رسانه اینترنتی فانیلی

رابطه نامشروع در فضای مجازی چطور اثبات میشود؟

در قانون مجازات اسلامی جرایمی وجود دارد که به استناد آن می‌توان اشخاصی را که اقدام به رابطه نامشروع می‌کنند را مجازات کرد.

اثبات رابطه نامشروع در فضای مجازی شاید از نظر بسیاری از افراد کار دشواری باشد و شاید هیچ‌وقت نتوان این روابط را اثبات کرد؛ اما طبق قانون اگر شواهد و قرائنی وجود داشته باشد، امکان اثبات این جرم وجود دارد. همراه رسانه اینترنتی فانیلی باشید.

رابطه نامشروع در فضای مجازی

متأسفانه، امروزه یکی از جرایمی که بسیار به چشم می‌خورد رابطه نامشروع آن هم در فضای مجازی است؛ زیرا این بستر بسیار گسترش پیدا کرده و پیشرفته شده است.

رابطه نامشروع و زنا دو جرم بسیار مهم در حوزه روابط جنسی بین افراد است که علقه و رابطه زوجیت بین آن‌ها وجود ندارد. هر چند رابطه نامشروع و زنا شباهت‌هایی به هم دارند؛ اما فرق رابطه نامشروع و زنا این است که زنا فراتر از رابطه نامشروع بوده و به معنای ارتباط جنسی کامل بین مرد و زن است.

در مقابل رابطه نامشروع به‌نوعی از رابطه فیزیکی گفته می‌شود که کمتر از زنا بوده و معمولاً با اعمالی همچون دست‌دادن، در آغوش گرفتن، بوسیدن، لمس‌کردن و حتی روابط جسمانی است که در حد جرم زنا نبوده و شامل دخول نشده است.

البته لازم به ذکر است که مصادیق رابطه نامشروع که اینجا بیان کردیم انحصاری نبوده و به این معنا است که هرگونه اقدامی که باعث برقراری رابطه میان زن و مرد شود که خارج از حدود شرعی و متعارف اجتماعی است و برقرارکردن آن ضرورتی ندارد ممکن است با تفسیر موسع شامل مجازات جرم رابطه نامشروع شود.

همچنین علاوه بر روابط نامـشروع فیزیکی که مصداق تام و تمام رابطه نامشـروع تلقی می‌شوند، امروزه باتوجه‌به گسترده شدن فضاهای ارتباط‌جمعی و روی کار آمدن فضای مجازی، اپلیکیشن‌های متعدد ارتباطی نیز توسط شهروندان مورداستفاده قرار می‌گیرد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به تلگرام، واتساپ و اینستاگرام اشاره کرد.

این فضای مجازی نیز مصون از جرایم باقی نبوده و با ماهیت مجازگونه‌ای که دارد، زمینه ارتکاب بسیاری از جرایم را فراهم می‌کند که یکی از این جرایم، رابطه نامشـروع در فضای مجازی است.

اثبات رابطه نامشـروع در فضای مجازی

دررابطه‌با اثبات رابطه نامـشروع در فضای مجازی باید بگوییم که از آن‌ جهت که امکان وقوع جرم رابطه نامشـروع در فضای مجازی وجود دارد، اثبات این جرم نیز با توسل به روش‌های قانونی ممکن است. البته از آن‌ جهت که هیچ تماس فیزیکی در این‌ رابطه برقرار نشده است شاید کار کمی مشکل باشد.

نحوه اثبات سکس چت و یا ارسال محتوای غیراخلاقی در فضای مجازی از طریق راه‌هایی مانند اقرار، علم قاضی، شهادت و ارائه مستندات و ادله کافی انجام می‌شود.

در کنار شهادت و اقرار، مستندات و مدارک که نشان‌دهنده رابطه نامشـروع مجازی است، از جهات مختلف اهمیت دارد. به بیان دیگر شاکی می‌تواند پیام‌ها و تصاویری که محتوای خلاف‌شرعی دارند و به نحوی دارای تصاویر مستهجن هستند و در پیام‌رسان‌هایی مانند تلگرام، واتساپ و اینستاگرام ارسال شده‌اند را ذخیره کرده و یک فایل کلی از آن‌ها تهیه نموده و برای اثبات رابطه نامشـروع به قاضی ارائه دهد.

به بنابراین، می‌توان گفت که امکان آن که شهروندان بتوانند ارتکاب روابط خلاف‌شرع در فضای مجازی را به اثبات برسانند، وجود دارد؛ اما باید اثبات جرم از طریق راه‌های قانونی پیش‌بینی شده باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.