رسانه اینترنتی فانیلی

عواقب کمبود ویتامین دی در بدن

کمبود ویتامین دی علایمی مثل مشکلات خواب،‌ خستگی، درد استخوان و درد عضلانی، ضعف عضلانی، افسردگی، تغییرات خلق‌و‌خو و کمبود اشتها دارد کمبود ویتامین دی یکی از شایع‌ترین کمبودهای تغذیه‌ای در جهان است.

 اگر ویتامین دی کافی را از طریق رژیم غذایی یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید دریافت نکنید، با سطوح پایین این ویتامین در بدن مواجه خواهید شد. در برخی موارد هم مصرف برخی داروها و بیماری‌ها تولید ویتامین دی در بدن را دشوار می‌کند. به گزارش وری‌ول هلت، سطوح پایین ویتامین دی باعث ضعف عضلانی، خستگی، ریزش مو و دیگر علایم می‌شود. ویتامین دی بر بیشتر سیستم‌های بدن تاثیر می‌گذارد و برای سلامت عمومی مهم است.

چه کسانی مقدار کمی ویتامیـن دی دریافت می‌کنند؟

* نوزادانی که تنها با شیر مادر تغذیه می‌شوند.
* افرادی که کمتر در معرض نور خورشید قرار دارند، مانند افرادی که نمی‌توانند بیرون بروند یا افرادی که تمام پوست خود را می‌پوشانند.
* افراد مسن، زیرا با افزایش سن، پوست بدن ویتامیـن دی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید را سنتز نمی‌کند.
* افراد چاق یا کسانی که جراحی کوچک کردن اندازه معده را (برای لاغری) انجام داده‌اند.

علایم کمبود ویتامین دی

بدن شما برای جذب کلسیم به ویتامیـن دی نیاز دارد و کلسیم برای سلامت استخوان‌ها بسیار مهم است. همچنین ویتامیـن دی برای عضلات، سیستم عصبی و سیستم ایمنی هم مهم است.

علایم کمبود ویتامین دی عبارت اند از:

مشکلات خواب،‌ خستگی، درد استخوان و درد عضلانی، ضعف عضلانی، انقباضات عضلانی، لرزش یا گرفتگی (اسپاسم)، افسردگی، تغییرات خلق‌و‌خو، ریزش مو، کمبود اشتها، پوست رنگ‌پریده، سوزن سوزن شدن در دست و پا و به راحتی بیمار شدن.
ویتامیـن دی شاید تاثیر مستقیمی بر تغییرات وزن نداشته باشد، با این حال، عوامل مرتبط به آن در کاهش یا افزایش وزن موثرند، از‌جمله علایمی مانند بی‌اشتهایی و خستگی، برخی شرایط پزشکی و داروها، چاقی، داروهای کاهش وزن و جراحی کاهش وزن.

کمبود ویتامیـن دی در بزرگ‌سالان هم به موارد زیر منتهی می‌شود:

استئومالاسی: نرم شدن استخوان‌ها که نسخه بزرگ سالی راشیتیسم است.
استئوپنی: تراکم استخوان پایین که پیش‌زمینه پوکی استخوان است.
پوکی استخوان: وضعیتی که با استخوان‌های ضعیف و شکننده تعریف می‌شود. استخوان‌ها در این حالت به راحتی شکسته می‌شوند.کمبود ویتامیـن دی در بدن همچنین با بیماری‌‌های مزمن مانند سرطان، بیماری قلبی، دیابت، بیماری‌های مربوط به سیستم ایمنی و اختلالات عصبی و روانی در ارتباط است.

چقدر ویتامیـن دی نیاز داریم تا کمبود بدن جبران شود؟

باید این نکته را در نظر داشته باشیم که نیاز بدن به ویتامیـن دی با افزایش سن تغییر می‌کند، اما مقادیر توصیه در واحد‌های بین‌المللی ارائه می‌شوند که عبارت اند از:

تولد تا یک سالگی: 400 واحد بین‌المللی.

سن یک تا 70 سال: از جمله کسانی که در دوران بارداری یا شیردهی به سر می‌برند: 600 واحد.

سن 71 و بالاتر: 800 واحد. می‌توانید ویتامیـن دی را از طریق مصرف مولتی‌ویتامین‌ها به سرعت دریافت کنید.

اغلب مولتی‌ویتامین‌ها 400 واحد بین‌المللی ویتامین دی دارند. همچنین از طریق رژیم غذایی یا با بیشتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید، سطح ویتامین دی بدن افزایش می‌یابد. با این حال، ممکن است متخصصان به دلیل خطر سرطان پوست و مضرات قرار گرفتن طولانی‌مدت زیر نور خورشید، آن را توصیه نکنند. یکی دیگر از موارد تامین ویتامین دی رژیم غذایی سالم است. البته بسیاری از غذاها حاوی ویتامین دی نیستند، اما با آن غنی شده‌اند.

برخی منابع غذایی سودمند عبارت اند از:

ماهی‌های چرب مانند قزل آلا، سالمون، تن و ماهی خال مخالی یا ساردین، قارچ های خام و سفید که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار گرفته‌اند، تخم مرغ و جگر گاو. از غذاهای غنی‌شده با ویتامین دی هم می‌توان به بیشتر شیرها از ‌جمله شیر گاو، شیر بادام و سویا، غلات صبحانه و آب‌ پرتقال و آب میوه‌های دیگر اشاره کرد. به یاد داشته باشید که ویتامین دی بیش از حد، سطح کلسیم خون را افزایش می‌دهد و به کلیه‌ها، بافت‌های نرم و استخوان‌ها آسیب می رساند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

بیشتر بخوانید

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.