رسانه اینترنتی فانیلی

ریباندینگ مو چیست و چطور انجام می‌شود؟

ریباندینگ مو که با اصطلاح تکنیک صافی ژاپنی هم شناخته می‌شود یکی از روش‌های مراقبتی-درمانی رایجی است که در سالن‌های زیبایی انجام می‌شود و متقاضیان فراوانی دارد. این پروسه می‌تواند موهایتان را کاملا صاف، ابریشمی و شلاقی کند؛ اما ریباندینگ مو چطور انجام می‌شود؟ چه تفاوت‌هایی با روش کراتینه دارد و چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟ با مجله اینترنتی فانیلی همراه باشید تا جواب سوال‌هایتان را بگیرید.

ریباندینگ مو چیست؟

ریباندینگ مو تکنیکی برای صاف کردن موها با استفاده از مواد شیمیایی قوی است. در این فرایند بافت طبیعی مو تغییر می‌کند به این صورت که پیوندهای هیدروژنی مولکول‌های کراتین موجود در مو شکسته می‌شود و یک ماده شیمیایی که معمولا فرمالدهید است ساختار طبیعی موها را عوض کرده و آن‌ها را صاف می‌کند. این فرآیند بیشتر از روش‌های دیگر صافی موها را ابریشمی، صاف و شلاقی می‌کند و آسیب‌های مو مانند وز موها و موخوره با این روش کاملا درمان می‌شوند. اگر عکس ریباندینگ مو قبل و بعد را در سایت‌ها و شبکه‌‌های اجتماعی سرچ کنید خواهید دید که در طی پروسه ریباندینگ موی افراد تغییرات بسیار ملموسی می‌کند و صافی، درخشش و برق موها چند برابر می‌شود.

ریباندینگ برای موهایی که ضخامت زیادی ندارند،‌ رنگ یا دکلره شده‌اند و یا در گذشته در معرض حرارت آسیب‌ دیده‌اند مناسب نیست؛ چرا که این کار نه ‌تنها تاثیر قابل قبولی بر روی این نوع موها ندارند، ‌بلکه به آن‌ها صدمه می‌رساند. اگر موهای دکلره دارید و می‌خواهید موهایتان را ریباندینگ کنید باید از مواد نانوریباندینگ استفاده کنید که مخصوص موهای دکلره یا آسیب‌دیده طراحی شده‌اند. این فرآیند درمانی باید در سالن‌های زیبایی و توسط آرایشگرانی انجام شود که دوره‌های آموزش ریباندینگ مو را گذرانده‌اند.

 • ابتدا موهایتان با یک شامپوی ملایم شسته شده و سپس با جریان هوا یا سشوار خشک می‌شوند.
 • در مرحله‌ی بعدی بسته به حجم و بافت موهایتان آرایشگر موها را به چند دسته تقسیم‌بندی می‌کند.
 • پس از آن موها با کرمی به نام رلکستانت «relaxant» که در پکیج مواد ریباندینگ قرار دارد پوشش داده می‌شود. از آنجایی که این کرم در سطح سلولی کوتیکول موها را می‌شکند، این مرحله باید به دقت کنترل شود تا پوست سر و موهای شما آسیب نبیند. این کرم بسته به بافت موهایتان بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه روی موها باقی می‌ماند.
 • در مرحله‌ی چهارم آرایشگر بسته به بافت مو بین ده تا چهل دقیقه موهایتان را بخار می‌دهد. موها در این مرحله بسیار صاف خواهند شد اما هنوز فرآیند ریباندینگ ادامه دارد.
 • پس از بخور موها آرایشگر دوباره موهای شما را آبکشی کرده و با سشوار خشک می‌کند تا برای قسمت بعدی فرآیند آماده شود.
 • در مرحله بعدی لوسیون کراتین روی موهایتان قرار داده می‌شود. لوسیون کراتین در این مرحله پیوندهای مو را دوباره سفت و محکم می‌کند. پس از قرار گرفتن لوسیون کراتین موها با اتوی موی سرامیکی با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد صاف می‌شوند.
 • پس از اتو کشیدن لوسیون کراتین روی موها یک ماده‌ی خنثی‌کننده که در پکیج ریباندینگ قرار دارد روی موهایتان مالیده می‌شود تا پیوندهای مو را تثبیت کند. کراتین و ماده‌ی خنثی‌کننده مجموعا سی دقیقه روی موها باقی می‌مانند.
 • در مرحله‌ی بعد موها برای آخرین بار با آب سرد آب‌ کشیده می‌شوند تا کراتین و خنثی‌کننده‌ی روی موها شسته شوند.
 • در مرحله‌ی آخر آرایشگر موهای شما را خشک کرده و همان گونه که دوست دارید، فرم می‌دهد. تأثیر این فرایند بر روی موهای شما دائمی است. درصورتی‌ که از شکل نهایی موهایتان راضی باشید، تا مدتی نیازی به تکرار آن نخواهید داشت. در مرحله‌ی آخر می‌توان از یک سرم مو هم برای تقویت مجدد موها استفاده کرد.

عوارض ریباندینگ مو

استفاده از این مواد شیمیایی قدرتمند بر روی موهای شما می‌تواند منجر به عوارض جانبی شود. شکستگی، آسیب و خشکی مو از عوارض جانبی رایج این پروسه هستند. البته این مسئله را هم در نظر بگیرید که مواد نانوریباندینگ اغلب عوارض کمتری دارند.

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۹ انجام شده است، افرادی که هر ۵ تا ۸ هفته یکبار موهای خود را با مواد شیمیایی صاف می‌کنند، ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه باشند. این ممکن است به این دلیل باشد که مواد شیمیایی مورد استفاده به خصوص ماده‌ی مضر فرمالدهید باعث ایجاد اختلال در هورمون‌ها می‌شود؛ بنابراین اگر سابقه‌ی سرطان سینه در خانواده‌تان دارید بهتر است قبل از انجام پروسه‌ی ریباندینگ این مسئله را در نظر بگیرید.

نکته‌ی دیگری که باید در نظر بگیرید این است که این تکنیک سبب می‌شود موهای شما نازک‌تر از قبل دیده شوند؛ البته این موضوع برای کسانی که موهای بسیار ضخیمی دارند و خواهان نازک شدن آن‌ها هستند مزیت محسوب می‌شود اما اگر موهایتان نازک است باید بدانید که پس از انجام این پروسه موهای شما کم‌حجم‌تر به نظر می‌رسد.

ریباندینگ مو یا کراتینه؛ کدام بهتر است؟

ریباندینگ شبیه روش کراتینه مو است و برخی افراد این دو روش را با هم اشتباه می‌گیرند چرا که هر دو روش برای صاف کردن مو استفاده می‌شود؛ اما در ریباندینگ هم در مراحل انجام کار و هم در نوع موادی که استفاده می‌شود با کراتینه متفاوت است. در روش کراتینه با استفاده از ماده‌ی کراتین که به طور طبیعی در بافت موها وجود دارد موها صاف‌تر و در واقع احیا می‌شوند و پیوندهای بین کوتیکول‌های مو شکسته نمی‌شود اما در ریباندینگ پیوندهای هیدروژنی موها کاملا از هم‌ گسسته می‌شوند و با ایجاد تغییراتی دوباره تشکیل می‌شوند.

تصاویری از موهای شلاقی و بسیار صاف که در شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات می‌بینید در واقع با ریباندینگ صاف شده‌اند چرا که این تکنیک به نسبت کراتینه موها را صاف‌تر می‌کند اما این نکته را هم باید در نظر بگیرید که روش ریباندینگ عوارض بیشتری نسبت به کراتینه دارد به خصوص اگر در مواد ریباندینگ از ماده‌ی مضر فرمالدهید استفاده شده باشد؛ بنابراین اگر برایتان مهم نیست که موها کاملا شلاقی و صاف شوند بهتر است از روش‌هایی که آسیب کمتری به مو می‌رسانند مانند کراتینه، پروتئین‌تراپی و یا حتی بوتاکس مو استفاده کنید.

بهترین مارک مواد ریباندینگ مو

برندهای مختلفی اقدام به تولید مواد ریباندینگ مو می‌کنند؛ بهتر است برای این که از کیفیت مواد ریبادینگ مطمئن باشید از آرایشگر خودتان مارک محصولاتی که استفاده می‌کند را بپرسید. بهترین مارک‌های مواد ریباندینگ مو شامل موارد ذیل است.

کیت ریبادینگ شیسیدو SHISEIDO

این برند ژاپنی معروف‌ترین و پر‌استفاده‌ترین مواد ریباندینگ مو را تولید کرده است. نوع اول که کیت N1 نام دارد مخصوص موهای طبیعی است که مجعد نیستند. نوع دوم H1 برای موهای طبیعی و آسیب‌دیده طراحی شده است؛ ممکن است مقدار کمی از موهای شما دارای رنگ‌های قدیمی باشد و حجم زیادی از موهای طبیعی داشته باشید. در این حالت می‌توانید از این محصول برای صافی دائمی موها استفاده کنید. نوع سوم با نام EX1 برای موهای فر طبیعی طراحی شده است.

 نانو ریباندینگ کرالب‌کیر Keralab Care

کرالب‌کیر برندی ایتالیایی است که در زمینه‌ی محصولات مراقبت مو فعالیت می‌کند. مواد نانو ریباندینگ این برند در حجم ۱۰۰۰ میلی‌لیتر تولید می‌شود. این محصول می‌تواند بهترین انتخاب برای موهای فر و مجعد باشد. با استفاده از این مو می‌توان به صافی ۱۰۰٪ و حتی احیای ۴۰٪ برسید. نکته‌ی حائز اهمیت در این مواد، نداشتن فرمالدهید در ترکیبات سازنده‌ی آن است؛ این موضوع باعث شده تا طرفداران زیادی به خود جذب کند. ماندگاری ۸ تا ۱۲ ماهه از محاسن دیگر این کیت محسوب می‌شود.

ریباندینگ دو فاز مو زیرو ZERO

ریباندینگ زیرو ZERO محصول برزیلی و با کیفیت است که موها را ۱۰۰ درصد صاف و به اصطلاح شلاقی می‌کند. این ریباندینگ مناسب برای موهای کاملا طبیعی، مقاوم تا معمولی است و پس از استفاده از ریباندینگ زیرو، مو ها حالتی نرم و براق به خود می‌گیرد. کراتین زیرو حاوی هیالورونیک اسید است که باعث آبرسانی به بافت مو در حین انجام ریباندینگ می‌شود، این ویژگی خاص باعث می‌شود که موهای خشک هم بدون اینکه نگران آسیب و خشکی بیشتر موهایشان باشند، بتوانند از آن استفاده کنند.

کیت ریباندینگ مو Schwarzkopf Strait Glatt

این کرم صاف‌کننده مو، حتی خشن‌ترین موها را صاف، نرم و قابل کنترل می‌کند و باعث تقویت فیبرهای مو می‌شود. کرم صاف کننده Schwarzkopf Strait Glat، به گونه‌ای طراحی شده است که موهای مجعد و موج‌دار را به طور دائمی صاف می‌کند. این محصول بر پایه پروتئین گندم است و موهای براق و ابریشمی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

کیت ریباندینگ مو Matrix Opti

این کیت هم یکی از بهترین مارک‌های مواد ریباندینگ در جهان است که علاوه بر صافی مو آن‌ها را تغذیه هم می‌کند. این پکیج در دو مدل «طبیعی» که برای موهای ظریف، موج دار و وز‌دار ایده‌آل است و «مقاوم» برای موهای ضخیم و موج دار در بازار عرضه شده است.

و در پایان؛ چند نکته‌ی مهم مراقبتی

 • یکی از مهم‌ترین اصول پس از ریباندینگ رعایت یک قرنطینه‌ی سه روزه است؛ البته این که به این قرنطینه احتیاج دارید یا نه بستگی به نوع موادی دارد که برای ریباندینگ موهایتان استفاده شده است. در مدت قرنطینه ۷۲ روزه به هیچ عنوان نگذارید موهایتان خیس شود تا موها به ساختار جدیدشان عادت کنند.
 • پس از ریباندینگ از شستن موها با آب داغ اجتناب کنید؛ بهتر است موهایتان را با آب ولرم بشویید.
 • برای مراقبت از موها پس از ریباندینگ سعی کنید حداقل در چند ماه اول موهایتان را نبندید؛ موهایتان را باز بگذارید موهایتان را پشت گوش نیندازید و کش و سنجاق مو را کنار بگذارید. هر وسیله‌ای که موها با آن بسته شوند می‌تواند روی ساختار جدید موهای شما چین‌ بی‌اندازد.
 • حرارت برای موهای ریباندینگ‌ شده خوب نیست بنابراین حتی اگر می‌خواهید از سشوار استفاده کنید از حالت خنک دستگاه استفاده کنید.
 • محافظت از موهایتان در برابر عوامل خشن محیطی مثل آلودگی، باران و اشعه‌های UV آفتاب اهمیت بسیار زیادی دارد.
 • هنگام انتخاب شامپو به دنبال برچسب‌‌هایی مثل «برای موهای درمان شده با مواد شیمیایی» باشید. با اینکه این شامپوها ممکن است کمی گران‌تر باشند اما به بهبود سلامت موهایتان کمک می‌کنند و موها را با پروتئین‌هایی که ممکن است طی روند ریباندینگ از بین رفته باشند تغذیه می‌کنند.
 • تجزیه و بازسازی پیوندهای ساختار موی شما می‌تواند به سلامت کلی آن آسیب وارد کند. موهای شما برای به دست آوردن سلامت‌شان به پروتئین و رطوبت احتیاج دارند؛ بنابراین استفاده از ماسک موهای آبرسان و تغذیه‌کننده را فراموش نکنید.
 • از آنجایی که موهای شما آسیب‌‌پذیر هستند استفاده از یک شانه‌ی دندانه پهن ضرورت دارد؛ این وسیله از شکستگی موهای شما جلوگیری می‌کند و بهتر است آن را جایگزین برس کنید. وقتی موهایتان خیس است، آنها را شانه نکنید.
 • با توجهی به آسیبی که ریباندینگ به موها وارد می‌کند استفاده از روغن‌های تقویت‌کننده برای موها اهمیت زیادی دارد؛ می‌توانید از روغن‌های نارگیل، زیتون، بادام، جوجوبا یا حتی ترکیبی از این‌ها استفاده کنید؛ ماساژ سر و موها با روغن به رطوبت‌رسانی و تغذیه‌ی موها و همچنین افزایش و بهبود سلامت پوست سر کمک می‌کند.
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

بیشتر بخوانید

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.