رسانه اینترنتی فانیلی

با آمازون ایران آشنا شوید!

جایی در دل جنگل خانیکان نوشهر، رودخانه‌ای سرکش از دل دره‌ای تنگ می‌‌گذرد. درختان بلند کهنسال در بالای دره به سوی هم دست دراز کرده‌اند و نور آفتاب به سختی از لابه‌‌لای شاخ و برگ‌‌ها به کف تنگه می‌رسد.

تنگه خیرودکنار یکی از جاذبه‌های طبیعی زیبا در استان مازندران و در شمال ایران است. این تنگه با آبی زلال و روشن، صخره‌های بلند و باریک و طبیعتی دل‌ فریب به‌ عنوان یک مقصد گردشگری محبوب در ایران شناخته می‌شود. همراه مجله اینترنتی فانیلی سفری به این نقطه زیبای ایران داشته باشید.

چرا باید به دیدن تنگه خیرودکنار رفت؟

تنگه خیرودکنار از دیدنی‌های نوشهر و در دل جنگل‌های این شهر واقع شده است و به تنگه دار نیز شهرت دارد. ویژگی بارز این تنگه، آبی روشن و آب‌های روان آن است که در میان صخره‌ها جاری می‌شود و مناظری بسیار زیبا را ایجاد می‌کند. صخره‌های بلند و سخت اطراف تنگه، علاقه‌مندان به کوهنوردی و صخره‌نوردی را به چالش فرامی‌خواند.

تفریحات آمازون ایران چیست؟

علاوه بر طبیعت فوق‌العاده زیبا، تنگه خیرودکنار دارای پل‌های سنگی قدیمی است که به دوران صفویه و قاجار بازمی‌گردد. این پل‌های سنگی به آبشارهای کوچک و مناظر طبیعی دیدنی منتهی می‌شوند. تنگه خیرودکنار به دلیل زیبایی طبیعی، آب‌ و هوای مطبوع و فضای آرامش‌بخش، مقصدی محبوب برای تفریح و گردشگری است. گردشگران می‌توانند در اطراف تنگه قایقرانی کنند و از فعالیت‌هایی مانند کمپینگ، پیاده‌روی و عکاسی لذت ببرند.

از جمله فعالیت‌هایی که می‌توان در اطراف تنگه خیرودکنار انجام داد، می‌توان به کوهنوردی در تپه‌ها و کوهستان‌های اطراف، پیاده‌روی در مسیرهای طبیعت‌گردی، عکاسی از زیبایی‌های طبیعت و بازدید از آثار باستانی و تاریخی در نزدیکی تنگه اشاره کرد. با وجود زیبایی‌ها و جاذبه‌های فراوان تنگه خیرودکنار، مراقبت و حفظ محیط‌ زیست و عدم تخریب طبیعت از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهترین زمان سفر به آمازون ایران کی است؟

این تنگه در هر فصلی از سال زیبایی و جذابیت فوق‌العاده‌ای دارد؛ اما فصل بهار و تابستان جذابیت بیشتری می‌یابد. در فصل بهار، با گل‌های رنگارنگ و ارتفاعات پوشیده از گیاهان سرسبز و خزندگان، این تنگه به یک باغ طبیعی تبدیل می‌شود. در تابستان، هوای خنک تنگه همه را به گردش و استراحت دعوت می‌کند. همچنین، تنگه خیرودکنار محلی برای انجام ورزش‌های آبی مانند شنا و البته با رعایت قوانین ایمنی است. هنگامی که در رود قدم می زنید و آب تا زانوی شماست ممکن است در قدم بعدی تا گردن در آب فرو بروید. به همین دلیل باید بسیار مراقب باشید و بهتر است در فصل‌های پربارش مسیر خود را سمت این دره کج نکنید!

چگونه به آمازون ایران برویم؟

این تنگه در جنوب شرقی نوشهر، جنوب نجارده و امیررود و غرب چلک قرار دارد. فاصله این تنگه از تهران حدود 153 کیلومتر است. اگر می‌خواهید به این دره سرسبز پوشیده از مخمل سفر کنید باید ابتدا به نوشهر بروید. فاصله نوشهر از این تنگ تنها 13 کیلومتر است و سپس از این شهر تابلوهای راهنمایی را دنبال کنید. مسیر رسیدن به این تنگه کاملا آسفالت است. در ابتدای این تنگ شما می توانید قدم در خنکای طبیعت گذاشته و پس از پیمودن مسیر برعکس رود به صخره هایی برسید که از روی آنها می‌توان به داخل آب شیرجه زد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تازه ترین مطالب
فرهنگی هنری,ورزشی,گردشگری,آموزشی

تازه ها

رویدادهای ویژه

به زودی رویدادهای ویژه در این مکان برای شما قابل نمایش خواهد بود.