بانوان مخترع
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

بانوان مخترع؛ جلیغه ضد گلوله، برف پاک کن شیشه خودرو و پرینتر لیزری همگی اختراعات زنان میباشند.

12 چیز مهم که زنان مخترع آنها بودند

1.برنامه نویسی کامپیوتر
ایدا لاولس، متولد 1815 دختر شاعر لورل بایرن بود، اما مشوق او در دنبال کردن ریاضیات مادرش بود. وقتی 17 سالش بود با چارلز بابی ،پدر علم کامپیوتر، دست دوستی داد. زمانیکه وی مقاله ای فرانسوی را برای استادش ترجمه میکرد یادداشت هایی را به ان اضافه کرد که سه برابر مقاله ی اصلی بود. کارش در زمینه ی کد گذاری کامپیوتر جهت استفاده از حروف و اعداد در سال 1843 منتشر شد و او را اولین زن برنامه نویس تاریخ ساخت.
2.برف پاکن های شیشه ی جلوی اتوموبیل:
مری اندرسن حین گردش در الابامای نیویورک سیتی متوجه شد که راننده ی تراموا در حین بارش برف بخوبی قادر به دیدن نیست و رانندگان درین مواقع ناچار به باز کردن پنجره بودند که موجب ورود برف و باران به داخل اتوموبیل میشد. بعنوان راه حل او اهرمی را طراحی کرد که بازوهای چوبی و لاستیکی داشت. با کشیده شدن این اهرم برف و باران به بیرون رانده میشد. این اختراع به ثبت رسید اما به گفته ی وی اختراع سال 1903 گیج کننده و غیر کاربردی بوده و هرگز از طراحی اش سوده نبرده است.
3.چراغ های راهنما:
گرچه فلورانس لارنس،متولد کانادا، اولین ستاره ی زن در فیلم ها شناخته میشود.اما کمک های او به دنیا ورای پرده ی سینماست.او از طرفداران پروپاقرص اتوموبیل بود . اولین چراغ راهنما ، که با فشار دکمه ای اهرم هایی که روی سپر اتوموبیل بودند بالا و پایین میشدند، و نیز چراغ ترمز از اختراعات اوست. گرچه او هیچ گاه این اختراعش را ثبت نکرد.
4.مونو پولی :
الیزابت مگی متولد 1866 با مطالعه ی کتاب هنری جرج در سال 1879 بنام “فقر و توسعه” تحت تاثیر قرار گرفت. درین کتاب ذکر میشود که زمین داران میبایستی مالیات بیشتری پرداخت کنند و فقط زمین باید مالیات گذاری شود. مگی برای اثبات اینکه سرمایه داری لجام گسیخته فقیر را فقیر تر و غنی را غنی تر میکند ، در سال 1904 بازی کامپیوتری بنام لند لرد گیم را طراحی کرد. درین بازی بازیکنان دو انتخاب داشتند یکی اینکه وقتی کسی پول در میاورد دیگران هم جایزه بگیرند و در انتخاب دیگر هدف صرفا از میدان به در کردن دیگر بازیکنان بود.
او امیدوار بود که در حین بازی روشن شود که بهترین گزینه غیر انحصاری بودن است. مردی بیکار به نان چالز ایده ی او را دزدید و به برادران پارکر فروخت و و ازین راه میلیون ها دلار بدست اورد. الیزابت چارلز را متهم به سرقت کرد اما تنها 500 دلار بعنوان غرامت دریافت کرد.
5.ماشین ظرفشویی:
ژوزفین دختر بزرگ یک مخترع متمدن و مهندس و اهل رومانی بود خدمتکاران او ،به طور مستمر ظرف میشستند، بنابرین او تصمیم گرفت راهی برای بهبود شرایط پیدا کند.او یک ماشین ظرفشویی در الونک پشت خانه ساخت و در سال 1866 ثبت ان را دریافت کرد. سپس موفق به تاسیس شرکتی جهت تولید ماشین هایی شد که در ابتدا به رستوران ها و هتل ها فروخته میشدند تا خانه ها.
6.شیشه های نامرئی:
بدون پوششی مخصوص آن طرف شیشه قابل رویت نیست زیرا باعث نور خیره کننده ای میشود. کاترین بلوژت در سال 1926 اولین زنی بود که موفق به اخذ دکترای فیزیک از دانشگاه کمبریج شد. زمانیکه بعنوان محقق در جنرال الکتریک کارد میکرد ، پی برد که ساخت لایه ای نازک از فیلم روی شیشه باعث حذف نور خیره کننده از روی شیشه میشود. در سال 1938 او ثبت شیشه ی نامرئی را دریافت کرد.
7.سیستم ایمنی خانه:
ماری ون در سال 1960 بعنوان پرستار در امور خانه با شوهرش که تکنسین برق بود، اختلاف نظراتی داشت زیرا موقع ترک خانه از خالی بودن ان احساس خوبی نداشت و سرانجام موفق به جلب حمایت شوهرش در ایجاد یک سیستم امنیتی شد آنها با کمک یکدیگر سیستمی را به ثبت رساندند که در آن یک دوربین قادر به اسکن کردن اطراف خانه و ارسال یک فیلم زنده به تلویزیون در داخل خانه بود بعلاوه یک وسیله ی صوتی دو طرفه اجازه ی صحبت صاحب خانه با بیرون را میداد. این سیستم همچنین قادر به باز کردن در بود و قابلیت ارسال علامت خطر به افسر پلیس را داشت.
8.کیسه های کاغذی ته صاف:
اولین کیسه های کاغذ شبیه مخروط بودند و صاف نمی ایستادند. مخترع مارگارت نایت ماشینی را طراحی کرد که میتوانست کیسه های کاغذی را تا کند. اما شخصی بنام چارلز ان را به سرقت برد و بدون اجازه مارگارت به ثبت رساند.
9.مدل های دی ان ای:
کشف ساختار مارپیچ دوبل در دی ان ای به واتسون و فرانسیس نسبت داده میشود .اما در واقع یک زن بود که راه را برای این یافته ها هموار کرد ، دکتر رزالین فرانکلین ماشینی را طراحی کرد که قادر به عکس برداری از ساختار دی ان ای بود و عکس ان در سال 1952 بدست آمد اما متاسفانه همکار او موریس عکس را به کریک و واتسون نشان داد و کار ان ها در سال 1953 منتشر شد. رزالین در سال 1958 بدلیل سرطان تخمدان درگذشت؛ قبل ازینکه واتسون و گریک در سال 1962 برنده ی جایزه ی نوبل شوند.
10. کاغذ های تصفیه کننده ی قهوه :
در اوایل سال 1900 قهوه سازی وجود نداشت، بنابرین بسادگی با ریختن آب داغ روی پوششی کیسه ای قهوه درست میشد و رسوبات ان در فنجان ته نشین میشد جهت ارتقا کیفیت قهوه، خانم خاندار المانی،ملتیا، سوراخ هایی در توری ایجاد کرد و سپس یک ورقه کاغذ خشک کن از دفترچه ی پسرش روی ان قرار داد وقتیکه اب داغ را ریخت تصادفا متوجه یک سیستم شد که توسط ان نه تنها رسوبات خارج از فنجان بود بلکه قهوه سریع تر دم میکشید بلکه طعم بهتری پیدا میکرد. در سال 1908 او شرکت خود را ایجاد کرد. وی اکنون فروشنده ی قهوه، فیلتر ها، قهوه ساز ها و… است.
11.سرنگ های قابل استفاده با یک دست:
دو مرد مخترع چالرز گابریل و الکساندر وود از فرانسه بطور جدا اولین سرنگ های باسوزن ظریف قابل استفاده برای انسان را ساختند ، در سال 1850 سرنگ های اولیه نیاز به دو دست داشتند. بی این مفهوم که بیمار نمیتوانست خودش تزریق را انجام بدهد. در سال 1899 لولیتا اولین سرنگی را ثبت کرد که توسط آن ،بیماران قادر بودند بطور ایمن دارو را با یک دست در محل ثابت کرده و در عضله تزریق کنند.
12. پیتزای یخ زده:
دختر ایتالیایی مهاجر بنام زو در منیا پولیس قصد تاسیس یک فروشگاه پیتزا را داشت او بانک را متقاعد کرد که در ازای پختن پیتزا برای ان ها به او وام پرداخت کند. او و همسرش موفق به افتتاح فروشگاه شدند و در سال 1950 رستورانشان را گسترش دادند و تولید پیتزای فریز شده را آغاز کردند پیتزایی که مشتریان در منزل خودشان قادر به تهیه ی ان بودند تا سال 1962 انها تولید کننده ی انبوه این محصولات بودند. او بعدها کار خود را به پیلس بری فروخت و اولین رییس زن یک شرکت تعاونی شد. او درین کمپانی دستور پخت خود را ارتقا داد و شرکتی را درسال 1979 به ثبت رساند.

هر هفته، شنبه ها با هفته نامه اینترنتی فانیلی همراه باشید!

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تازه ترین ها

کافه حوض کاشی
آدرس

خیابان کریمخان زند، خیابان ایرانشهر، خیابان بهشهر، پلاک ۹

تماس با ما

تلفن: ۰۲۱۸۸۴۹۱۵۶۰ – ۰۲۱۸۸۴۹۱۳۸۹

ساعت فعالیت ما

روزهای عادی: ۸ صبح تا ۱۱ شب

روزهای جمعه و تعطیلات رسمی: ۸ صبح تا ۱۱ شب

شنبه 08:00 23:00
یکشنبه 08:00 23:00
دوشنبه 08:00 23:00
سه شنبه 08:00 23:00
چهارشنبه 08:00 23:00
پنج شنبه 08:00 23:00
جمعه 08:00 23:00

در حال حاضر کافه حوض کاشی بسته است.