مرد عنکبوتی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

برای آنکه با نام فیلم مرد عنکبوتی غریبه نباشید، فرقی نمی‌کند که اهل تماشای فیلم هندی باشید یا فیلم ایرانی؛ تنها پرسه زدن در دنیای فیلم و سینما باعث می‌شود نام این مجموعه معروف را شنیده باشید.
احتمالا شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که تصور می‌کنند شروع فیلم های «مرد عنکبوتی» با نسخه سال ۲۰۰۲ ساخته سینمای آمریکاست، اما در واقع ماجرای «مرد عنکبوتی» خیلی پیش‌تر از سال ۲۰۰۲ آغاز شده و اولین نمایش آن به سال ۱۹۷۷ برمی‌گردد. «مرد عنکبوتی» محصول سال ۱۹۷۷، در واقع یک سریال تلویزیونی آمریکایی بود که در خارج از ایالات متحده به‌صورت فیلم سینمایی به نمایش درآمد.

اسپایدر من با عنوان اصلی Spider Man، قبل از هرچیز یک شخصیت قهرمان در داستان‌های کامیک مارول بود که تمامی فیلم‌های سینمایی این ابرقهرمان براساس داستان‌های آن ساخته شده‌اند.
در شماره از هفته نامه اینترنتی فانیلی، به بررسی تمامی قسمت‌های این مجموعه فیلم سینمایی اکشن می‌پردازیم.

۱- «مرد عنکبوتی»‌ محصول ۲۰۰۲

اولین قسمت از فیلم های «مرد عنکبوتـی» به کارگردانی سام ریمی (Sam Raimi) در سال ۲۰۰۲ به اکران عمومی درآمد. فیلم‌برداری «مرد عنکبوتی» در شهر‌های لس‌آنجلس و نیویورک انجام شد و درنهایت توانست نقد‌های بسیار مثبت و موفقیت در گیشه را کسب کند. این فیلم سینمایی یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۰۲ بود.
داستان «مرد عنکبوتی»، درباره پیتر پارکر (با بازی توبی مگوایر) یک دانش‌آموز دبیرستانی است که عنکبوتی او را می‌گزد و در اثر این گزش می‌تواند از دیوار و سقف بالا برود و رفتارهای عنکبوت‌وار داشته باشد. پیتر ابتدا سعی می‌کند از این قابلیت‌های اضافه شده برای به دست آوردن پول بیشتر استفاده کند، اما پس از کشته شدن عمویش توسط سارقین، قابلیت‌هایش را صرف مبارزه با خلافکاران می‌کند و اسم شخصیت جدید خود را مرد عنکبوتی یا اسپایدرمن می‌گذارد. پیتر در ادامه ناچار به مبارزه با یک شخصیت قدرتمند اما تبهکار ساخته دست بشر به نام گرین گابلین می‌شود. پیتر که عاشق دختری به نام مری جین است، در سکانس پایانی فیلم باید با گرین گابلین بر سر مرگ و زندگی مری جین بجنگد.

فیلم اکشن «مرد عنکبوتـی»، یکی از اولین فیلم‌های ابرقهرمانی با جلوه‌های ویژه بود که توانست از محبوبیت بالایی در سراسر جهان برخوردار شود. این فیلم سینمایی به بسیاری زبان‌های دنیا دوبله شده است.

۲- «مرد عنکبوتی ۲» محصول سال ۲۰۰۴

«مرد عنکبوتی ۲»، دومین قسمت از سه‌گانه «مرد عنکبوتی» به کارگردانی سام ریمی است. در این قسمت که باز هم براساس کامیک‌های مارول ساخته شده، توبی مگوایر در نقش پیتر پارکر یا همان اسپایدرمن ایفای نقش کرده است. دومین قسمت «اسپایدرمن»، محصول سال ۲۰۰۴ آمریکاست که توانست اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را از آن خود کند. «مرد عنکبوتی ۲» با تاکید روی رابطه عاشقانه پیتر و مری جین آغاز می‌شود؛ چیزی نمانده که پیتر، مری جین را از دست بدهد و برای پیشگیری از این امر، تصمیم می‌گیرد قهرمان بودن را کنار بگذارد و برای حفظ مری جین یک زندگی عادی را آغاز کند. اما دست سرنوشت به پیتر اجازه نمی‌دهد زندگی عادی را پیش بگیرد و یک دکتر که مشغول فعالیت روی رآکتورهای هسته‌ای است چند بازوی هوشمند به ستون فقراتش وصل می‌کند و پس از دیوانگی بر اثر یک حادثه، تبدیل به شخصیت خبیثی به نام دکتر اختاپوس می‌شود و جامعه به بازگشت اسپایدرمن نیاز پیدا می‌کند.
این قسمت از مجموعه فیلم های «مرد عنکبوتی»، به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ساخته شده از روی داستان‌های مصور شناخته شده است.

۳- «مرد عنکبوتی ۳» محصول سال ۲۰۰۷

ساخت فیلم سینمایی «مرد عنکبوتـی ۳»، بلافاصله پس از اکران فیلم «مرد عنکبوتی ۲» شروع شد و توانست در سال ۲۰۰۷ به اکران عمومی برسد. این فیلم سینمایی آمریکایی که کاری دیگر از سام ریمی محسوب می‌شود، با همان بازیگران اصلی فیلم‌های قبلی مجموعه «مرد عنکبوتی» ادامه کار داده است.
در این قسمت از مجموعه فیلم های «مرد عنکبوتی»، پیتر تصمیم دارد از عشق نوجوانی خود مری جین خواستگاری کند اما همزمان با تصمیمش برای خواستگاری، شهاب سنگی به زمین می‌رسد و از درون آن یک سیمبیوتی به زمین می‌آید که در ابتدا با خود اسپایدرمن هم‌زیستی پیدا می‌کند و برای مدتی او را تبدیل به فردی پلید و خبیث می‌کند. پیتر به سختی او را از خود جدا می‌کند و این موجود خود را به یک خبرنگار می‌رساند و باعث به وجود آمدن هیولایی به نام ونوم می‌شود و این هیولا هدفی جز نابودی اسپایدر من ندارد و این قسمت را به یک فیلم ترسناک تبدیل می‌کند.

فیلم سینمایی «مردعنکبوتـی ۳»، در میان سه‌گانه خود از محبوبیت کمتری برخوردار است. پس از انتشار این فیلم، شایعاتی مبنی بر ساخت «مرد عنکبوتی ۴» نیز شنیده می‌شد اما در اثر اختلاف بین ریمی و کمپانی سونی پیکچرز، ساخت قسمت چهارم توسط ریمی کنسل شد.

۴- «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز» محصول سال ۲۰۱۲

«مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز» (با عنوان اصلی The amazing Spider-Man)، در واقع نسخه بازسازی‌شده فیلم های «مرد عنکبوتی» ساخته سام ریمی است؛ این فیلم به کارگردانی مارک وب ساخته شد و در سال ۲۰۱۲ به اکران عمومی رسید. تمامی بازیگران و دست‌ اندرکاران این فیلم نسبت به نسخه سام ریمی تغییر کرده‌اند و حتی داستان زندگی پیتر نیز متفاوت شده است.
داستان «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز» درباره جوانی به نام پیتر پارکر (با بازی اندرو گارفیلد) است که عاشق همکلاسی خود در کلاس عکاسی به نام گوئن استیسی شده. پیتر که به دنبال کشف کیف پدرش به ساختمان آسکورپ می‌رسد و آنجا توسط یک عنکبوت جهش یافته گزیده می‌شود و قابلیت‌های عجیبی پیدا می‌کند. او همانند پیتر در فیلم‌های ریمی ابتدا از قدرت خود برای اهداف شخصی استفاده می‌کند اما در نهایت تبدیل به فردی عدالت‌خواه برای جامعه می‌شود.
این فیلم توانست در وب‌سایت IMDb امتیاز ۶٫۹ را از کاربران دریافت کند.

۵- «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲» محصول سال ۲۰۱۴

«مرد عنکبوتـی شگفت‌انگیز ۲»، یک فیلم سینمایی اکشن آمریکایی دومین قسمت از مجموعه فیلم‌های ابرقهرمانی به کارگردانی مارک وب است که در ۲ می سال ۲۰۱۴ به اکران عمومی درآمد.
پیتر با ابرقدرتی به نام الکترا مواجه می‌‌شود که از نیروهای خارق‌العاده‌ای برخوردار است و شکست دادن اون چندان آسان به نظر نمی‌رسد، از طرفی پیتر یا همان اسپایدر من باید با دوست قدیمی خود هری نیز مقابله کند. در قسمت دوم این فیلم از مجموعه «مرد عنکبوتی»، کماکان پیتر در مسیر عشقی خود با گوئن استیسی قرار دارد.

۶- «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» محصول سال ۲۰۱۷

فیلم سینمایی «مرد عنکبوتـی: بازگشت به خانه» (با عنوان اصلی Spider-Man: Homecoming)، ششمین فیلم ساخته شده برپایه کمیک‌های مارول درباره اسپایدر من است. این فیلم سینمایی به کارگردانی جان واتس و محصول سال ۲۰۱۷ کشور آمریکاست که توانست در زمان اکران به فروش گیشه ۸۷۹ میلیون دلاری برسد و رتبه ششمین فیلم پرفروش سال و چهاردهمین فیلم ابرقهرمانی پرفروش تاریخ را کسب کند.

این قسمت از «مرد عنکبوتی» درباره پیتر (با بازی تام هالند) است که احساس می‌کند از تیم تونی استارک بیرون انداخته شده و سعی دارد همزمان با پیش بردن رابطه عاشقانه‌اش با لیز، خود را به تونی نیز اثبات کند. اما تلاش‌های پیتر برای اثبات خود به تونی او را هر لحظه عصبانی‌تر می‌کند تا جایی که بالاخره می‌تواند توجه تونی را جلب کند.
«بازگشت به خانه» از دید بسیاری منتقدان بزرگ سینمایی، بهترین نسخه «مرد عنکبوتـی» ساخته شده بر اساس کمیک‌های مارول است.

۷- «مرد عنکبوتی: به سوی درون دنیای عنکبوتی» محصول ۲۰۱۸

این فیلم جدید مرد عنکبوتـی در واقع می‌تواند در دسته برنامه کودک واقع شود و یک انیمیشن است که البته موضوع آن برای بزرگسالان نیز جذاب خواهد بود. «به سوی دنیای عنکبوتی» یا «Spider-Man: Into the Spider-Verse» یک انیمیشن منتشر شده در سال ۲۰۱۸ توسط سونی و کلمبیا پیکچرز است که با همکاری کمپانی مارول ساخته شده است. این انیمیشن توانست در هفتاد و ششمین مراسم گلدن گلوب و نود و یکمین دوره جوایز اسکار، جایزه بهترین انیمیشن را از آن خود کند.
داستان «مرد عنکبوتـی: به سوی درون دنیای عنکبوتـی» درباره پسرکی است که در دنیای مرد عنکبوتـی غرق شده و به آن علاقه بسیاری دارد. مایلز مشغول نقاشی روی دیوار یک ایستگاه متروکه مترو است که عنکبوتی او را نیش می‌زند و همانند پیتر پارکر قدرت‌های عنکبوتی پیدا می‌کند. منتقدان این انیمیشن را بهترین انیمیشن ابرقهرمانی تاریخ و بهترین اثر ساخته شده از روی مرد عنکبوتی می‌دانند.

۸- «مرد عنکبوتی: دور از خانه» محصول سال ۲۰۱۹

فیلم سینمایی «مرد عنکبوتـی: دور از خانه» (با عنوان اصلی Spider-Man: Far From Home)، در واقع قسمت دوم فیلم سینمایی «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» است که در سال ۲۰۱۹ به اکران عمومی درآمد. این فیلم جدید توانست با فروش ۱٫۱ میلیارد دلاری خود، چهارمین فیلم پرفروش ۲۰۱۹، پرفروش‌ترین از میان مجموعه فیلم های «مرد عنکبوتـی» و بیست‌وسومین فیلم پرفروش تاریخ سینما شود.
در این فیلم سینمایی، پس از مرگ تونی استارک، پیتر پارکر و دوستانش برای گذراندن تعطیلات تابستانی به اروپا سفر می‌کنند. پیتر پارکر (با بازی تام هالند) باید به عنوان یک ابرقهرمان تلاش‌هایی برای از بین بردن تهدیدهای جدید موجود در دنیا انجام دهد. این فیلم، بیست و سومین فیلم در دنیای سینمایی مارول است.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تازه ترین ها

کافه حوض کاشی
آدرس

خیابان کریمخان زند، خیابان ایرانشهر، خیابان بهشهر، پلاک ۹

تماس با ما

تلفن: ۰۲۱۸۸۴۹۱۵۶۰ – ۰۲۱۸۸۴۹۱۳۸۹

ساعت فعالیت ما

روزهای عادی: ۸ صبح تا ۱۱ شب

روزهای جمعه و تعطیلات رسمی: ۸ صبح تا ۱۱ شب

شنبه 08:00 23:00
یکشنبه 08:00 23:00
دوشنبه 08:00 23:00
سه شنبه 08:00 23:00
چهارشنبه 08:00 23:00
پنج شنبه 08:00 23:00
جمعه 08:00 23:00

در حال حاضر کافه حوض کاشی باز است.