رسانه اینترنتی فانیلی

دریاچه اوان الموت قزوین

در استان قزوین شهری به نام رودبار الموت وجود دارد. در مسیر و در نزدیکی یکی از روستاهای این شهر به نام دهستان معلم کلایه دریاچه‌ای بکر و تماشایی قرار گرفته که آن را با نام دریاچه اوان می‌شناسند.

چهار روستای، اوان، ورین، زواردشت و زر آباد در اطراف این دریاچه قرار گرفته‌اند. لابد از خودتان می‌پرسید پس چرا نام آن را اوان گذاشته‌اند؟ در واقع اوان به معنای وان پز از آب و محل گردآمدن آب است. مساحت این دریاچه به بیش از هفتاد هزار مترمربع می‌رسد و عمیق‌ترین قسمت آن حدود شش متر است.

جالب است بدانید که به این دریاچه کوچک زیبا هیچ رودی وارد نمی‌شود و چشمه‌های کف دریاچه باعث شکل‌گیری دریاچه‌ای به این زیبایی شده‌اند. گاهی نیز آب باران به پرآب‌تر شدن آن کمک می‌کند. تنها رود کوچکی که از این دریاچه سرچشمه می‌گیرد مورد استفاده کشاورزان روستاهای کوشک و آیین است.

این دریاچه در نیمه شمالی الموت، در دامنه کوه خشچال، در فاصله ۷۵ کیلومتری شمال شرقی شهر قزوين و در میان چهار روستای اوان، ورین، زوار دشت و زر آباد استان قزوین قرار دارد. 
مسیر دریاچه اوان

به اتوبان تهران قزوین بروید، در ورودی قزوین و در محل میدانی که قزوینی‌ها به آن غریب‌کش می‌گویند، به سمت راستتان بپیچید و تابلوی الموت را دنبال کنید. مسیر قزوین به الموت خود یک مسیر بسیار جذاب و فریبنده است که زیبایی‌های آن هر گردشگری را شگفت‌زده خواهد کرد. هرچند این مسیر کوهستانی، صعب العبور با گردنه‌های خطرناک است؛ اما بسیار زیبا و چشم‌نواز است.
سه ساعت بعد از عبور از رجایی دشت به یک دوراهی خواهید رسید. یک مسیر به سمت الموت و دیگری به سمت این دریاچه می‌رود. پس از طی هشت کیلومتر و گذشتن از روستای سرسبز زر آباد، گردنه آخر را که رد کنید دریاچه اوان پیش رویتان قرار خواهد گرفت. فاصله تهران تا دریاچه اوان حدود 215 کیلومتر است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.