رسانه اینترنتی فانیلی

شرایط تغییر نام خانوادگی در کمترین زمان

برخی از افراد با رسیدن به سن ۱۸ سالگی قصد تغییر در شناسنامه خود را دارند و یکی از مهم‌ترین این تغییرات نام خانوادگی افراد است.

بسیاری از افراد هستند که در مورد شرایط تغـییر نام خانوادگی از ما می‌پرسند؛ زیرا انتخاب نـام خانوادگی افراد به دست اشخاص نبوده و به پیشینه خانواده فرد بستگی دارد. نـام خانوادگی در تمام مدارک شخص ثبت می‌شود و همچنین روزانه افراد زیادی هستند که وی را با این نـام صدا می‌زنند؛ بنابراین طبیعی است که بسیاری از افراد قصد تغـییر نام خانوادگی خود را داشته باشند. همراه رسانه اینترنتی فانیلی باشید.

شرایط تغییر نام خانوادگی طبق قانون

برای تغییردادن فامیلی، متقاضی این تغـییر و همچنین نـام خانوادگی او، باید دارای شرایط تغیـیر نام خانوادگی در شناسنامه و شرایط حذف پیشوند یا پسوند نـام خانوادگی، باشند. شرایط تغیـیر فامیلی، برای متقاضی و نـام خانوادگی او، شامل موارد زیر است:

شرایط متقاضی تغییر فامیلی در شناسنامه

 • اولین شرط برای متقاضی تغـییر نـام خانوادگی آن است که به سن ۱۸ سالگی رسیده باشد یا در غیر این صورت حکم رشد بگیرد.
 • حالا اگر نام خانوادگی پدر شخص زیر ۱۸ سال، تـغییر کرده باشد و پدر یا جد پدری، قصد غییر فامیلی شخص زیر ۱۸ سال را داشته باشند، باید شناسنامه خود را ارائه داده تا بتوانند با طی‌کردن مراحل قانونی تغیـیر نام خانوادگی و در صورت وجود شرایط تغییر نام خانوادگی در شناسنامه، اقدام به این کار کنند.

شرایط نام خانوادگی مورد درخواست فرد، برای تغییر

 • نام‌ خانوادگی، از واژه‌های نامناسب باشد. مثل: بیچاره، گدا و امثال آن.
 • نام‌ خانوادگی، بیشتر از دوکلمه باشد و در واقع طولانی باشد. مانند: خنجری برار عزیزی، فلاح ناگزیر لنگرودی و نظایر آن.
 • نام‌ خانوادگی، از واژگان خارجی استفاده کرده باشد. مانند: علی‌اف، یوهانسون، چارلتون و نظایر آن.
 • نام‌ خانوادگی، از کلمات مغایر با ارزش‌‌های فرهنگ اسلامی استفاده کرده باشد. مانند: بی‌دین، شیطان‌پرست و نظایر آن.
 • نام‌ خانوادگی، از واژه‌‌های منسوب به مناصب یا القاب و عناوین باشد. مانند: سرهنگ، خان، مهندس و نظایر آن.
 • هرگاه، محکومیت جزایی مؤثر برای یکی از افراد خانواده پیش بیاید و داشتن آن نام‌ خانوادگی، باعث ننگ و سرافکندگی سایر افراد باشد.
 • هرگاه، تغییر نام‌ خانوادگی، برای وحدت با نام‌ خانوادگی پدر، جد پدر، فرزند، برادر، خواهر و عمو باشد.

نکته مهمی که باید بدانید آن است که: تغییر نام‌ خانوادگی، به‌منظور وحدت با نام‌ خانوادگی مردی که مادر، پس از فوت پدر طفل، طبق مقررات ایران، رسماً با وی ازدواج نموده است، با رعایت سایر مقررات مربوطه، بدون ایراد و اشکال است.

مرجع صالح برای تغییر نام خانوادگی

در خصوص مرجع صالح برای رسیدگی به تغییر نام خانوادگی باید بگوییم که طبق رأی اخیر هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، مرجع صالح برای انجام مراحل تغییر نام خانوادگی از دادگاه به سازمان ثبت‌احوال محل صدور شناسنامه تغییریافته است.

نحوه و مراحل تغییر نام خانوادگی در شناسنامه، به این صورت است که فرد متقاضی، باید بعد از پر کردن فرم درخواست تغییر نام خانوادگی، به اداره ثبت‌احوال محل صدور شناسنامه خود، مراجعه کند. سپس مدارک لازم، برای تغییر نام خانوادگی در شناسنامه، شامل موارد زیر است:

 • اصل شناسنامه و دو سری کپی از آن.
 • ارائه اجازه‌نامه تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی، از پدر یا جد پدری، درصورتی‌که قصد استفاده از نام خانوادگی تغییریافته آن‌ها را دارید.
 • اجازه‌نامه تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی، از دارنده حق‌تقدم نام خانوادگی مورد درخواست، اگر فرد قصد استفاده از نام خانوادگی اشخاصی را داشته باشد که نام خانوادگی آن‌ها، دارای حق‌تقدم است.
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

بیشتر بخوانید

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.