رسانه اینترنتی فانیلی

قدیمی‌ ترین بوسه جهان!

در میان بقایای به‌جامانده از تمدن‌های گذشته، بعضی چیزها آن‌قدر عجیب و باورنکردنی هستند که همیشه در ذهن آدمی باقی می‌مانند. عشاق تپه حسنلو نیز جزو همین موارد هستند! زوجی که به گفته باستان‌شناسان بوسه 6 هزار ساله‌شان ابدی شده است.

تمدن تپه حسنلو، تمدنی است که در هفت هزار سال پیش از میلاد مسیح وجود داشته است. از جمله آثاری که از این تمدن کشف شده است، جامه زرین تپه حسنلو بوده و خود ماجرایی بسیار عجیب و رازآلود داشته است. بااین‌حال چیزی باعث شهرت این تمدن در دنیا شده، بوسه ابدی عشاق آن است. با این مطلب از رسانه اینترنتی فانیلی با ما همراه باشید.

چرا عشاق حسنلو معروف شدند؟

در سال 1972 میلادی وقتی که باستان‌شناسان مشغول کاوش در تمدن تپه حسنلو بودند با قبری مواجه شدند که دو اسکلت در آن وجود داشت؛ اما چیزی که ماجرا را عجیب‌تر و جذاب‌تر می‌کرد نحوه قرار گرفتن اسکلت‌ها بود.

این دو اسکلت چنان در کنار یکدیگر قرار گرفته بودند که گویی پیش از مرگ یکدیگر را به آغوش کشیده و در حال بوسیدن یکدیگر بوده‌اند. باستان‌شناسان تخمین می‌زدند که این اسکلت‌ها متعلق به 800 سال پیش از میلاد مسیح هستند و این بوسه 2800 قدمت دارد! با این وجود این اسکلت‌ها رازهایی را نیز پنهان می‌کردند!

چه رازی درباره عشاق حسنلو وجود دارد؟

از ظاهر اسکلت‌ها که چیزی نمی‌توان فهمید؛ اما باستان‌شناسان معتقد بودند که هردو اسکلت مرد هستند! با این وجود در آزمایش‌های بعدی مشخص شد که اسکلت سمت چپ ممکن است زن باشد؛ اما بازهم برخی بر مرد بودن آن اصرار می‌کردند. بالاخره در تحقیقات بیشتر محققین به این نتیجه رسیدند که اسکلت سمت چپ قطعا یک مرد و اسکلت سمت راست یک زن است و در واقع زوجی هستند که از لحظه مرگ خود هم آگاهی نداشتند. در قبر این عشاق تپه حسنلو هیچ‌چیز غیر از یک تخته سنگ بر بالای سر اسکلت سمت چپ وجود ندارد!

قدمت عشاق تپه حسنلو چقدر است؟

شایعات بسیاری درباره اسکلت‌های دلداده تمدن تپه حسنلو وجود دارد. چون قدمت این تمدن بسیار بالاست، برخی معتقدند که این اسکلت‌ها 6000 سال قدمت دارند. برخی آن‌ها را متعلق به 4500 سال پیش می‌دانند و برخی از قدمت 3000 ساله این عشاق سخن می‌گویند. هرچند قدمت نزدیک به 3000 ساله به واقعیت نزدیک‌تر است؛ اما به‌هرحال این بوسه به‌عنوان قدیمی‌ترین بوسه دنیا شناخته می‌شود.

عشاق تمدن تپه حسـنلو چگونه مرده‌اند؟

ظاهرا این دلدادگان از مرگ خود آگاهی نداشتند. بااین‌حال جای شکستگی را در جمجمه اسکلت سمت راستی به‌وضوح می‌توان مشاهده کرد. آیا این تنها یک رسم برای تدفین بوده یا اسکلت سمت چپی تمام تلاش خود را کرده که معشوقش در تنهایی جان نسپارد شاید هیچ‌وقت مشخص نشود!

تمدن تپه حسـنلو کجاست؟

بقایای تمدن تپه حسنلو را در 7 کیلومتری شهر نقده در استان آذربایجان غربی می‌توان از نزدیک ببینید. عکسی نیز از عشاق تپه حسنلو در دانشگاه پنسیلوانیا وجود دارد که بر شهرت آن‌ها افزوده است. در این تپه گنجینه‌های فراوانی نیز کشف شده است که یکی از مشهورترین آن‌ها جام زرین حسنلو و جام برنزی است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

بیشتر بخوانید

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.

طنز و سرگرمی

فرهنگی هنری

پیشنهاد ویژه

ورزشی

کسب و کار

خرید خوب

رویدادها