باغ ایرانی
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

باغ ایرانی یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری تهران است که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید. این بوستان در محله ده ونک قرار کرفته است.

اگر خودتان را به کوچه پس کوچه های ده ونک برسانید، بوستانی بزرگ و به غایت زیبایی توجه تان را به خودش جلب می کند. نگاهی به دیوارکشی های دور باغ، حصارها و ورودی های بوستان، نشان از نوساز بودن آن دارد؛ اما کافیست که تا نزدیکی ورودی ها بروید تا ببینید بر خلاف انتظارتان، این درختان قدیمی و برفراشته هستند که به استقبال شما می آیند. با ورود به محوطه بوستان باغ ایرانی، فضایی به وسعت 3.4 هکتار خواهید دید که کاملا به المان ها و نمادهای تازه ساز آراسته شده است. آب جاری در حوض ها و فواره ها، گل های متنوع و صدای خنده و شادی خانواده ها چیزی است که پس از ورود به باغ تجربه خواهید کرد.

باغ ایرانی به سبب نام سازنده اش، مهندس محمد علی مختاری، به این نام نیز شناخته می شود و در سر بوستان نام این مهندس را خواهید دید. اگر درون این باغ گردش کنید، در مجموع 3 ورودی دیگر در قسمت های جنوبی، شرقی و غربی خواهید دید که هر کدام سردرهای مخصوص به خود را دارند. 

نکته جالبی که درباره باغ ایرانی وجود دارد آن است که گرچه قیافه این باغ کاملا جدید و تمام بخش ها و امکانات به تازگی درون آن اضافه شده اند؛ اما درختان مجموعه قدمتی صد ساله دارند! بنابراین فضای سبز دل انگیزی در باغ ایرانی جلب توجه می کند. 

بخش‌های مختلف باغ ایرانی

از وسعت 3 هکتاری باغ ایرانی، 2 هکتار آن را فضای سبز پوشانده است. باقی ویژگی و بخش‌های باغ در ادامه آمده است.

1- ورودی‌ها

علاوه بر ورودی جنوبی باغ، دو ورودی شرقی و غربی در دو طرف باغ دیده می‌شوند که به صورت قرینه هم ساخته شده اند. هر دو ورودی سازه‌هایی مرتفع، مشبک، آجری و زیبا هستند که به لوسترهایی سبز رنگ مزین شده‌اند.  

2- حوض ها و فواره ها

اگر ورودی های شرقی و غربی را برای دسترسی به باغ انتخاب کرده باشید، با عبور از آن ها، نخستین المان های باغ ایرانی یعنی حوض ها و فواره های جذاب شان به استقبال شما می آیند. حوض هایی فیروزه ای رنگ که از این سوی باغ به آن سو کشیده شده اند و در میان بوستان به حوض هایی مربعی شکل ختم می شوند. تقریبا در قسمت عمده باغ، آبراه‌ها و چندین حوض کوچک و بزرگ وجود دارد، که آبنماهای محوری، اصلی و 6 آبنمای مجزا نیز در میان آن ها دیده می‌شوند.

بزرگ ترین حوض باغ ایرانی را رو به روی عمارت اصلی یا کوشک خواهید دید که آبراه‌ های آن به سمت ورودی های غربی، شرقی و جنوبی کشیده می‌شوند.

3- کوشک اصلی 

در امتداد آبراه ها وارد باغ شوید تا به زودی به مرکز باغ ایرانی و کوشک اصلی برسید. پیدا کردن این ساختمان غرفه ای و آجری چندان سخت نیست و از دور به راحتی دیده می شود. 

عمارت اصلی باغ یا کوشک باغ ایرانی در واقع انتهای باغ و در شمالی ترین نقطه آن قرار دارد. پیش تر این ساختمان به عنوان کافه و رستوران مورد استفاده بود؛ اما چندیست که بخشی از آن به عنوان کتابخانه اهدایی رهبر معظم انقلاب در نظر گرفته شده است و قسمت آقایان کتابخانه باغ نیز در همین جا قرار دارد. قسمت دیگر این ساختمان، بخش اداری باغ ایرانیست که ورود عموم به آن آزاد نیست. از ویژگی های دلپذیر و جالب توجه سردرها و کوشک، وجود لوسترهایی با طراحی سبز و آبی است.

گرچه این کوشک امروزه استفاده چندانی برای عموم ندارد؛ اما پس زمینه جالبی برای عکس های سلفی و خاطره انگیز است. 

4- طاق میانی

 درست رو به روی کوشک اصلی و در کنار حوض های میانی باغ، یک سازه طاقی شکل به چشم می خورد که نمای متفاوتی به باغ ایرانی افزوده است. 

5- کتابخانه 

دو کتابخانه برای خانم‌ها و آقایان وجود دارد که کتابخانه خانم‌ها در بخش شمالی پارک و کتابخانه آقایان در بخش کوشک اصلی قرار دارد. بر سر در کتابخانه آقایان، کاشی‌کاری آبی رنگ و بزرگی به چشم می‌خورد که بر روی آن نوشته شده است: کتابخانه اهدایی مقام معظم رهبری. 

 

در باغ ایرانی چه گیاهانی می بینیم؟

جالب است بدانید از وسعت 3 هکتاری باغ ایرانی، 2 هکتار آن را فضای سبز پوشانده است که در این میان انواعی از درختان، درختچه ها و گیاهان رونده و گل ها به چشم می خورد. به طور مثال راه های اصلی باغ در اطراف با درختان سرو و چنار احاطه شده که با نام چنارستان و سروستان شناخته می‌شوند. البته درختان مجموعه به این دو محدود نمی شوند و می توانید درختان افرای برگ ژاپنی و درختان مثمری مانند خرمالو و انار را نیز در باغ پیدا کنید. 

از دیگر گونه های گیاهی مجموعه می توان به درختچه های برگ نو، زرشک، پیراکانتا، شیرخشت، برگ بو و مورد اشاره کرد. همچنین بسته به فصل انواعی از گل های نسترن، رز، شمعدانی، لاله، حنا و … را خواهید دید.

 

امکانات باغ ایرانی

در بوستان باغ ایرانی امکانات زیر به چشم می خورد:

  • زمین بازی کودکان: باغ ایرانی ترتیبی داده است تا کوچک و بزرگ خانواده دست خالی از این باغ بیرون نروند و این زمین بازی باغ ایرانی، فرصت را در اختیار کودکان قرار می دهد تا آن ها هم پا به پای مادر و پدرها شادی و تفریح کنند. 
  • وسایل بدن‌سازی: اگر از طرفداران تندرستی و زندگی سالم هستید، باید بدانید باغ ایرانی به وسایل بدن‌سازی نیز مجهز است. 
  • آلاچیق: درست در کنار زمین ورزش، آلاچیق‌های بزرگی تعبیه شده که برای جمع‌ های شلوغ خانوادگی خوب هستند.
  • سطوح شیبدار: معابر باغ طوری طراحی شده که ورود افراد کم توان و ناتوان جسمی راحت باشد.
  • نیمکت
  • سرویس بهداشتی
  • نمازخانه

آدرس: تهران، منطقه 3، محله ده ونک، کوچه صابری، باغ ایرانی

ساعت بازدید: 24 ساعته 

هزینه ورود: رایگان

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تازه ترین ها

کافه حوض کاشی
آدرس

خیابان کریمخان زند، خیابان ایرانشهر، خیابان بهشهر، پلاک ۹

تماس با ما

تلفن: ۰۲۱۸۸۴۹۱۵۶۰ – ۰۲۱۸۸۴۹۱۳۸۹

ساعت فعالیت ما

روزهای عادی: ۸ صبح تا ۱۱ شب

روزهای جمعه و تعطیلات رسمی: ۸ صبح تا ۱۱ شب

شنبه 08:00 23:00
یکشنبه 08:00 23:00
دوشنبه 08:00 23:00
سه شنبه 08:00 23:00
چهارشنبه 08:00 23:00
پنج شنبه 08:00 23:00
جمعه 08:00 23:00

در حال حاضر کافه حوض کاشی باز است.