ناامیدی

ناامیدی احساسی است که طی آن فرد علاقه‌اش را نسبت به رویدادها و فعالیت‌های زندگی روزمره‌اش از دست می‌دهد. فردی که احساس ناامیدی می‌کند، نمی‌تواند از لحظه‌های زندگی‌اش لذت ببرد و اغلب اوقات احساس نارضایتی، ناتوانی و غمگینی دارد. احساس ناامیـدی باعث می‌شود که فرد نسبت به آینده خود دید منفی پیدا کرده و نسبت به آینده و مسائل زندگی‌اش بی‌تفاوت عمل کند. ناامیـدی علاوه بر خود فرد بر زندگی اطرافیان و خانواده نیز تاثیر منفی می‌گذارد. براساس تحقیقاتی که انجام شده، فرایند ناامیـدی باعث آسیب رساندن به سلامت روان و جسم افراد می‌شود. در نتیجه لازم است تا راهکارهایی را برای مقابله با ناامیـدی به کار بگیرید و کیفیت زندگی خود را افزایش دهید.

راه‌های مقابله با ناامیدی

برای مقابله با ناامیدی، بهترین روش تشخیص و پیدا کردن راه‌حل مناسب برای حل مسأله است. تلاش برای حل مشکل به این معنی است که فرد به این درک رسیده که ناامیدی فایده‌ای برایش نداشته و وضعیتش را بهتر نکرده است، بنابراین به دنبال کشف منبع و منشأ احساس ناامیدی می‌رود.

در این مرحله گاهی‌اوقات احساس می‌کند که شرایط آن‌قدرها هم سخت و ناامید کننده نیست. زیرا فردی که احساس ناامیدی می‌کند خیلی از واقعیت‌ها را نمی‌بیند و حتی به کوچک‌ترین راه‌ها نیز توجهی نمی‌کند. افراد همیشه باید به یاد داشته باشند که همه‌چیز در زندگی موقتی و گذرا است پس نباید خیلی زندگی را سخت گرفت، بهتر است از باقیمانده آنچه دارند لذت ببرند.

نکات کلیدی برای مقابله با ناامیدی

مهم‌ترین عامل در مقابله با ناامیدی این است که فرد خود را تغییر دهد و به هدف‌های خود در زندگی‌اش فکر کند و برای رسیدن به این اهداف، تلاش و پشتکار خود را از دست ندهد. برای بهتر شدن لازم است که فرد به اهداف خود توجه بیشتری داشته باشد و با افراد موفق بیشتر مشورت کند و همواره از داشته‌هایش لذت ببرد و شکرگزار آن‌ها باشد. هیچ‌گاه نباید اجازه دهید تا افکار منفی به ذهنتان خطور کند، چراکه این کار باعث خواهد شد تا اعتماد به نفستان را از دست بدهید و ناامید و غمگین بمانید و دائماً خود را مورد سرزنش قرار بدهید. بنابراین فرد می‌تواند با اراده قوی و دوراندیشی به پیروزی برسد و خواسته‌هایش را عملی کند.

هر هفته، شنبه ها با هفته نامه اینترنتی فانیلی همراه باشید!

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در google
Google+

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *