رسانه اینترنتی فانیلی

راهنمای کامل تمیز کردن ماشین لباسشویی و افزایش طول عمر آن

ماشین لباس‌شویی یک ابزار همه‌کاره در هر خانه‌ای است. نگهداری از این ابزار مفید و کاربردی اصولی دارد که یکی از آن‌ها تمیز کردن ماشین لباسشویی است. در این مقاله، روش‌های تمیز کردن این دستگاه و اهمیت آن را می‌خوانید.

اغلب به اشتباه تصور می‌شود که ماشین‌ های لباسشویی خودتمیزشونده هستند اما این موضوع درست نیست. در واقع، ماشین‌های لباسشویی می‌توانند کثیفی، آلودگی، چربی و باکتری‌ها را بیش از آنچه تصور می‌شود، جمع کنند. ماشین لباس‌ شویی شما دائما آلودگی‌ها را از لباس شما پاک می‌کند، مقداری از آن با تخلیه‌ی آب شسته می‌شوند اما بخش زیادی از آن تمیز نمی‌شود. برای زمانی را تصور کنید که فرزندتان را بعد از خاک‌بازی به حمام برده‌اید. بعد از اینکه تمیز کردن او را تمام کردید، حمام را رها می‌کنید تا دفعه‌ی بعدی که به حمام بروید. در این صورت، مقداری خاک کف حمام باقی می‌ماند. هنگام شستن لباس‌ها با ماشین لباسشویی هم همین اتفاق میفتد. با مجله اینترنتی فانیلی همراه شوید.

اگر به طور مرتب ماشین لباس‌شویی خود را تمیز نکنید، این احتمال وجود دارد که محیط برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها مناسب شود. چیزهای زیادی از جمله غذا، خز حیوانات خانگی، بقایای مواد شوینده و حتی مدفوع ممکن است باعث تجمع باکتری‌ها شوند. هیچ کس نمی‌خواهد خانه‌ی خود را محل تجمع میکروب‌ها و باکتری‌ها کند، آن هم در جایی که قرار است میکروب‌ها را از بین ببرد.

از آن گذشته، در صورتی که به تمیز کردن ماشین لباسشویی توجه نداشته باشید، ممکن است فعالیت دستگاه الکترونیکی شما مختل شود. این مسئله نیز به نوبه‌ی خود باعث کاهش عمر ماشین لباس‌شویی می‌شود. علاوه بر این، تجمع باکتری‌ها و میکروب‌ها می‌تواند لباس‌های شما را بدبو کند. اگر به تازگی متوجه بوی عجیب و بد ماشین لباس‌شویی خود و لباس‌هایی که شسته شده‌اید، احتمالا از موعد تمیز کردن ماشین لباسشویی شما گذشته است.

چند وقت یک‌بار باید ماشین لباس‌شویی خود را بشوییم؟

هفته‌ای یک مرتبه باید ماشین لباس‌شویی را یک دور بدون لباس یا ماده‌ی شوینده روشن کنید. در واقع، باید فقط آب خالی در ماشین چرخانده شود. به این ترتیب، دستگاه شما از آلودگی‌های باقی‌مانده‌ی لباس‌ها پاک خواهد شد. هر ماشین لباس‌شویی را باید حداقل یک بار در ماه به این روش تمیز کرد. اگر با ماشین لباس‌شویی بیشتر کار می‌کنید یا معمولا لباس‌های کثیف‌تری را درون آن می‌ریزید، باید ماشین را بیش از یک مرتبه در ماه به این روش تمیز کنید.

برای تمیز کردن ماشین لباس‌شویی بهتر است آن‌قدر صبر نکنید که نشانه‌های کثیفی روی آن پدیدار شوند. به عبارت دیگر، آن‌قدر صبر نکنید تا از ماشین لباس‌شویی شما بوی بدی به مشام برسد.

نحوه‌ی تمیز کردن ماشین لباسشویی

تمیز کردن ماشین لباسشویی به روشی اصولی و کامل باید حداقل یک بار در ماه انجام شود. چند راه برای تمیز کردن ماشین لباسشویی وجود دارد تا مطمئن شوید که م  توانید از تجمع و رشد باکتری‌ها و انتشار بوی بد بو این دستگاه جلوگیری کنید. در ادامه، بهترین روش‌ها برای تمیز کردن ماشین لباسشویی را می‌خوانید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی با سرکه و جوش شیرین

تمیز کردن ماشین لباسشویی با مواد مختلفی انجام می‌شود که رایج‌ترین و البته، مؤثرترین آن‌ها سرکه و جوش شیرین هستند. طرز جرم گیری ماشین لباسشویی که درب آن از جلو باز می‌شود با ماشین‌هایی که درب آن‌ها از بالا باز می‌شود، کمی متفاوت است. برای تمیز کردن ماشین‌ لباسشویی درب از بالا، باید این ۸ مرحله را طی کنید:

 • ماشین لباس‌شویی را روی گرم‌ترین دمای آب و طولانی‌ترین چرخه تنظیم کنید. حالا آن را روشن کنید و اجازه بدهید تا با آب داغ پر شود.
 • در حالی که ماشین لباس‌شویی در حال کار کردن است، درب آن را باز کنید. ۴ فنجان (۹۴۵ میلی‌لیتر) دیگر از سرکه سفید را داخل واشر آن بریزید.
 • ۱ فنجان (۲۳۵ میلی‌لیتر) جوش شیرین را با احتیاط داخل آب دستگاه خود بریزید.
 • درب آن را ببندید و اجازه دهید تا ماشین لباس‌شویی به مدت ۵ دقیقه کار کند. این کار باعث می‌شود  که سرکه و جوش شیرین کثیفی و میکروب‌های داخل ماشین لباس‌شویی را کاملا از بین ببرند و پاک کنند.
 • درب دستگاه را باز کنید و ۱ ساعت صبر کنید. اجازه بدهید تا آب داغ و سرکه به مدت ۱ ساعت در ماشین لباس‌شویی باقی بمانند. این کار آلودگی و کثیفی باقی‌مانده را از داخل ماشین پاک می‌کند.
 • در حالی که داخل ماشین لباس‌شویی در حال ضدعفونی شدن است، قسمت بیرونی آن را تمیز کنید.
 • صبر کنید تا ماشین لباس‌شویی خاموش شود. آب آن باید کاملا خارج شود.
 • داخل دستگاه را با یک پارچه‌ی خشک تمیز کنید. پس از خشک شدن دستگاه می‌توانید کثیفی و زباله‌ی باقی‌مانده‌ی داخل آن را پاک کنید.

تمیز کردن ماشین‌ لباسشویی درب از جلو هم به این ترتیب انجام می‌شود:

 • مخزن مواد شوینده‌ی ماشین را با سه‌چهارم فنجان (۱۷۵ میلی‌لیتر) سرکه یا به اندازه‌ای که مخزن پر شود پر کنید. این اندازه معمولا توسط شرکت سازنده‌ی دستگاه مشخص می‌شود. پس از پر شدن مخزن ماشین از سرکه درب آن را ببندید.
 • دور ماشین را روی گرم‌ترین درجه‌ی آب تنظیم کنید. اگر ماشین لباس‌شویی شما تنظیمات آب گرم ندارد از گزینه‌هایی مانند درجه‌ی مخصوص لباس‌های سفید یا لکه‌بری استفاده کنید. اجازه بدهید تا ماشین یک دور کامل بچرخد.
 • در همان حالی که ماشین با سرکه تمیز می‌شود بخش بیرونی آن را با مخلوطی از یک‌دوم فنجان (۹۰ گرم) جوش شیرین و ۱ لیتر سرکه سفید تمیز کنید. برای این کار می‌توانید از یک پارچه‌ی تمیز استفاده کنید.
 • حالا یک دور دیگر ماشین را بدون سرکه یا ماده‌ی شوینده روشن کنید. این کار بوی بد سرکه را از بین می‌برد و به حذف هر گونه آلودگی از دستگاه کمک می‌کند.

آیا سرکه به ماشین لباس‌شویی آسیب می‌رساند؟

استفاده از سرکه برای تمیز کردن ماشین لباسشویی خطری ندارد اما باید آن را به اندازه مصرف کنید. استفاده‌ی زیاد از سرکه می‌تواند به لاستیک‌ها، واشر و شیلنگ‌های ماشین لباس‌شویی آسیب برساند، به‌ویژه در ماشین‌هایی که درب آن‌ها از جلو باز می‌شود. بنابراین، بهتر است روش تمیز کردن ماشین با سرکه سفید را به طور مرتب انجام ندهید. این کار باید چند ماه یک‌بار یا حتی سالانه یک مرتبه انجام شود. برای این روش جرم‌گیری هم به جای سرکه‌ی معمولی از سرکه سفید یا سرکه‌ی مقطر استفاده کنید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی با قرص جرم‌گیر ماشین لباس‌شویی

تمیز کردن ماشین لباسشویی با جوش شیرین و سرکه راهی برای استفاده از مواد طبیعی است. بااین‌حال، برای جرم گیری ماشین لباسشویی راه‌های دیگری هم وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از قرص جرم‌گیر ماشین لباس‌شویی است. این قرص از تجمع و رشد باکتری‌ها به روشی ساده جلوگیری می‌کند.

تنها کاری که باید انجام بدهید این است که هر ماه یک قرص جرم‌گیر مخصوص ماشین لباس‌شویی را درون ماشین لباس‌شویی خود بیندازید و آن را برای یک دور روشن کنید. با این کار، قرص به آرامی درون ماشین حرکت می‌کند و کثیفی، پسماندها و آلودگی‌هایی که استفاده‌ی روزمره به جا گذاشته‌اند، پاک می‌شوند.

انتخاب بهترین قرص جرم‌گیر ماشین لباس‌شویی

با اینکه ممکن است همه‌ی مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده قابلیت‌ یکسانی داشته باشند اما همه‌ی قرص‌های جرم‌گیر ماشین لباس‌شویی با فرمولی یکسان ساخته نمی‌شوند. انتخاب بهترین قرص جرم‌گیر به نیازهای خاص شما و ماشین لبا‌شویی‌تان بستگی دارد. به طور کلی، نحوه‌ی مصرف این قرص باید ساده و کاربرپسند باشد و این محصول باید همان‌طور که ادعا می‌کند ماشین لباس‌شویی شما را خوشبو و کاملا تمیز کند.

تمیز کردن ماشین لباسشویی با آب اکسیژنه

برای جلوگیری از ایجاد بوی بد ماشین لباس‌شویی می‌توانید از پراکسید هیدروژن یا همان آب اکسیژنه استفاده کنید. برای استفاده از آب اکسیژنه می‌توانید ۲ فنجان از آن را داخل ماشین لباس‌شویی بریزید. سپس، ماشین را روی درجه‌ی آب گرم تمیز کنید و اجازه بدهید تا یک دور بدون لباس بچرخد. وقتی آب ماشین تخلیه شود، کاملا ضدعفونی و تمیز خواهد شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.