اعترافات
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

اعترافات ؛ اگر اهل کتاب‌خوانی هستید، حتما تا به ‌حال نام «ژان ژاک روسو» را در کتاب‌هایی با موضوعات سیاسی و فلسفی دیده‌اید. شاید هم نام اثر معروفش، کتاب اعترافات را در پیشگفتار کتاب‌های دیگر دیده باشید. حتی اگر کتاب‌خوان حرفه‌ای نیستید یا هنوز نشده‌اید، ما به شما می‌گوییم چرا باید این اثر بزرگ را بخوانید. با ما همراه باشید.

روسو در کتاب اعترافات، به‌قول خودش «تصویری دقیقا از روی طبیعت» کشیده و «چهرۀ راستین» خودش را ترسیم کرده است. شاید اولین دلیل نوشتن کتاب اعترافات، که البته پس از مرگش چاپ شد، سپردن فرزندانش به یتیم‌خانه بوده باشد. البته روسو کتابی نیز درمورد تربیت فرزند نوشته است و از او به این خاطر انتقاد می‌شود. روسو به تمام این انتقادها در کتاب اعترافات پاسخ داده است.

شاید برایتان جالب باشد که با خواندن این کتاب می‌توانید اتفاقاتی را که در زندگی ۶۶ساله فیلسوفی بزرگ رخ داده است بخوانید، از کودکیِ ساده و فرهیخته‌وار او گرفته تا اوج جوانی و دوران پیری‌اش. در واقع، با خواندن این اثر بزرگ، می‌توانید تمام آنها را به‌خوبی «تصور کنید». روسو در این کتاب تصویری شفاف و دقیق از گذشته‌اش برای شما ترسیم می‌کند؛‌ بدون اینکه تقصیرها و اشتباه‌های خودش را گردن دیگران بیندازد یا آنها را انکار کند.

بخش‌هایی از کتاب اعترافات

این یگانه تصویری است که از انسان وجود دارد و به‌احتمال زیاد، تا ابد همین یک تصویر وجود خواهد داشت؛ تصویری که دقیقا از روی طبیعت کشیده شده و چهره راستین او را ترسیم کرده است. هر که هستید، ای کسانی که تقدیر یا اعتماد من شما را حاکم بر سرنوشت این دفتر کرده است، به‌خاطر شوربختی‌هایم، به‌خاطر احساسات و عواطفتان، و به‌نام نوع بشر از شما تمنا دارم که این اثر یگانه و سودمند را از میان نبرید. اثری که می‌تواند در مطالعه احوال بشر، مطالعه‌ای که بی‌گمان هنوز آغاز نشده است، به‌عنوان نخستین معیار مقایسه به کار رود.

و نیز تمنا دارم تنها یادگار باارزشی را که حرمت‌بخش خاطره من است و نمودار اخلاق و منش من و به‌دست دشمنانم تحریف نشده است، از بین نبرید. و سرانجام، حتی اگر شما خود یکی از این دشمنان سرسخت باشید، دیگر به جسد خاکسترشده من دشمنی مورزید و بیداد بی‌امان خود را تا زمانی که دیگر نه من و نه شما زنده نخواهیم بود ادامه ندهید. بلکه بتوانید دست‌کم یک بار شرافتمندانه در نزد خود گواهی دهید که بزرگوار و مهربان بوده‌اید، در جایی که می‌توانستید بدخواه و انتقام‌جو باشید.

هر هفته، شنبه ها با هفته نامه اینترنتی فانیلی همراه باشید!

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تازه ترین ها

کافه حوض کاشی
آدرس

خیابان کریمخان زند، خیابان ایرانشهر، خیابان بهشهر، پلاک ۹

تماس با ما

تلفن: ۰۲۱۸۸۴۹۱۵۶۰ – ۰۲۱۸۸۴۹۱۳۸۹

ساعت فعالیت ما

روزهای عادی: ۸ صبح تا ۱۱ شب

روزهای جمعه و تعطیلات رسمی: ۸ صبح تا ۱۱ شب

شنبه 08:00 23:00
یکشنبه 08:00 23:00
دوشنبه 08:00 23:00
سه شنبه 08:00 23:00
چهارشنبه 08:00 23:00
پنج شنبه 08:00 23:00
جمعه 08:00 23:00

در حال حاضر کافه حوض کاشی بسته است.