ۱۵۱۰ کیلومتر (۱۷ ساعت)

چابهار تا شیراز: ۱۳۹۴ کیلومتر (۱۶ ساعت)

چابهار تا مشهد: ۱۵۹۴ کیلومتر (۱۸ ساعت)

چابهار تا اردبیل: ۲۳۰۰ کیلومتر (۲۵ ساعت)

چابهار تا یزد: ۱۱۹۲ کیلومتر (۱۳ ساعت)

اگر زمان کمی برای سفر دارید، سفر هوایی انتخابی عالی خواهد بود. از تهران و برخی از فرودگاه‌های شهرهای بزرگ ایران به چابهار پرواز وجود دارد. پروازهای تهران به چابهار یک ساعت و نیم هستند.

اگر اهل سفرهای ریلی هستید، باید بگوییم متاسفانه چابهار ایستگاه راه‌‌آهن ندارد. می‌توانید با قطار خود را به زاهدان برسانید و از آنجا با اتوبوس یا تاکسی به چابهار بروید اگر اهل سفرهای ریلی هستید، باید بگوییم متاسفانه چابهار ایستگاه راه‌‌آهن ندارد. می‌توانید با قطار خود را به زاهدان برسانید و از آنجا با اتوبوس یا تاکسی به چابهار بروید

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

بیشتر بخوانید

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.