رسانه اینترنتی فانیلی

پاک کردن انواع لکه مبل در کمترین زمان و کمترین هزینه

با نزدیک شدن به عید نوروز، بسیاری از ما دوست داریم که تمام وسایل خانه بدون لک و کثیفی باشند، اگر شما هم دوست دارید لکه مبل خود را به راحتی از بین ببرید، همراه ما باشید.

لکه مبل یکی از مشکلاتی است که بسیاری از ما هنگام نظافت خانه با آن مواجه می‌شویم؛ این مشکل در خانه‌هایی که بچه کوچک دارند بیشتر است؛ در چنین شرایطی برای پاک کردن لکه مبل لازم نیست که حتما آن را بشویید؛ روش‌هایی وجود دارد که به راحتی می‌توانید انواع لکه مبل را از بین ببرید؛ برای آشنایی با این ترفندها، تا پایان این مطلب با مجله اینترنتی فانیلی همراه باشید.

چگونه لکه مبل را تمیز کنیم؟

بسیاری از ما می‌دانیم که از بین بردن لکه روی مبل مخمل بسیار متفاوت‌تر از مبل با جنس چرمی است؛ به همین دلیل برای آنکه آسیبی به بافت مبل وارد نشود، لازم است که از لکه‌بر مناسب برای پاک کردن مبل با جنس‌های مختلف استفاده کنیم. به همین دلیل نمی‌‌توان از یک روش مشخص را برای پاک کردن لکه مبل با جنس‌های متفاوت استفاده کرد؛ در ادامه با انواع روش‌های لکه‌بری مبل آشنا شوید.

پاک کردن لکه مبل پارچه‌ای

مبل‌های پارچه‌ای امروزه جزو یکی از پرکاربردترین مبلمانی است که خریداری می‌شود و طرفداران بسیاری دارد؛ بهترین روش برای از بین بردن لکه، استفاده از جوش شیرین است؛ در این روش از بین بردن لکه مبل با جوش شیرین، لازم است که قبل از استفاده حتما سطح مبل را با جاروبرقی و پارچه به خوبی گردگیری کنید.

سپس در یک ظرف مناسب مقداری جوش شیرین، آب و سرکه را به خوبی مخلوط کنید؛ خاصیت اسیدی سرکه و جوش شیرین باعث می‌شود تا سرسخت‌ترین لکه‌ها هم از بین برود. هنگام از بین بردن لکـه روی مـبل پارچه ای، بهتر است که محلول به دست آمده را روی قسمتی از مبـل که در معرض دید نیست امتحان کرده، و در صورتی که آسیبی به مـبل وارد نشد آن را با استفاده از پارچه تمیز روی تمام سطح لکـه پخش کنید؛ در نهایت بعد از گذشت 15 دقیقه لـکه را با پارچه پاک کرده و مـبل را به خوبی خشک کنید.

پاک کردن لکه آب روی مبل پارچه ای

یکی از معایب مبل پارچه‌ای این است که لکه آب به خوبی روی آن مشخص است و ظاهر مبل را زشت می‌کند؛ در این روش ساده‌ترین راه برای از بین بردن لکه آب روی مبل، استفاده از آب مقطر است؛ روی یک پارچه تمیز مقداری آب مقطر ریخته و آن را روی لکه مبل بکشید؛ در صورتی که لکه از بین نرفت می‌توانید از ترکیب الکل و نمک استفاده کنید؛ به این صورت که مقداری نمک روی قسمت لکه شده بریزید و بعد یک قاشق الکل را به آن اضافه کنید و در نهایت با یک دستمال تمیز به خوبی لکه را پاک کنید.

تمیز کردن لـکه خودکار از روی مبـل

پاک کردن لـکه مبـل که پر از خطوط جوهر است، جزو دغدغه بسیاری از خانم‌هایی است که فرزند کوچک دارند؛ اما جای نگرانی نیست چرا که با ساخت یک لـکه بر قوی که آسیبی به بافت مبل هم وارد نمی‌کند، به راحتی می‌توانید رد جوهر را از بین ببرید. برای این منظور ابتدا درون یک ظرف مناسب مقداری آمونیاک و گلیسیرین را ترکیب کرده و با یک اسفنج تمیز روی لـکه خودکار بکشید و در نهایت با یک پارچه نمدار آن را تمیز کنید؛ لازم به ذکر است که قبل از استفاده از این ترکیب، آن را روی قسمتی از مبـل امتحان کنید؛ چرا که ممکن است کمی رنگ پارچه مبـلتان تغییر کند.

از بین بردن جای سوختگی روی مبل

برای بسیاری از ما پیش آمده که بعد از برگزاری یک مهمانی یا تولد، شاهد سوختگی قسمتی از پارچه مبل خود بوده‌ایم؛ در این شرایط اگر سوختگی بسیار عمیق نباشد، به راحتی می‌توانید با چند حرکت جای سوختگی را از بین ببرید؛ برای پاک کردن لـکه مبل در این روش، آب اکسیژنه می‌تواند انتخاب بسیار خوبی باشد؛ در صورتی که آب اکسیژنه در دسترس ندارید، می‌توانید یک حبه قند را روی محل سوختگی بکشد تا زردی و رد سوختگی به طور کامل از بین برود؛ لازم به ذکر است اگر پارچه رومبلی شما از جنس الیاف مصنوعی است، می‌توانید از آبلیمو برای از بین بردن لـکه مبل استفاده کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بیشتر بخوانید

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.

طنز و سرگرمی

فرهنگی هنری

پیشنهاد ویژه

ورزشی

کسب و کار

خرید خوب

رویدادها