رسانه اینترنتی فانیلی

خواص تخمه کدو؛ فوایدی باورنکردنی!

از خواص تخمه کدو اینطور بگوییم که این نوع تخمه ممکن است در ظاهر بسیار کوچک به نظر برسد، اما در قلب این پوسته‌ی کوچکش، دارای خواص گران‌بهایی‌ست. تخمه‌ کدو یکی از انواع مغزی‌جات مقوی به شمار می‌رود که دارای فواید بسیاری برای بدن شما خواهد بود. با خوردن تخمه‌ کدو، می‌توانید از خواص بی‌نظیر آن در بهبود باروری، بهبود عملکرد قلب و کنترل کردن میزان قند خون، بهره ببرید. با خوردن کمی از این نوع تخمه، شما از میزان قابل توجه‌ای چربی‌های مفید، منیزیم و زینک بهره‌مند خواهید شد. با بهره‌گیری از خواص تخمه‌ کدو، شما می‌توانید بدن خودتان را در برابر امراض مربوط به قلب، پروستات و سرطان، ایمن کنید. این نکته را نیز در ذهن داشته باشید که گنجاندن تخمه‌ کدو در رژیم غذایی روزانه‌ی شما، کار سختی نیست و می‌توانید به سادگی از فواید آن بهره‌مند شوید. در ادامه به تفصیل به بررسی خواص تخمه‌ کدو از مجله اینترنتی فانیلی، می‌پردازیم.

فواید تخمه‌ کدو مخصوص زنان

تخمه‌ کدو علاوه برای فواید کلی که دارد، دارای خواص مخصوص زنان است. این خواص به دلیل وجود یک‌سری مواد مغذی و ترکیبات، در تخمه‌ کدو به وجود آمده‌اند که در بسیاری مسائل می‌توانند کمک‌رسان زنان باشند. در ادامه به بررسی این خواص تخمه‌ کدو، می‌پردازیم.

تخمه‌ کدو، آب روی آتش برای دوران قاعدگی

تخمه‌ی کدو سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ است که در کاهش التهاب و درد مربوط به دوران قاعدگی موثر است. در ترکیبات مغذی تخمه‌ کدو، شما می‌توانید منیزیم را پیدا کنید که در دوران قاعدگی، با شل کردن عضلات و عروق خونی، گرفتگی‌های به وجود آمده را کاهش می‌دهد.

از فرزند خود قبل از به دنیا آمدن محافظت کنید

همانطور که گفتیم تخمه‌ کدو دارای مقادیر قابل توجه‌ای زینک است که در بهبود عملکرد سیستم باروری بسیار موثر واقع می‌شود. از طرفی زینک دارای خواص بسیاری برای افزایش کیفیت تخمک و اسپرم، جلوگیری از سقط جنین و بیماری‌های مادرزادی دوران بارداری‌ است. به این خواص تخمه‌ کدو باید وجود آهن، فولیک اسید و آنتی‌اکسیدان‌ها را هم اضافه کنیم، که برای داشتن بارداری سالم و رشد سالم جنین بسیار مهم و حیاتی به شمار می‌روند. در ادامه به بررسی برخی از فواید تخمه‌ کدو در این دوران مهم می‌پردازیم.

 • کاهش گرفتگی‌های شکم در دوران بارداری
 • بهبود عملکرد روده‌ها و جلوگیری از اسهال و یبوست
 • بهبود تولید گلبول‌های قرمز برای رساندن اکسیژن به جنین
 • بهبود فرایند به وجود آمدن مغز و نخاع جنین
 • کم کردن ریسک دیابت هنگام بارداری

همان‌طور که خوانید، تخمه‌ کدو در دوران بارداری می‌تواند از خیلی جهات به سلامت شما و جنینتان کمک کند. پس اگر تصمیمی برای بارداری دارید و یا در همین دوران زیبا هستید، حتما با مشورت پزشک، از خواص تخمه‌ کدو، بهره‌مند شوید.

تخمه‌ کدو در دوران یائسگی و پسا‌یائسگی

تخمه‌ کدو می‌تواند برخی از نشانه‌های یائسگی را تسکین دهد. نشانه‌هایی مثل گر‌گرفتگی، تغییرات خلق‌وخو، بی‌خوابی و پوکی استخوان در دوران قاعدگی، با وجود تخمه‌ کدو در رژیم غذایی شما، اثر کمتری خواهند گذاشت. تخمه‌ کدو به دلیل داشتن فیتواستروژن‌ها، در دوران یائسگی به کمک شما می‌آید. فیتواستروژن‌ها، ترکیبات گیاهی هستند که اثرات استروژن را در بدن کاهش می‌دهند و هورمون‌های شما را در این دوران به پایداری می‌رسانند. علاوه بر این، تخمه‌ کدو شامل مقادیری از لیگنان‌ها، یکی از خانواده‌های فیتواستروژن‌ها، است که احتمال بروز سرطان سینه و پسا‌یائسگی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

تخمه‌ کدو از قلبتان محافظت می‌کند

تخمه‌ی کدو سرشار از چربی‌های مفید، فیبر و آنتی‌اکسیدان‌هاست که علاوه بر محافظت از عروق خونی، از ازدیاد پلاک‌های خونی جلوگیری می‌کنند. به این دلیل، خوردن تخمه‌ کدو می‌تواند با کم کردن فشار خون، کلسترول و التهابات قلبی، بر سلامت قلب شما تاثیرگذار باشد. علاوه بر این، تخمه‌ کدو شامل مقادیری از آرژنین، یکی از آمینواسید‌های تولید نیتریک اسید در بدن، است که در گشاد و شل شدن شاهرگ‌های قلب شما موثر واقع می‌شود.

خواص تخمه‌ کدو خام برای پروستات

تخمه‌ کدو تنها برای زنان مفید نیست و بودن تخمه‌ کدو در رژیم غذایی مردان نیز دارای خواص بسیاری برای سلامت پروستات خواهد بود. به عنوان مثال، در جلوگیری از سرطان پروستات و افزایش یاخته‌های پروستاتی‌، موثر واقع می‌شود. در ادامه برخی از خواص این خوراکی خوشمزه برای پروستات را بررسی می‌کنیم.

تخمه‌ کدو، مسکن درد

تخمه‌ کدو می‌تواند التهاب و درد را در پروستات کاهش دهد. همانطور که گفتیم این مغز، سرشار از امگا-۳ است و امگا-۳ به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد، از بروز درد در پروستات جلوگیری می‌کند. علاوه بر امگا-۳، منیزیم را نیز در ذهن داشته باشید که با گشاد کردن عروق خونی، گرفتگی‌های عضلات را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

جلوگیری از بزرگ شدن پروستات

تخمه‌ کدو به دلیل وجود فیتوسترول‌ها، نوعی استروئید گیاهی، از رشد بیش از حد پروستات جلوگیری می‌کند. هورمونی که در بدن باعث رشد پروستات می‌شود، دی هیدروتستسترون نام دارد که بدن، آن را با تغییر ترکیبات تستوسترون می‌سازد. فیتواسترول موجود در تخمه‌ کدو از تولید دی هیدرو تستسترون در بدن جلوگیری کرده و به طبع، مانع رشد بیش از حد پروستات نیز می‌شود. در عین حال همانطور که گفتیم این نوع تخمه دارای لیگنان‌ها است که احتمال بروز سرطان پروستات را کاهش می‌دهند.

تخمه‌ کدو سیستم دفع را بهبود می‌دهد

تخمه‌ کدو دارای مقادیر زیادی از زینک است، که برای عملکرد طبیعی پروستات ضروری است. کمبود این ماده‌ی مغذی در بدن مردان می‌تواند باعث برخی بیماری‌های مربوط به سیستم دفع مثل، تکرر ادرار و ایجاد درد هنگام ادرار شود. ضمنا، تخمه‌ کدو دارای خواصی‌ است که می‌تواند در کنترل مثانه و جلوگیری از بروز برخی عفونت‌ها به شما کمک کند.

خواص تخمه‌ کدو برای معده

اگر تخمه‌ کدو را در رژیم غذای خود جای دهید، می‌توانید از خواص بسیار آن برای معده و سیستم گوارشی خود بهره ببرید. تخمه‌ کدو سرشار از فیبر است. فیبر در بدن شما از بروز اسهال، یبوست و گرفتگی‌های شکمی، جلوگیری می‌کند. همچنین، فیبر باکتری‌های مفید داخل معده‌ی شما را تغذیه می‌کند و با بهبود عملکرد باکتری‌های داخل سیستم گوارشی شما، مراحل گوارش را نیز بهبود می‌بخشد. همانطور که گفتیم، تخمه‌ کدو از گرفتگی‌های شکمی نیز به دلیل وجود منیزیم، جلوگیری می‌کند. خواص ضد التهابی تخمه‌ کدو در اینجا نیز به داد شما می‌رسد و مانع از بروز دردهای شکمی می‌شود.

خواص تخمه‌ کدو برای مو

خوردن تخمه‌ کدو می‌تواند دارای فواید زیادی برای سلامت موی شما باشد. به دلیل وجود ترکیبات مغذی مختلف در تخمه‌ کدو، این مغز می‌تواند کیفیت، بافت و رشد موی شما را بهبود ببخشد. در اینجا به بررسی برخی از خواص تخمه‌ی کدو برای مو می‌پردازیم.

رسیدن اکسیژن به مو

تخمه‌ کدو سرشار از آهن است. وجود آهن در تولید گلبول‌های قرمز، ضروری به شمار می‌رود و همین گلبول‌های قرمز تغذیه‌شده با آهن، مسئول رساندن اکسیژن به فولیکول‌های موی شما هستند. طبیعتا، کمبود آهن در بدن شما باعث بروز ریزش، نازک شدن و شکستن موی شما می‌شود.

زینک موی خود را تامین کنید

اصلی‌ترین پروتئین برای مو و بهبود ساختار آن، کراتین است و از طرفی زینک در ترکیب کراتین یافت می‌شود، پس شما با رساندن زینک مورد نیاز بدنتان، می‌توانید از مویی سالم بهره‌مند شوید. در عین حال، این نکته نیز جا نماند که زینک می‌تواند هورمون‌های شما را به پایداری برساند. تغییرات هورمونی باعث بروز آسیب‌هایی در فولیکول مو می‌شوند و اگر بتوانید به طریقی این هورمون‌ها را پایدار نگه دارید، به رشد موی خود کمک شایانی خواهید کرد.

امگا-۳، ضروری برای مو

امگا-۳ یکی از مواد مغذی ضروری برای سلامت مو به شمار می‌رود. امگا-۳ به دلیل خاصیت ضد التهابی و چربی مفیدی که دارد، پوست سر شما و خود مو را مرطوب نگه می‌دارد. چربی‌های مفید امگا-۳ همچنین باعث بهتر شدن خون‌رسانی به پوست سر و بهبود رشد موی شما می‌شود.

ال-لیزین

ال-لیزین یکی از آمینواسید‌های ضروری برای بهبود روند جذب آهن و زینک و در عین حال افزایش تولید کلاژن است که کلاژن در کیفیت، قدرت و انعطلاف‌پذیری مو، می‌تواند تاثیرگذار باشد. تخمه‌ کدو شامل ال-لیزین، همین آمینو اسید پر از خاصیت است.
به این موارد که ذکر کردیم، خواص مرتبط با سلامت زنانه و مردانه را نیز اضافه کنید. همانطور که گفتیم اختلالات هورمونی در سلامت مو نیز تاثیرگذار هستند. پس شما با مصرف تخمه‌ کدو، می‌توانید از بروز برخی از این اختلالات جلوگیری کرده و سلامت موی خود را از همه‌ی جهات حفظ کنید.

خواص تخمه‌ کدو خام

تخمه‌ کدو را به طرق مختلف می‌توانید مصرف کنید. می‌توانید آن‌ را به صورت خام، بو داده شده، جوانه‌زده شده، اضافه کردن به سالاد و حتی در انواع اسموتی‌ها و شیرینی‌ها استفاده کنید. از روغن تخمه‌ کدو نیز می‌توانید به عنوان جایگزین روغن زیتون در آماده کردن سالادها و برای پخت و پز بهره ببرید. در اینجا لیستی از خواص تخمه‌ کدو به صورت خام را آماده کردیم.

 • بهبود هضم غذا، سیستم ایمنی و متابولیسم بدن
 • سرشار از آنتی‌اکسیدان مثل فلاونوئید، فنولیک اسید، ویتامین E و کاروتنوئید
 • دارای ترکیبات گیاهی که از سرطان جلوگیری می‌کنند

اما در طرف دیگر باید این را نیز بدانید که خوردن تخمه‌ کدو به صورت خام یک‌سری مضراتی را نیز شامل می‌شود که در لیست زیر به بررسی آن مضرات پرداختیم.

 • داشتن برخی ضدمغذی‌ها که در حالت بوداده، کمتر هستند
 • نداشتن طعمی دلپذیر، که معمولا در حالت بوداده، لذیذتر است
 • انقضای سریع‌تر به نسبت حالت بو داده شده‌ی تخمه‌ی کدو

با این حال شما اگر قصد استفاده از تخمه‌ کدو را به شکل خام داشته باشید، می‌توانید با نگهداری آن در محیطی مناسب و به دور از رطوبت تا مدت زمان قابل توجه‌ای از آن استفاده کنید. خالی از لطف نیست که بدانید با نگهداری تخمه‌ی کدوی خام، می‌توانید زمانی که خواستید طبق سلیقه‌ی خودتان، آن را بو بدهید، بگذارید جوانه بزند و یا آن را بخیسانید و استفاده کنید تا هم خواص ضد‌مغذی آن را کاهش دهید و هم از ترکیبات طعمی متفاوتی بهره‌مند شوید.

از جایگاه تخمه‌ کدو در طب سنتی و طب مدرن چه می‌دانید

از تخمه‌ کدو در طب سنتی به طرق مختلفی استفاده شده است که در اینجا به بررسی برخی از تجربیات مردم قدیم می‌پردازیم و آن را با طب مدرن مقایسه می‌کنیم.

درمان انگل‌های روده

در طب سنتی از تخمه‌ کدو برای درمان بیمارهای مبتلا به انگل‌های روده مثل کرم نواری و انگل‌های گرد روده استفاده می‌کردند. تخمه‌ کدو حاوی مقادیری از کوکوربیتاسین است. کوکوربیتاسین، این انگل‌ها را در روده، فلج کرده و مراحل درمان را راحت‌تر می‌کند.

بهبود عملکرد کلیوی و مثانه

در طب سنتی و قدیمی از تخمه‌ی کدو برای بهتر کردن وضعیت مثانه و ادرار، بهره می‌بردند. حالا در طب مدرن این قضیه اثبات شده است که تخمه‌ کدو به دلیل داشتن ترکیباتی در درون خود، از بروز سنگ کلیه نیز تا حد زیادی جلوگیری می‌کند و جلوی بروز بسیاری از عفونت‌های ادراری را می‌گیرد.

بهبود عملکرد مغز و خلق‌وخو

در طب سنتی باور بر این بود که تخمه‌ کدو، وضعیت مغز را بهبود می‌بخشد و از خنگ شدن جلوگیری می‌کند. حالا در طب مدرن طبق آزمایشات انجام شده، اثبات شد که تخمه‌ی کدو دارای مقادیر زیادی از تریپتوفان است. تریپتوفان، آمینو اسیدی‌ است که تولید کردن سروتونین را در بدن افزایش می‌دهد. سروتونین نیز از طرفی نئوترنسمیتری‌ است که خلق و خو، خواب و حافظه را بهبود می‌بخشد. تخمه‌ی کدو همچنین حاوی مقادیری زینک نیز است که سلامت مغز و سیستم عصبی را تامین می‌کند.

کم کردن درد

در طب سنتی از تخمه‌ کدو به عنوان یکی از مواد مغذی ضد درد استفاده می‌کردند. این روزها در طب مدرن، خاصیت ضد درد و ضد التهابی آن اثبات شده است که به آن در این مقاله بسیار اشاره کردیم. تخمه‌ کدو التهابات حاصل از آرتروز، نقرس و روماتیسم را بهبود می‌بخشد. در طب سنتی از این مغز برای بهتر کردن گلودرد و سرماخوردگی نیز استفاده می‌کردند.
کاربرد تخمه‌ کدو در طب سنتی را تا حدی در اینجا ذکر کردیم. شما اگر می‌خواهید از فواید بسیار آن بهره ببرید، بهتر است قبل مصرف، با پزشک خود مشورت کنید و از میزان مصرف و عوارض احتمالی آن باخبر شوید. در ادامه به بررسی مضرات احتمالی که تخمه‌ کدو، می‌پردازیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

بیشتر بخوانید

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.