رسانه اینترنتی فانیلی

با نقطه وسط دنیا آشنا شوید

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که نقطه وسط دنیا کجاست؟ و آیا نسبت به قسمت های دیگر دنیا ویژگی منحصر به‌ فردی دارد یا نه؟

نقطه وسط دنیا یا اتاق فریاد در شهر تولسا در قاره آمریکا قرار دارد. این نقطه ویژگی‌های باورنکردنی و جالبی دارد که خیلی‌ها را به اینجا می‌کشاند. در ادامه رسانه اینترنتی فانیلی را همراهی کنید تا درباره نقطه وسط دنیا و ویژگی عجیب آن بیشتر بدانید.

نقطه وسط دنیا کجاست؟

نقطه وسط دنیا در شهر تولسا در ایالت اوکلاهاما آمریکا قرار دارد. این نقطه یک جاذبه عجیب و غریب است که در پل پیاده‌روی خیابان بوستون قرار دارد. نقطه‌ای عجیب و باورنکردنی که تماشایی نیست اما شنیدنی است! درست است که در این نقطه چیز زیادی برای تماشا وجود ندارد اما در آن با شنیدن انعکاس‌های عجیب صدا حتما متعجب می‌شوید.

این نقطه دو دایره در داخل هم است؛ یکی به قطر ۷۶ سانتی‌متر و دیگری به قطر ۲/۵ متر. همین دایره کوچک چالشی شده برای همه قوانین فیزیکی درباره صوت و انعکاس صدا! اما با این حال هیچ فیزیکدانی نتوانسته توضیح مناسبی برای علت این پدیده پیدا کند.

رمز و رازهای نقطه وسط دنیا

مرکز دنیا به‌خاطر قوانین عجیب برای انعکاس صدا معروف شده است. این مکان با ۱۳ ردیف، آجر پوش‌شده تا از دیگر نقاط اطراف متمایز باشد. برای کشف پدیده عجیب این دایره به وسط دایره کوچک‌تر بروید و سروصدا کنید. مثلا یکی از دوستانتان را صدا بزنید. در همین لحظه انعکاس صدای خودتان را می‌شنوید، البته چندین برابر بلندتر از صدای اصلی!

در دایره اصلا فرقی نمی‌کند که رو به کدام سمت بایستید. روی شما به هر سمتی که باشد همین که به داخل دایره بروید خاصیت عجیب صوتی آن را می‌شنوید. این پدیده وقتی عجیب‌تر می‌شود که بدانید کسانی که در بیرون این دایره هستند اصلا نمی‌توانند این انعکاس صدا را بشنوند! فقط کسی که در داخل دایره بتنی ایستاده می‌تواند این انعکاس صدا را بشنود.

اما این تمام ماجرا نیست، اگر شما در داخل دایره ایستاده باشید صدای کسانی را که در بیرون دایره ایستاده‌اند به صورت عجیب و غریب می‌شنوید. به این دایره «اتاق فریاد» هم می‌گویند چون بیشتر کسانی که پا به داخل آن می‌گذارند در اولین حرکت داد می‌زنند تا سریعا انعکاس عجیب آن را تجربه کنند.

این دایره چه زمانی کشف شد؟

در دهه ۱۹۸۰ آن هم به صورت کاملا اتفاقی این نقطه کشف شد. در آن زمان قسمتی از این پل پیاده‌رو در اثر آتش‌سوزی از بین رفت و عده‌ای در حال بازسازی آن بودند که ناگهان این خاصیت عجیب دایره را کشف کردند.

تا به حال هیچ‌کس نتوانسته به اسراری که در پشت این پدیده هست پی ببرد، حتی خود معماری که این پل را طراحی کرده است. خیلی‌ها برای علت ناهنجاری صوتی این دایره نظریه‌هایی دادند. عده‌ای عمیقا باور دارند که همه انرژی‌های کیهانی در این دایره جمع شده و همین موضوع این خاصیت عجیب را برای آن به وجود آورده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.