رسانه اینترنتی فانیلی

دشت آویشن در جاده چالوس

در این مطلب به معرفی دشت آویشن در جاده چالوس و معرفی طبیعت این دشت و جاذبه‌های گردشگری آن می‌پردازیم.

دشت آویشن در جاده چالوس را می‌شناسید؟ براساس انتخاب وبسایت نشنال ژئوگرافی، جاده چالوس ایران به عنوان چهارمین جاده زیبای دنیا انتخاب شده است. زیبایی‌های بی‌شمار و جاذبه‌های شگفت‌انگیز طبیعی و توریستی، این جاده را به مسیری جذاب و دیدنی تبدیل کرده است. چشمه‌ها، آبشارها، دریاچه‌ها، کوه‌ها، دشت‌ها و جنگل‌های بسیاری در فاصله‌ای نزدیک به این جاده قرار دارند. با رسانه اینترنتی فانیلی همراه باشید.

موقعیت دشت آویشن

دشت آویشـن در جاده چالوس در روستای خور و منطقه معروف ارنگه قرار گرفته است. این منطقه یکی از قطب‌های گردشگری در جاده چالوس است. انبوه جاذبه‌های توریستی و نقاط دیدنی این روستاها منطقه ارنگه را به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری تبدیل کرده است. روستای خور سه جاذبه گردشگری مشهور دارد: اولی پیست اسکی، آبشار خور و دشت آویشن.

روستای خور کجاست؟

روستای خور در دامنه غربی قله گندم چال قرار دارد و یکی از روستاهای تابعه بخش آسارا در استان البرز به شمار می‌رود. روستای خور یکی از روستاهای دهستان آدران است و بعد از روستای سیجان و بر دشتی سرسبز قرار دارد. آبشار پنجاه متری این روستا از یک صخره زیبا جاری می‌شود و تصویری خاص ایجاد می‌نماید. دشـت آویشـن محل روییدن گیاهان دارویی مانند آویشـن، پونه، کنگر و ریواس است.

دشتی در دل بهشت

دشت آویشـن در جاده چالوس بر دامنه قله پهنه سار قرار دارد. در بسیاری از روزهای سال گروه‌های علمی و دانشجویی در این دشت حضور پیدا‌ می‌کنند تا درباره گیاهان دارویی تحقیق کنند. مسیر رسیدن به دشت آویشن با درختان وحشی و انبوه سیب، آلو و گیلاس تزیین شده است. خود دشت اما به زیبایی بهشت است و به خاطر عطر دلپذیر گیاهان دارویی که در هوا پخش است، حسی بی‌بدیل ایجاد می‌کند.

بهترین زمان سفر به دشت آویشن

دشت آویشـن در منطقه‌ای کاملا کوهستانی قرار گرفته است. این ارتفاع زیاد از سطح دریا باعث شده تا تابستان‌های روستای خور بی‌اندازه خنک و خوش‌ آب‌ و هوا باشد. مه غلیظ کوهستانی در بیشتر روزهای سال و مخصوصا صبح‌ها بر روی دشت آویشن قرار می‌گیرد.

بهترین زمان مسافرت به دشت آویشن در جاده چالوس در فصل‌های بهار و تابستان است. در فصل بهار گیاهان موجود بر پهنه این دشت فراوان‌تر هستند و اگر هدف شما از سفر چیدن گیاهان دارویی باشد باید در بهار به این منطقه بروید. در تابستان نیز درجه حرارت و رطوبت روستا در حالت دلپذیری قرار دارد. گر چه ممکن است گیاهان دارویی کمتری را بتوانید بچینید اما‌ قطعا از خنکای هوای روستای خور در تابستان بیشتر لذت می‌برید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.